Ισπανία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Συμπληρωμα: Δυστυχως το μαγαζι ειναι πλεον μονο για μεσημερια που δεν εχει πολυ κοσμο ή για 'αρρωστους' καπνιστες. Ειναι αδυνατον φυσιολογικος ανθρωπος να το επισκεφθει βραδυ και να μην αρρωστησει απο την καπνα. Κριμα.

Νεα αφιξη, μαθευεται γρηγορα αν και χωρις promo και ηδη πηρα να κλεισω για Σαββατο, τιποτα, ζητησα Δευτερα τιποτα, Τριτη, τιποτα, απο Τεταρτη και μετα μου ειπαν πολυ ευγενικα. Ειναι σχετικα μικρο και καλυτερα λοιπον να κλεισετε τραπεζι πριν πατε. Ευτυχως ειχα παει το περασμενο Σαββατο μεσημερι που ειναι και η μονη μερα που δεν εχει κοσμο και ετσι και το ευχαριστηθηκα ακαπνο και απολαυσαμε το μενου και τις γνωσεις τους για το κρασι και τη μαγειρικη. Μιλαμε για πολλες γνωσεις, κατα τη γνωμη μου το σημαντικοτερο για καποιον που κανει αυτη τη δουλεια.

Φαγητο απο πολυ καλο εως εξαιρετικο. Απιστευτη brandada, κρεμα μπακαλιαρου που αν δεν τη φας δε μπορεις να καταλαβεις πως μοιαζει η γευση της οσο και να στην περιγραψουν. Σπανακι με κουκουναρια σταφιδες πολυ καλο. Μανιταρια επισης πολυ ωραια. Ψαρονεφρι με δαμασκηνα, απαιχτο. Σουπερ αλλαντικα. Αλλα το καλυτερο πιατο με διαφορα ειναι το μοσχαρι με σουφραζιτ και πουρε. Τελειο.

Εχουν ολα τα πιατα μια απλοτητα αλλα η μαστορια του σεφ και οι εξαιρετικης ποιοτητας πρωτες υλες τα κανουν καταπληκτικα. Χωρις κατι που δεν χρειαζεται, καθε συνταγη εχει ακριβως τα ελαχιστα απαιτουμενα για να ειναι πολυ καλη. Τα παιδια δινουν μαθηματα απλης κουζινας που η νοστιμια της βασιζεται στις πολυ καλες πρωτες υλες και τους σωστους συνδυασμους τους.

Εξαιρετικη λιστα κρασιων (ελληνικων προς το παρον, τα καταλανικα ερχονται οπου να ναι οπως μας ειπαν). Ελληνικα διαμαντια, αγνωστα τα περισσοτερα στους αμυητους, σε πολυ προσιτες τιμες, (ισως η φθηνοτερη λιστα κρασιου στην Αθηνα για μαγαζι της κατηγοριας του) σερβιρονται και σε ποτηρι στο ενα τριτο της τιμης της φιαλης. Αν και θα δοκιμασετε τοσα πολλα (και πολλα κερασμενα, ειδικα αν πετυχετε τον ιδιοκτητη showman σε κεφια)που δε θα δωσετε καμια σημασια στο τελος για το ποσο πληρωσατε.

Σιγουρα γι αυτα που θα πιειτε και θα φατε, οτι και να δωσετε θα σας φανουν λιγα. (Αυτο ειναι value for money, οχι το πολυ φθηνο αλλα κακης ποιοτητας, αλλα αυτο ειναι αλλη συζητηση, ας μην το ξανανοιξω). Να θυμαστε οτι το μαγαζι ειναι κατ' αρχην κρασαδικο. Και οχι μασαμπουκαδικο. Τρως για να συνοδευσεις το κρασι. Δεν πας να σκασεις στο φαι και μετα να πλακωσεις τις κοκα κολα (δεν εχει και καλα κανει, δεν ταιριαζει μετα απο τοσο καλο κρασι να χαλας το στομα σου με αναψυκτικα τυπου κολα... ) Δεν αφηνει να λυσσανε και παιδακια, γι αυτο καλυτερα να μην τα παρετε μαζι. Αν και το μαγαζι ειναι τετοιο που δε θα πανε ποτε εκει τετοιου τυπου παρεες (οικογενειες που θελουν και το μπιφτεκακι και την κοκακολιτσα για το παιδακι τους, ευτυχως για εμας που παμε να απολαυσουμε το κρασι μας).

Θα το λατρευα αλλα.... επιτρεπει το τσιγαρο. Γι αυτο και το 2αρι στη βαθμολογια, Ο ιδιοκτητης αν και δεν καπνιζει, μας ειπε οτι δε γινεται αλλιως, οταν λεει να μην καπνιζουν οι παρεες λεει φευγουν. Εγω εχω αντιθετη αποψη, νομιζω οτι μια χαρα θα πηγαινε αν το κραταγε, αλλα εκεινος εχει αλλη αποψη. Οκ, απλα εγω θα πηγαινω μεσημερακια που δεν εχει κοσμο.

Οπως ειπε και ο φιλος παρακατω, ειναι ιδανικο στεκι, ο Βαγγελης ειναι φοβερη persona, one man show, δικηγορος με καριερα ( τον ηξερα πριν απο το μαγαζι, ειναι γνωστο ονομα και πασιγνωστος στους δικηγορικους κυκλους της Αθηνας και οχι μονο) που τα παρατησε ολα για την αγαπη του για το φαγητο και το κρασι. Και οπως γινεται παντα, οταν κατι το κανεις γιατι το αγαπας, η επιτυχια ειναι εξασφαλισμενη.