Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Το "Τσιπουρίτο" ήταν για πολύ καιρό στη σκέψη μου για να το επισκεφθώ και το έξτρα κίνητρο το πήρα από μια φρέσκια προσφορά που δημοσιεύτηκε σε εκπτωτικό σάιτ.

Η διάθεση μας καλή, η απόσταση μεγάλη όμως αλλά χαλάλι. Είχα διαβάσει σε μια παρουσίαση σε ιστοσελίδα που ψάχνει τα μικρά διαμαντάκια (από φτηνά έως και λίγο πιο τσιμπημένα), αλλά αυτό που μου έκανε κλικ ήταν πως ο ιδιοκτήτης δήλωνε λάτρης του καλού φαγητού και έψαχνε μαγαζιά που θα μπορούσε να γευτεί φαγητό όπως και στο σπίτι του. Όταν δεν βρήκε λοιπόν, αποφάσισε να ανοίξει ο ίδιος το δικό του.

Τα υλικά τα ψωνίζει μόνος του στις αγορές σε μικρές ποσότητες για να μην περισσεύουν και σερβίρει σαβούρα στους πελάτες του. Θα πω και λίγες λεπτομέρειες ακόμα παρακάτω.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου στις 22:00 το βράδυ. Το μαγαζί για μέρα που δεν τη λες και εμπορική, παρ'όλα αυτά το μαγαζί εξυπηρετούσε 5-6 παρέες ακόμα. Τοποθετημένο σε ένα στενάκι πίσω από τη Μεσογείων, κοντά στο μετρό και σε 50 μέτρα απόσταση από τον "ανταγωνιστή" του το "Κουκουνάρι", δεν το λες και μαγαζί-γωνία αφού αν δεν είχαμε το gps να μας πει ότι φτάσαμε θα το προσπερνούσαμε. Είναι ανάμεσα σε πολυκατοικίες και το περιβάλλουν φυτά. Το πάρκινγκ δύσκολο με τόσες πολυκατοικίες νομίζω.

Μπαίνουμε μέσα και μετά από μισό λεπτό μας υποδέχεται ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικά και μας αφήνει το ελεύθερο να επιλέξουμε εμείς το τραπέζι μας. Σε μέρες αιχμής τα τραπέζια θα είναι λίγο άβολα αν κρίνω πως πήγαμε 4 άτομα και υπήρχαν 6 σερβίτσια. Σαν χώρος δεν μπορώ να πω πως είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κάποιες λίγες "παιδικές" πινελιές υπάρχουν, η οροφή ανοίγει τις καλές ημέρες (και όταν ζητήσαμε λόγω ψύχρας να την κλείσουν ανταποκρίθηκαν αμέσως και πολύ ευγενικά). Αρκετά φωτισμένος ο χώρος, πολύ καθαρός ενώ το ίδιο έχει προβλεφθεί και για τις τουαλέτες.

Είμασταν η πρώτη παρέα που χρησιμοποίησε την προσφορά και μπορώ να πω πως ΑΞΙΖΕ κάθε ευρώ που δώσαμε. Η εξυπηρέτηση παίρνει το άριστα από εμένα κυρίως για τον ιδιοκτήτη και όχι για την κοπέλα που μας σέρβιρε (θα βαθμολογούσα με 3 διαφορετικά). Η κοπέλα ήταν λίγο ράθυμη, με το ελαφρυντικό πως ήταν μόνη της στο μαγαζί ενώ δεν άρεσε και πολύ η απάντηση της όταν τη ρωτήσαμε τι ήταν το ποτό τσιπουρίτο και αυτή μας απάντησε "δεν το έχουμε" χωρίς λοιπές λεπτομέρειες. Επίσης στο πιάτο καμουτσέδες νομίζω πως μας έδωσε λάθος περιγραφή του πιάτου.

Από την άλλη ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ ευγενικός και φιλικός. Μας άρεσε πως:

1) Δεν είχαμε διαφορετική αντιμετώπιση αν και είχαμε πάει με προσφορά.

2)Ενδιαφέρθηκε με ειλικρίνεια να μάθει την άποψη μας για το φαγητό του. Φάνηκε στεναχωρημένος όταν του είπαμε πως όλα ήταν ωραία και δεν βρήκαμε κάποιο μεγάλο λάθος.

"Έτσι δεν μπορώ να βελτιωθώ"

Όταν ο φίλος μου του είπε μια μικρή παρατήρηση για το πιάτο με τον καβουρμά τη δέχτηκε με σοβαρότητα και ειλικρινές ενδιαφέρον.

"Αναγνωρίζω πως η γεύση είναι υποκειμενική και δεν μπορούν όλα να αρέσουν σε όλους. Παρ'όλα αυτά ψάχνω για την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Έχω 2 παιδιά και προσπαθώ να σερβίρω στο μαγαζί μου ότι θα έδινα και στα παιδιά μου να φάνε. "

Εγω προσωπικά πείστηκα 1000%.

3) Μας σερβιρίστηκε νερό κανάτας, η απόδειξη ήρθε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ενώ και όταν ρωτήσαμε για γλυκό μας είπε πως σερβίρει στο τέλος σαν κέρασμα κορμό σοκολάτας, και δεν έχει σκεφτεί ακόμα να βάλει γλυκά αν και θα ήταν κέρδος για την επιχείρηση του. Εγώ πάντως το μπανόφι του το πρότεινα να το σκεφτεί.

Παραγγείλαμε από τους καταλόγους (ο καθένας μας είχε και από διαφορετικό χρώμα):

- Ψωμι στα 2 ευρώ (από μόνο του αλλά ΟΚ)

- Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο, φέτα και φρυγανισμένα ψωμάκια στα 5.4 ευρώ. Μπόμπα πιάτο, ειδικά για χειμώνα με λεπτοκομμένο αλλά ποιοτικό λουκάνικο. Ίσως η καψα κάνει κάποιους να δακρύσουν αλλά τα υλικά είναι δεμένα μεταξύ τους και τραβάει ευχάριστα το ποτάκι.

- Βουβαλίσιος καβουρμάς με αυγά και λιωμένη γραβιέρα στα 5.1 ευρώ. Νόστιμος μεζές αλλά ο καβουρμάς ήταν πολυ λεπτοκομμένος και δεν τον γευόσουν όπως ήθελες. Τα αβγά ήταν σαν καγιανάς.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφτιαγμένα και μαλακά. Θα ήθελα λίγο περισσότερο σιρόπι.

- Ποικιλία ψητών τυριών με μαρμελάδα τομάτας στα 5.4 ευρώ. Το ευχαριστήθηκα πιο πολύ από όλα. Μαστέλο, χαλούμι και άλλο ένα που δεν μου έρχεται στο νου αυτή τη στιγμή, ψημμένα όσο πρέπει και χορταστικά για την τιμή τους που σε άλλα μαγαζιά θα κοστολογούνταν τουλάχιστον 7.5 ευρώ. Ωραία μαρμελάδα!

- Μπεκρομεζές με μαυροδάφνη στα 5.4 ευρώ. Να πω την αλήθεια περιμένα ένα πιάτο όπως είχα απολαύσει παλιά στο "Δράμι" στην Αγιά Βαρβάρα. Δεν ένιωσα καθόλου την γλυκύτητα της μαυροδάφνης αλλά ο κρέας ήταν ποιοτικό και η σάλτσα πλούσια. Ευχάριστη έκπληξη τα μεγάλα κομμάτια καρότου.

- Σκιουφιχτά με στακοβούτυρο και απάκι στα 5.2 ευρώ. Νόστιμο πιάτο που στην αρχή δεν με ξετρέλανε αλλά όσο πέρναγε η ώρα κατάλαβα πως το είχα τελειώσει μόνος μου. Υπολογίζοντας τα συστατικά του δεν το κρίνω βαρύ.

- Ντάκος με ξυνομυζήθρα και τομάτα στα 2.9 ευρώ. Σε 2 τεμάχια, διέκρινα την φρεσκότατη τομάτα χωρίς να πηγαίνει πίσω και το τυρί. Καλό συνοδευτικό.

- Καμουτσέδες με δυόσμο, ψητό χαλούμι και μοσχολέμονο στα 3.2 ευρώ. Εδώ έγινε παρανόηση με την σερβιτόρα καθώς μας περιέγραψε ένα πιάτο σαν ντολμάδες με αμπελόφυλλο αλλά μας ήρθε ένα δροσερό μεν πιάτο με φασολάκια και πρασινάδες, δεν το δοκίμασα όμως γιατί άλλο είχα κατά νου. Καθαρά θέμα γούστου.

- 2 μπύρες Άλφα 500άρες στα 2.9 ευρώ έκαστη, παγωμένες.
- 4 Κόκα κόλες στα 1.7 ευρώ οι 250άρες αλλά μας ήρθαν 330άρες προς τιμήν τους.

Κέρασμα φοβερό κορμό σοκολάτας γάλακτος που μου θύμησε αυτόν που έφτιαχνε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρός.

ΣΥΝΟΛΟ: 51.1 ευρώ τιμή πολύ καλή.

Η ποιότητα είναι όσο το δυνατόν καλύτερη μπορεί σε αυτές τις τιμές καθώς και οι μερίδες είναι κανονικές και όχι τσουρούτικες. Εγώ προσωπικά έφαγα και δεν ένιωσα το παραμικρό φούσκωμα. Η τιμολόγηση θεωρώ πως είναι δικαιότατη. Μου άρεσαν τα σκεύη που σερβίρονταν τα φαγητά μας καθώς ήταν διαφορετικά και παιχνιδιάρικα στο μάτι.

Συμπερασματικά θα πω πως: Ο ιδιοκτήτης σέβεται το κάθε ευρώ και κυρίως σέβεται τα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ με αυτή την προσπάθεια που έχει κάνει.

Νομίζω πως το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ πρέπει να ανεβεί ραγδαία στην κατάταξη του σάιτ μας ενώ και κάθε καλοφαγάς εδώ μέσα ΠΡΕΠΕΙ να το βάλει στη Wish list του αν επιθυμεί να φάει ποιοτικά και οικονομικά.

Υ. Γ Μείναμε πλήρως ικανοποιημένοι απο την εμπειρία μας και να σας πω πως απο 15 Οκτώβρη θα αλλάξει πολλά από τα πιάτα. Το ψάχνει ο τύπος και του εύχομαι τα καλύτερα.