Σουβλάκι & Σχάρα - Κουκάκι, Αθήνα

Το συγκεκριμένο ψητοπωλείο το είχα προσέξει εδώ και πολύ καιρό και πάντα μου έκανε εντύπωση που ήταν γεμάτο. Έχοντας διαβάσει και την κριτική του φίλου baron rouge και τα σχόλια του, ειδικά για το γύρο, ήθελα εδώ και πολύ καιρό να το επισκεφτώ. Όπερ και εγένετο την προηγούμενη Παρασκευή...

Λοιπόν, όπως έχει προαναφερθεί, ο τίτλος "γυναίκες" προέρχεται από τις κυρίες που έχουν αναλάβει το ψήσιμο. Ο χώρος μέσα ψιλοαπαράδεκτος, τα τραπεζάκια ωστόσο, εάν βρείτε να καθήσετε, επί της Δράκου είναι μια χαρά επιλογή. Επίσης, παρατήρησα, κατά το χρόνο της παραμονής μου, ότι πολλοί έρχονταν και έφευγαν με πακέτο για το σπίτι.

Εμείς δύο άτομα φτάσαμε Παρασκευή βράδυ αργά κατά τις 11.00. με σκοπό να καθήσουμε και να δοκιμάσουμε, κατά βάση, το γύρο του συνοδεία μπυρίτσας Το μαγαζί σχεδόν γεμάτο και παρά το προχωρημένο της ώρας, μου έκανε εντύπωση που πηγαινοερχόταν κόσμος συνέχεια. Η επιθυμία μας για γύρο δυστυχώς δεν ικανοποιήθηκε, καθώς είχε τελειώσει, οπότε παραγγείλαμε από μια μερίδα καλαμάκια χοιρινό και κοτόπουλο.

Μετά από λίγο, προσγειώθηκαν στο τραπέζι μας δυο πιατέλες που περιείχαν από 4 καλαμάκια μετρίου προς το μκρό μεγέθους, πατάτες (δυστυχώς προκάτ, αλλά νόστιμες παρόλα αυτά), μπόλικο κρεμμύδι, νόστιμη φρέσκια ντομάτα και μιά πιτούλα. Το καλαμάκι κοτόπουλο νόστιμο και καλοψημένο. Το χοιρινό επίσης περιείχε καλής ποιότητας κρέας, επίσης νόστιμο και καλοψημένο, η μόνη μου ένσταση, συμφωνώντας με τον baron rouge, ότι ήταν αρκετό στεγνό για τα γούστα μου χωρίς το αναγκαίο λίπος.

Η εξυπηρέτηση από 2 - 3 παιδιά που γυρόφερναν στον εξωτερικό χώρο νορμάλ, για το είδος του μαγαζιού, οι μπυρίτσες παγωμένες, όπως θα έπρεπε, απόδειξη κομμένη την ώρα της παραγγελίας.

Και πάμε στις τιμές που είναι και η μοναδική μου ένσταση, καθώς η τιμολόγηση των προϊόντων είναι κάπως περίεργη. Για τις δύο μερίδες και δύο μπύρες kaiser 500 ml. πληρώσαμε 22.5 ευρώ (8 τα χοιρινά, 8.5 το κοτόπουλο, και από 3 η κάθε μπύρα). Η τιμή για τις μερίδες μου φάνηκε τσιμπημένη, καθώς τα καλαμάκια είναι αρκετά μικρά. Οι τιμές στα τυλιχά πάντως ήταν πιο νορμάλ (2.20 εάν θυμάμαι καλά), για αυτό υποθέτω και τα προτιμούσαν οι περισσότεροι πελάτες του μαγαζιού, από ότι διαπίστωσα εκ των υστέρων.

Ωστόσο, εάν οπωσδήποτε θέλετε να δοκιμάστε καλαμάκια, προτιμήστε τις μερίδες από τα σκέτα καλαμάκια, καθώς το καλαμάκι χορινό κοστολογείται στα 1.80, και το κοτόπουλο στα 1.90, οπότε η μικρή επιβάρυνση που υπάρχει στις μερίδες, εάν κάνετε τον πολλαπλασιασμό, καλύπτεται και με το παραπάνω από τα συνοδευτικά (πατάτες, ντομάτα κλπ. )

Τελική βαθμολογία, ικανοποητικότατη...
Θα το ξανατιμήσω σίγουρα, με στόχο τα τυλιχτά του αυτή τη φορά, και σίγουρα πιο νωρίς για να προλάβω και τον "περιβόητο" γύρο του...