Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τα Φουρνομαγειρέματα τα είχα βάλει στο μάτι από το καλοκαίρι που είχα διαβάσει μια πολύ καλή κριτική γι αυτό από τον ΙΩΓΙΑΝΝΗ.

Στο Ask4food μέχρι στιγμής έμπαινα μόνο για να διαβάσω κριτικές και ποτέ για να γράψω κάποια. Επειδή μου αρέσει πολύ να μαγειρεύω και το όνειρό μου είναι να έχω ένα δικό μου εστιατόριο, διασκεδάζω με το να διαβάζω τις κριτικές που ανεβαίνουν. Σα παντρεμένη που είμαι δεν έχω την ευκολία να βγαίνω συχνά έξω για φαγητό. Ούτε τα οικονομικά μας το επιτρέπουν, ούτε μπορώ να αφήσω κάπου το παιδί μου. Όσες είναι μανάδες θα με καταλάβουν.

Πριν μερικές ημέρες που ήρθε μία φίλη μου από Θεσσαλονίκη ήθελα να την βγάλω έξω για φαγητό και έπρεπε να σκεφτώ ένα μέρος που θα είναι πολύ καλό. Έτσι την πήγα στα Φουρνομαγειρέματα.

Τα πιο πολλά για τα φαγητά τους τα έχουν πει όσοι έχουν γράψει προηγούμενες κριτικές. Εμάς μου άρεσαν πολύ το γιαουρτλού τους, οι γεμιστές πιπεριές τους και το κοτόπουλο με τα μανιτάρια. Δεν υπήρχε πιάτο τους που να πήραμε και να μην ήταν πολύ καλό. Το ψωμί ήταν δικό τους ζυμωτό και μου θύμισε το ψωμί που ετοίμαζε η γιαγιά μου. Στο τέλος μας κέρασαν γλυκάκια που ήταν καταπληκτικά.

Το μπάνιο τους μου θύμισε το παιδικό δωμάτιο που έχουμε στο σπίτι και γέλασα με την ψυχή μου.

Δεν ξέρω αν όλα μας ήρθαν τόσο γρήγορα στο τραπέζι επειδή ήταν καθημερινή και ήταν λίγο ήσυχα, πάντως δε χρειάστηκε να περιμένουμε καθόλου και η ροή των πιάτων ήταν πολύ καλή.

Ο χώρος μου θύμισε γειτονιά και ήταν μεγάλη άνεση να έχουμε παρκάρει το αμάξι μας μερικά μέτρα μακριά από την αυλή τους.

Φεύγοντας ένιωσα πολύ ικανοποιημένη και από την επιλογή μου αλλά και γιατί το ευχαριστήθηκε η φίλη μου που είπε κι αυτή τα καλύτερα.

2014-09-26 15:42:03

Πρώτα από όλα θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε για το χρόνο που αφιερώνεται στο να γράφετε για εμάς. Είναι σημαντικό να περνάτε καλά, γιατί καταλαβαίνουμε πόσο δύσκολο είναι σήμερα για μία οικογένεια να περνάει καλά... Εκτός λοιπόν απο τις γεύσεις (που είναι καθαρά υποκειμενικό να σου αρέσουν η όχι)και μας δημιουργεί ενα πολύ ωραίο συναίσθημα όταν μας δίνετε τόσο καλές βαθμολογίες, ο πρωταρχικός σκοπός όταν πρωτοανοίξαμε αυτο το μαγαζί, ήταν να περνάμε και εμείς και εσείς καλά. Με τα λόγια σας λοιπόν αυτά χαιρόμαστε που όχι μόνο εμείς, αλλά και εσείς περνάτε το ίδιο καλά. Σας ευχαριστούμε και θα προσπαθούμε πάντα να σας κανούμε να χαμογελάτε και να ξεχνάτε ολη αυτή τη δύσκολη καθημερηνότητα που μας φθείρει και μας προβλήματιζει όλους μας....