Ιταλία - Αγ. Σώστης, Αθήνα

Μερικές ημέρες πριν, μετά από επίσκεψη στο πολυσινεμά Star City Odeon, μας ήρθε η διάθεση να τσιμπήσουμε κάτι στα γρήγορα. Η καντίνα μπροστά από την Πάντειο δεν ενθουσίασε τις γυναίκες της παρέας, ένα Πολίτικο εστιατόριο που ήταν λίγο πιο πέρα έχει πλέον κλείσει, ο Αι Νικόλας ήταν εκτός οικονομικών μας δυνατοτήτων κι έτσι τελικά επιλέξαμε για μία ακόμα φορά την εύκολη λύση του CIAO.

Ενώ ο χώρος δεν είναι άσχημος, επειδή λειτουργεί και σαν café, έχεις την αίσθηση ότι υπάρχει μία μόνιμη βαβούρα. Μπορεί εγώ που θέλω να φάω να χρειάζομαι την ησυχία μου, αλλά δεν μπορώ να πω κουβέντα στην παρέα πιτσιρικάδων που κάθεται μερικά τραπέζια πιο εκεί και διασκεδάζει (και πολύ καλά κάνει!! ) γελώντας και κάνοντας χαβαλέ! Επίσης, μετά από τόσες ώρες λειτουργίας και τις ορδές κόσμου που έχει περάσει απ’ το πρωί, σου δίνει την αίσθηση ότι ένα σκουπισματάκι το χρειάζεται.

Η κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, παρόλο τον σχετικό χαμό που επικρατούσε, κρατούσε τη διάθεσή της ανεβασμένη και το χαμόγελο στη θέση του. Ότι χρειάστηκε να της ζητήσουμε extra, ήρθε άμεσα στο τραπέζι μας.

Κι έρχομαι τώρα σε ό,τι παραγγείλαμε.

Επιτέλους πίτσα που δεν είναι στεγνή! Δεν ξέρω τι έγινε στον τόπο μας, αλλά πλέον ΟΛΟΙ φτιάχνουν τη πίτσα με ελάχιστη σάλτσα ντομάτας. Μία φορά που σε παραγγελία μου delivery ζήτησα να μην είναι στεγνή κι αν μπορούν να βάλουν λίγο παραπάνω σάλτσα, μου απάντησαν ότι αυτό θα επιφέρει επιπλέον χρέωση!
Για κλάματα η κατάσταση….

Οι δύο πίτσες που πήραμε (μία CIAO και μία στυλ Greek) ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατες και σε γεύση και σε υλικά. Το ζυμάρι ήταν πολύ καλύτερο από αυτό που έχουν γνωστές και πολυδιαφημισμένες αλυσίδες πιτσαρίας. Είχα να απολαύσω έτσι πίτσα εδώ και καιρό.

Μια καρμπονάρα που επίσης παραγγείλαμε, ήταν επίσης μεγάλη σε μερίδα και πλούσια σε υλικό αλλά ήταν αρκετά μακριά από την γνήσια συνταγή. Δώσε στον Έλληνα κρέμα γάλακτος και πάρε του την ψυχή!!!!!!!!!!!! Το τριμμένο τυρί που τη συνόδευε, ήρθε άφθονο στο τραπέζι μας.

Από σαλάτες παραγγείλαμε μία CIAO και μία κοτοσαλάτα. Αν και έδειχναν εντυπωσιακές και πλούσιες, είχαν τις αστοχίες τους. Κάποια από τα λαχανικά της CIAO ήταν λίγο ταλαιπωρημένα και πρόδιδαν ότι έχουν κοπεί αρκετή ώρα πριν, χάνοντας έτσι την φρεσκάδα τους.

Πάντως απ όσο δοκίμασα, ήταν αρκετά νόστιμη. Η κοτοσαλάτα δεν είχε το κοτόπουλο σε φιλετάκια όπως νομίζαμε ή έχουμε συνηθίσει και ήταν αρκετά επίπεδη και ουδέτερη στη γεύση. Από ένα σημείο και μετά έγινε «βαρετή» και απλά έμεινε στο πιάτο. Κάτι χρειάζεται παραπάνω για να την «ξεπετάξει» και να της δώσει ένταση.

Η εποχή που σε κάθε στενάκι υπήρχε κι από μία πιτσαρία έχει περάσει προ πολλού… Οι πιο πολλοί όταν θέλουμε πίτσα, σηκώνουμε το τηλέφωνο και σε λίγο είναι στην εξώπορτά μας. Αν όμως βρεθείτε στην περιοχή, δοκιμάστε την πίτσα του CIAO, θα σας εκπλήξει ευχάριστα…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ.