Ισπανία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Εδω κ κανα δυο εβδομαδες λειτουργει κ ετυχε ν ακουσω για αυτο, απο 2 διαφορετικες παρεες, σε 2 διαφορετικα μερη.

Ετσι με μεγαλο ενδιαφερον, πηρα φιλο, οινοφιλο και γνωστη κρασιων, και φιλη, τρελη με τη Βαρκελωνη, και κινησαμε.

Στη Σινα 9, ακριβως μετα τη σολωνος, στο αριστερο μας χερι, κ απεναντι απο γνωστο γυραδικο, σε ενα καλοδιατηρημενο, νεοκλασικο, του 1890, υπαρχει κρεμασμενος, ενας διακριτικος πατος βαρελιου, ως ταμπελα.

Ακριβως απο κατω, πισω απο ελαφρως σκουρα τζαμια, κ μαυρα καγκελα, σε ενα ημιυπογειακι, βρεθηκαμε, οχι στη Βαρκελωνη, αλλα στο κατωι, μιας ταβερνας, της καταλανικης επαρχειας. Μη περιμενετε, αν πατε, να σας θυμισει ο χωρος τη πολυδιαφημισμενη πρωτευουσα, της "χωρας" (οι καταλανοι, ζητανε δημοψιφησμα, για ν ανεξαρτοποιηθουν), αλλα θα νιωσετε σιγουρα, για λιγο Καταλανος.

Ραφι με καταλανικα προιοντα, δεκαδες καδρακια, με συνθηματα, με εταιριες, με εκθεσεις κι αλλα πολλα, κοσμουν τους τοιχους, της πρωτης σαλας. Μη φανταστειτε, οτι οι σαλες ειναι πολλες, Μπενοντας, το βλεπεις μικρο, περνώντας στα ενδοτερα, βρισκεις κ αλλους χωρους, με αποκορύφωμα, το πισω δωματιο με το 12αρι μοναστηριακο τραπεζι, και την αυλιτσα-καπνιστήριο που ειναι τιγκα στο λελουδικο. Μικρο αλλα μεγαλυτερο, οπως ειπε κ η φιλη.

Αμεσα μας περιελαβαν (αφου πρωτα μας ξεναγησαν, κ οχι μονο εμας αλλα κ οποιον μπηκε) μας κάθισαν, και πολυ μα πολυ γρηγορα, γνωρισαμε τον ιδιοκτητη, ο οποιος με ενα μπουκαλι κρασι στο χερι, ¨πλεει¨ αναμεσα σε τραπεζια, κ μπαρα, σερβιροντας, παίρνοντας παραγγελίες, και αναλυοντας την αγαπη του, για τη καταλονια και τους ανθρωπους της. (κατοπιν με εκπληξη, μαθαμε οτι ειναι γοννος γνωστης οικογενειας, δικηγορος, που εγκαταλειπει τη δικηγορια, χαρην της αγαπης του, προς τη γαστρονομια).

Καταρχην, να πω πως το μαγαζι, ειναι κρασαδικο, αλλα υποστηριζεται, απο μια οπως διαπυστωσαμε, μια πολυ καλη κουζινα. ΠΟλλες ελληνικες ετικετες καλων κρασιων, καταλανικα εκτελονιζοντε πολυ συντομα, οπως μας ενημερωσαν, μαζι με τη μπυρα.

Φαγητο, κατα τη γνωμη της παρεας, παααρα πολυ καλο.. Τα πρωτα μας ηταν 4..
Μπρανταδα, κατ αρχην. Ανεπαναληπτη κρεμα μπακαλιαρου.
Κρεπελον, που πηρε η φιλη, κανελονι, οχι ζυμαρικο, αλλα κρεπα.
Σπανακι με σταφιδες και κουκουναρι
Μανιταρια, σιτακιε.. Απιστευτα, με λαδι τρουφας (κ τα μανιταρια κ η τρουφα, απο το ορος διρφυς).

Αφου τα γυρισαμε απο λευκα σε κοκκινοτερα, τα κρασα, παραγγειλαμε κυριως. Ψαρονεφρι, Φρικαντο (μοσχαρι), και μπεργκερ Big Zuan (μεγαλος Γιαννης δηλαδη, που μετα ειδαμε οτι ηταν ο σεφ του μαγαζιου, ο οποιος εκτος απο μεγαλος, μας συστηθηκε, οχι ως σεφ, αλλα ως λατζομαγειρας)..

Δε θελω, να νομιζετε, οτι εχω καποιο συμφερον, αλλα ξετρελαθηκαμε. Εκτος απο τη ζεστασια του χωρου, γνωριζεσε, ευκολα κ γρηγορα με ολο το προσωπικο (η κουζινα εκτος απο το μπιγκ ζουαν, εχει μια καταλανα σεφ, και μια 18χρονη σεφουλα). Καθε λιγο κ λιγακι, περναγε ο Βαγγελης, κ συμπληρωνε, η προτεινε καποιο κρασι, δεν υπηρξε τραπεζι, χωρις να κεραστει κατι, ενω στο τελος, ο τυπος σερβιρε, κρεμα καταλανα, βαζοντας φωτια με μια αντισταση, σε ζωντανη μεταδοση στο μπαρ..

Πριν μιλησω για το οικονομικο, ξεχασα ν αναφερω, τα καταλανικο-ισπανικα αλαντικα, που ειτε κοβονται στο μπαρ, ειτε ερχεται κ τα κοβει στο τραπεζι σας..

Λεφτα λοιπον, 7-10 τα πρωτα, 10-13 τα κυριως, κρασια απο 6 ευρω το ποτηρι, 15 το μπουκαλι, μεχρι αρκετα ακριβοτερα, μαζι με τα ουισκια, τα μολτ..

Θα γραψω αρνητικο, για να μη κακομαθαινουν, οτι δεν εχουν αναψυκτικα (φερνει εψα ειπε, αλλα δεν ειχε οταν ζητησαν διπλανοι).

ΑΞΙΖΕΙ, να πας. Οπως ειπε, κ ο λαντζομαγειρας "κ θα φας κ θα πιεις"...

Και μουσικη, απο καταλανικα ροκ και σκα, μεχρι Maiden...

Νομιζω οτι βρηκα, νεο στεκι..