Γαλλία - Πετράλωνα, Αθήνα

Το CHEZ LUCIEN το είχα δει όταν είχαμε παέι στον ΚΗΠΟ ΤΩΝ ΤΡΩΩΝ, μιας και είναι ακριβώς απέναντι και μου είχε κάνει εντύπωσει που είχε πολύ κόσμο.. Η αλήθεια είναι ότι το είχα δει και στο σαιτ αλλά δεν θυμόμουνα τις κριτικές του και αυτό μου βγήκε σε καλό, γιατί αν τις θυμόμουν μπορεί να μην αποφάσιζα να πάω..

Στο σημείο αυτό να πω, για να είμαι ειλικρινής, ότι η επίσκεψή μου αυτή στο CHEZ LUCIEN ήταν και η πρώτη μου εμπειρία με την γαλλική κουζίνα, και σαν άσχετη νόμιζα ότι θα έχει κρέπες, διάφορα σουφλέ, πιάτα τίγκα στο τυρί και την κρέμα γάλακτος και διάφορα τέτοια (εδώ βλέπω όσους ξέρουν από γαλλική κουζίνα να έχουν βάλει τα γέλια), αλλά εξεπλάγην ευχάριστα βλέποντας ένα τελείως διαφορετικό μενού, άγνωστο προς εμένα..

Με το που ήρθε το μενού στο χέρια μας, το οποίο ήταν ένα πλαστικοποιημένο φύλλο στην ουσία, να πω την "μαύρη" αλήθεια έπαθα ένα σοκ απο τις τιμές, μιας και τα κυρίως πιάτα είναι γύρω στα 18€ και τα ορεκτικά και οι σαλάτες γύρω στα 7-8 €.. Πράγμα για το οποίο δεν σε προδιαθέτει τόσο η περιοχή όσο και ο ίδιος ο χώρος του μαγαζιού (με τον οποίο θα ασχοληθώ παρακάτω)..

Ευτυχώς είχε ένα μενού για 2 άτομα στα 30€, το οποίο περιλαμβάνει 1 σαλάτα, 2 ίδια κυρίως και 2 γλυκά... Εμείς πήραμε
--για σαλάτα μία που ήταν με μαρούλι κατσαρό πράσινο και κόκκινο, ρόκα και φιλετάκια πάπιας - πάρα πολύ νόστιμη, καλή ποσότητα και τα φιλετάκια πάπιας, αν και δεν το περίμενα πάρα πολύ ωραία
--για κυρίως Αντρεκότ σος πιπεριού & πατάτες ογκρατέν... στην ουσία ψητό μοσχαρίσιο κρέας με μία πεντανόστιμη σως και πουρέ καρότου... το μοσχάρι πολύ σωστά ψημένο, ζουμερό με όλους του τους χυμούς (μας είχε ρωτήσει πως το θέλαμε) και πολύ καλή μερίδα... απ'όσο θυμάμαι που μας είπαν 350γρ ήταν το κρέας και τα δύο πιάτα μαζί.. αλλά αυτό που με ξετρέλανε και ακόμα το γεύομαι είναι οι πατάτες ογκρατέν, τέλειες!
--για γλυκά πήραμε 1 creme brulee, πλούσια γεύση, νοστιμότατη και 1 σουφλέ σοκολάτας, ωραίο και αυτό..

Πήραμε και ένα έξτρα πιάτο εκτός μενού δηλ. μία κρεμμυδόσουπα, γιατί την άκουγα που την έπερναν όλοι και ζήλεψα... παχύρευση γευστικότατη σουπιτσα, σε πήλινο κεσεδάκι με κρούστα τυριού.. μάλιστα η μία από τις σερβιτόρες, επειδή είδε ότι μου άρεσε, προσφέρθηκε να μου δώσει την συνταγή, την οποία λόγω του κόσμου δεν πρόλαβα να την ρωτήσω, αν και υποψιάζομαι πως φτιάχνεται...

Για όλα τα παραπάνω, με ψωμάκι (τι άλλο από μπακέτα φυσικά) και εμφιαλωμένο νερό, που μας έφεραν από την αρχή στο τραπέζι, 1 epsa cola και 1 amstel δώσαμε 44€ και τα ευχαριστηθήκαμε μέχρι το τελευταίο ευρώ... Ναι εντάξει δέχομαι ότι οι τιμές είναι τσιμπημένες, αλλά με το μενού 2 ατόμων τρως καλά και δεν ξεφεύγεις..

Τώρα θα μιλήσω και λίγο για τον χώρο.. η αλήθεια είναι ότι το άφησα τελευταίο γιατί είναι το αρνητικό κομμάτι του μαγαζιού και δεν ήθελα να επισκιάσει τα θετικά.. Με το που μπήκαμε στο μαγαζί και κάτσαμε και μας ήρθε το μενού (με τις τιμές που προανέφερα), η πρώτη αντίδραση και των δυο μας ήταν να κοιτάμε μία τον χώρο μία το μενού, περνώντας από το μυαλό μας η ίδια σκέψη "μήπως να φεύγαμε;"... ευτυχώς βέβαια δεν φύγαμε αλλά... ο χώρος θέλει βελτίωση επειγόντως..

Καταρχήν μιλάμε για ένα λιλιπούτειο μαγαζί με στριμωγμένα τραπέζια, που αναγκαστικά τρως αγκαλιά με τους διπλανούς σου, και εντάξει πες ότι αυτό δεν αλλάζει και πολύ, γιατί το μαγαζί αυτό είναι, δεν μεγαλώνει, αλλά τουλάχιστον αισθητικά πρέπει να βελτιωθεί... αν εξαιρέσεις τα τραπέζια και τις καρέκλες στο ταβάνι που είναι κάτι το πρωτότυπο και μου άρεσαν πολύ, όλο το άλλο μαγαζί είναι ότι να 'ναι... άσχετα αυτοκόλλητα κολλημένα στους τοίχους, τα τραπέζια καλύπτονται με σπασμένα πλακάκια, και είναι πιο χαμηλά από το ύψος που έχουμε συνηθίσει... τα καθίσματα ψιλοάβολα.. γενικά δεν..

Η κουζίνα είναι μέσα στην τραπεζαρία του μαγαζιού, τους βλέπεις που μαγειρεύουν και προετοιμάζουν τα πιάτα, αλλά εμένα δεν με πείραξε αυτό, ούτε ένιωσα άβολα από μυρωδιές κλπ.. Α! εδώ να προσθέσω ότι οι κοπέλες που μαγείρευαν φόραγαν, εκτός από το καπέλα, ποδιά.. και χειρουργικές μάσκες..! αυτό που δεν παρατήρησα, τώρα που το σκέφτομαι, είναι εάν φόραγαν και γάντια..

Θα ξαναπάω σίγουρα!! Ότι έφαγα που άρεσε πολύ και θέλω να δοκιμάσω και άλλα πιάτα!!