Τσιπουράδικα - Ουζερί - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

To ΥΠΕΡΩΚΕΑΝΙΟ είναι ένα πλοίο γεύσεων που κινείται στις σκιές της στοάς Περικλέους 46. Θέλει λίγο προσοχή για να το εντοπίσει κανείς, δεδομένου ότι η είσοδος της στοάς μόνο σε μεζεδοπωλείο δεν παραπέμπει, αλλά χωροταξικά βολεύει αφάνταστα διότι βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από μετρό Σύνταγμα και Μοναστηράκι.

5-6 τραπεζάκια σε ένα χώρο που θα ταίριαζε καλύτερα σε μπαράκι, καθώς το σκηνικό με τα παρατημένα μαγαζιά και τις ταμπέλες τους από ξεχασμένες δεκαετίες μου θύμισε έντονα τα εναλλακτικά καφέ-μπαρ της Λέκκα. Καθαρά τραπεζάκια και τουαλέτα ναι, σωστά, όπως έγραψαν και άλλοι χρήστες, αλλά η μυρωδιά κλεισούρας της στοάς δεν προδιαθέτει ευνοϊκά για φαγητό.

Απογευματάκι καθημερινής λοιπόν, 2 άτομα και ζητάμε από τον κατάλογο – μπλοκάκι γραμμένο στο χέρι:
• Ψητή πατάτα με γιαούρτι. Ξεκίνησα επίτηδες από το καλύτερο, πρόκειται για κορυφαίο μεζέ και έμπνευση. Γενικά είναι της μόδας πλέον το γιαούρτι να συνοδεύει ζεστά πιάτα, δεν πετυχαίνει πάντα αλλά εδώ έχουμε success story.
• Φαρφάλες με ελιές και άνιθο. Μια χαρά τις τσακίσαμε, το αμέσως καλύτερο πιάτο κατά την άποψη μου, αν και δε ταιριάζει με τσίπουρο.
• Ντομάτα κομμένη σε σχήμα τριαντάφυλλου, με ανθότυρο και κρεμμύδι. Ωραία παρουσίαση αλλά απλά πράγματα, τίποτα το ιδιαίτερο.
• Λουκάνικο χωριάτικο. Πολύ πικάντικο και δεν ήταν ένα παρακαλώ αλλά τρία, με συνοδευτικό μουστάρδα, χορταστικά.
• Χούμους. Δυστυχώς εγώ δεν τρώω και δεν έχω άποψη, το σχολίασε θετικά όμως η παρέα μου.

Η εξυπηρέτηση απλά άψογη και όπως πρέπει να είναι σε κάθε μαγαζί, άμεση και ευγενική.

Συνοδευτικά με τα (μπόλικα) τσίπουρα χωρίς γλυκάνισο που παραγγείλαμε μας ήρθαν μελιτζανοσαλάτα (δεν τρώω), κολοκυθάκια (ούτε από αυτό τρώω, χαχαχα τι παράξενος πια! ), ελίτσες με σαλάμι αέρος (ταιριάζει μια χαρά) και γραβιέρα με πίκλες (πολύ απλά πράγματα). Τα τσίπουρα, αν και δεν είμαι ούτε θαυμαστής ούτε γνώστης, μια χαρά κατέβηκαν. Last but not least, το ψωμάκι με προζύμι, άψογο και απαραίτητο εδώ που τα λέμε αξεσουάρ για αυτές τις καταστάσεις.

Γιατί ρε φίλε τότε βάζεις 2 στην ποιότητα αφού τα περισσότερα σου άρεσαν ? Ε, λοιπόν, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και η κακιά στιγμή ίσως, δεν ξέρω, αλλά (χωρίς να φάω τίποτα άλλο μετά) βράδυ αργά το στομάχι μου ήταν χάλια (συνήθως τα λουκάνικα κάνουν τέτοια ζημιά) και επομένως δε γίνεται να βάλω καλή βαθμολογία. Δε συνέβη το ίδιο και στον έτερο κριτή της παρέας πάντως.

Πληρώσαμε 35 €, πολύ καλά για αυτά που φάγαμε και ήπιαμε, με λιγότερα τσίπουρα τρως και με 10 € το άτομο.

Σε γενικές γραμμές το μαγαζί προσπαθεί να συνδυάσει μια εναλλακτική αθηναϊκή κατάσταση με κλεμμένες (με την καλή έννοια) ιδέες από τα τσιπουράδικα της Νέας Ιωνίας Βόλου (Νίκη γερά τώρα και στη Super League! ). Δεν το καταφέρνει απόλυτα.