Ψαροταβέρνες - Βάρκιζα, Αθήνα

Γεια σας φίλοι μου και καλό φθινόπωρο!
Βλέπω ότι έχω να γράψω κριτική στο site αρκετό καιρό αλλά κάτι οι διακοπές, κάτι η επιστροφή, κάτι η προσαρμογή....... πέρασαν οι μέρες.
Το συγκεκριμένο μαγαζί λοιπόν είναι αδερφάκι του ομώνυμου στη Ν. Ερυθραία για το οποίο είχα γράψει μία από τις πρώτες μου κριτικές και οποίο με είχε ενθουσιάσει.

Η αλήθεια είναι ότι το μαγαζί της Βάρκιζας δεν με ενθουσίασε τόσο πολύ χωρίς να σημαίνει πάντως ότι είναι κακό, αλλά ας πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά.

Κατ'αρχήν ο χώρος είναι συμπαθητικός, με τα τραπέζια να έχουν μια λογική απόσταση το ένα από το άλλο, αν και λίγο μικρά. Πάντως, όταν χρειάζεται φέρνουν πάντα ένα βοηθητικό τραπεζάκι οπότε η κατάσταση βολεύεται. Από διακόσμηση το χιλιοφορεμένο πλέον στυλ λευκής νεοταβέρνας. Δε σε χαλάει... δε σου λέει και τίποτα. Είναι όμως πάνω στον κεντρικό δρόμο οπότε βλέπεις και θαλασσίτσα, βλέπεις και τους φοίνικες.... σου κάνει διακοπές!
Υπάρχει και πρώτος όροφος με βεράντα (στον οποίο δεν έχω ανέβει) όπου φαντάζομαι ότι η θέα θα είναι πολύ καλύτερη.

Η εξυπηρέτηση είναι δύο ταχυτήτων. Την πρώτη φορά που το επισκεφτήκαμε στα τέλη Ιουλίου είχε λίγο κόσμο οπότε η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και με χαμόγελο. Την τελευταία φορά (Κυριακή 21/9) ήταν γεμάτο, με αποτέλεσμα να υπάρξουν καθυστερήσεις και παραλείψεις ενώ το σέρβις, αν και ευγενικό, να είναι αγχωμένο.

Στα του φαγητού τώρα. Στην αρχή έρχεται δίσκος με διάφορα κρύα ορεκτικά. Από αυτά έχουμε δοκιμάσει:

-ταραμοσαλάτα που είναι καλή, αέρινη και αρκούντως λεμονάτη,
-μελιτζανοσαλάτα καπνιστή, συμπαθητική,
-κολοκυθάκια τηγανητά σε sticks, ωραία,
-πατατούλες τηγανητές με τη φλούδα, μια χαρά,
- χταποδάκι ξυδάτο που τη μια φορά ήταν ωραίο, την άλλη έτσι κι έτσι και διάφορα άλλα.

Οι σαλάτες του επίσης είναι φρέσκιες και νόστιμες. Θα βρείτε και αρμύρα στην εποχή της αλλά και το σταμναγκάθι που πήραμε την τελευταία φορά ήταν ζεστό, ωραία βρασμένο και νοστιμότατο.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές σε θαλασσινά και ψαράκια, όλα τα κλασσικά και κάποιες πιο ιδιαίτερες γεύσεις. Προσωπικά μου αρέσει πολύ το γιουβέτσι με γαρίδες. Ωραία χυλωμένο, στιβαρή γεύση λόγω και της στάκας που περιέχει, με νόστιμες γαρίδες αν και λίγο βαρύ για ντάλα καλοκαίρι. Τώρα που θα ψυχράνει ο καιρός όμως θα είναι ότι πρέπει.

Τα μύδια επίσης που έχουμε δοκιμάσει σε διάφορες version είναι πάντα πολύ καλά.

Ιδιαίτερη μνεία να κάνω στο ψάρι του το οποίο ενώ είναι ιχθυοτροφείου, είναι φρεσκότατο, ωραία ψημένο, κοστίζει 9 ευρώ και χορταίνει δύο άτομα!!!

Θα βρείτε επίσης πολλές επιλογές σε ούζα, τσίπουρα, μπύρες ενώ και το χύμα λευκό κρασί που έχω δοκιμάσει είναι μια χαρά.

Ας έρθουμε τώρα και στο μεγάλο ατού του μαγαζιού που είναι οι τιμές του. Πραγματικά ένα από τα καλύτερα vmf μαγαζιά που έχω πάει. Οι μερίδες του είναι πραγματικά μεγάλες οπότε να είστε συγκρατημένοι στην παραγγελία σας. Ακόμα και αν πάρετε τα ακριβότερα πιάτα του καταλόγου μαζί με σαλάτες και ορεκτικά δύσκολα θα πληρώσετε παραπάνω από 15 ευρώ το άτομο και σίγουρα θα φύγετε με ταπεράκια για το σπίτι. Εμείς πάντως που είμαστε φαγανά παιδιά, σκάμε, όλο και κάτι αφήνουμε και πληρώνουμε γύρω στα 12 ευρώ. Να σημειώσω επίσης ότι σε ρωτούν αν θες εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης και στο τέλος έχει πάντα κέρασμα ξυλάκια παγωτού.

Δεν ξέρω αν θα πρότεινα το συγκεκριμένο μαγαζί σε κάποιον που μένει μακριά για να έρθει επί τούτου. Αν όμως είστε στη γύρω περιοχή, μετά από μπανάκι ή βόλτα το θεωρώ μια πολύ καλή επιλογή, σίγουρα πολύ καλύτερη από κάτι άλλα που έχω φάει. Το φαγητό του είναι από ικανοποιητικό έως καλό, ακόμη κι αν δεν σας ξετρελάνει κάτι δε θα σας χαλάσει κιόλας και σε τελευταία ανάλυση δε θα κλαίτε τα ωραία σας λεφτά.