Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παρασκευή, μεσημέρι Σεπτεμβρίου, 2 άτομα. Καθίσαμε στο πεζοδρόμιο όπου υπάρχουν μερικά τραπεζάκια.

Παραγγείλαμε κιμαδόπιτα ημέρας με χειροποίητο φύλλο, φέτα με σουσάμι και μαρμελάδα τομάτας, τηγανιά κοτόπουλο με μουστάρδα και δεντρολίβανο, καπνιστή μπριζόλα με χειροποίητη τυροκαυτερή και πατάτες φούρνου, 1 cheesecake, 1 σοκολατόπιτα, 1 μπύρα και μια έψα κόλα με στέβια. Το νερό ήταν βρύσης και ανανεωνόταν συχνά.

Το φαγητό στο σύνολό του ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό! Η κιμαδόπιτα ήταν φρεσκότατη και από κιμά καλής ποιότητας, η φέτα έδενε τέλεια με τη γλυκόξινη μαρμελάδα, η μπριζόλα ήταν χορταστική και πρωτότυπη στη γεύση, όπως και η τυροκαυτερή με τις πατάτες που τη συμπλήρωναν. Το κοτόπουλο ήταν η μοναδική παραφωνία σε αυτήν την πανδαισία γεύσεων. Ήταν περισσότερο βραστό, παρά τηγανητό και η σως μουστάρδας νερουλή και αδιάφορη στη γεύση.

Όσον αφορά στα γλυκά, το η σοκολατόπιτα είχε πολύ ωραίο μπισκότο (αν και τριβόταν εύκολα) αλλά η σοκολάτα ήταν μους. Θα προτιμούσα κάτι σε κουβερτούρα. Το cheesecake ήταν λεμονοειδές, πράγμα που το έκανε πολύ ξινό για τα γούστα μου, αλλά πολύ γευστικό για το φίλο μου!

Το service ήταν πολύ οργανωμένο. Άλλος ήρθε για την παραγγελία, άλλος την έφερε, άλλος γέμιζε το νερό και άλλαζε το τασάκι κ. ο. κ. Η παραγγελία μας ήρθε σταδιακά και δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα. Ωστόσο ένα τόσο ζεστό φαγητό θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να συνοδεύεται από πιο ζεστούς ανθρώπους για να είναι το κλίμα συναφές με τη φυσιογνωμία του μαγαζιού. Όχι ότι ήταν αγενείς οι άνθρωποι, απλώς θα ήθελα λίγα χαμόγελα παραπάνω.

Με την ίδια λογική, θεωρώ πως ο χώρος είναι αντιστρόφως ανάλογος με τη φιλοσοφία του φαγητού. Δεν είναι άσχημος ή κακόγουστος, είναι απλά αδιάφορος. Έχει μία ταυτότητα (κυριαρχεί για παράδειγμα το ανοιχτό πράσινο) αλλά του λείπει η ζεστασιά, το μεράκι και… η μουσική! Επίσης, τα τραπέζια είναι πολύ μικρά και στριμωγμένα.

Στα συν ο νιπτήρας της τουαλέτας! Γυρίζοντας τη στρόφιγγα κάτω δεξιά, το νερό τρέχει πάνω στον τοίχο καταλήγοντας σε μια πέτρινη επιφάνεια με μια κοιλότητα, από την οποία πέφτει σε έναν νιπτήρα με βότσαλα δημιουργώντας την ψευδαίσθηση μιας πηγής!

Ο λογαριασμός μας ήρθε περίπου στα 43 ευρώ. Οι μερίδες ήταν πολύ χορταστικές και εύγεστες οπότε άξιζε τα λεφτά του. Βέβαια κάποια items ήταν υπερτιμημένα (η μπριζόλα ήταν στα 12 ευρώ) αλλά τουλάχιστον τα απολαύσαμε!

Το συνιστώ σε όσους είναι διατεθειμένοι να πειραματιστούν με παραλλαγές ελληνικών συνταγών από βιολογικά, παραδοσιακά προϊόντα παρμένα από διάφορα μέρη της χώρας μας που σφύζουν από φρεσκάδα και νοστιμιά!