Ψαροταβέρνες - Βριλήσσια, Αθήνα

"Γνωρίσαμε" το εστιατόριο από τις κριτικές εδώ, αν και πηγαίναμε στο "Oro Toro" που ήταν παλιά στη θέση αυτή (έχει χρόνια που έκλεισε). Έτσι απόψε με το ξαφνικό κρύο που δεν είχαμε διάθεση να κατηφορίσουμε σε παραθαλάσσια ψαρομάγαζα είπαμε να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος είναι όμορφα διακοσμημένος (μέσα-έξω, με τη μεγάλη αυλή για τις καλοκαιρινές βραδιές), αλλά με το που μπήκαμε μας ήρθε η τσιγαρίλα! Με ελάχιστες παρέες ακόμα (9μμ), φανταστείτε αργότερα! Πέρα από τα τσιγάρα που καπνίζονταν live, υπήρχε η ποτισμένη τσιγαρίλα... Εξ ου και η βαθμολογία μου για το χώρο (να υπενθυμίσω και τον αντικαπνιστικό νόμο που όσα μαγαζιά δε σέβονται δεν μπορούν αντίστοιχα να έχουν και το σεβασμό μας;). Οι τουαλέτες στο υπόγειο πάντως πεντακάθαρες και μοσχομυριστές (ο καπνός πάει πάνω και όχι κάτω).

Κατά την κράτηση ρωτηθήκαμε αν καπνίζουμε, έτσι μας στρίμωξαν στον μικρό πίσω χώρο (τιμωρία) για τους μη καπνίζοντες, λιγότερο όμορφο από την ευρύχωρη κεντρική σάλα (που προορίζεται για τους ευνοούμενους καπνιστές). Όχι ότι δεν ερχόταν και εδώ λίγη μυρωδιά, αλλά ήταν σαφώς πιο καθαρός ο αέρας... Αλλά το στρίμωγμα έκανε δύσκολη την κατά τα άλλα πολύ καλή και γρήγορη εξυπηρέτηση και οι αγκαλιές/φιλιά/χαιρετούρες των διπλανών μας σχεδόν από πάνω/γύρω μας (συν τη δυσκολία στη συζήτηση λόγω φασαρίας) μας χάλασαν λίγο.

Μετά τις γκρίνιες ας περάσουμε και στα καλά: η "ψαριέρα" όπως αποκαλούν τη βιτρίνα με τα ψάρια τους έχει καλούδια φρέσκα και οι τιμές σχετικά καλές με το κιλό: 55 διάφορα πρώτα ψάρια (εμείς διαλέξαμε ένα σαργό των 600γρ), 48 η φέτα πρώτο ψάρι, 42 η κουτσομούρα (αλλά 55 το μπαρμπούνι, πολλά), πεσκανδρίτσα-χριστόψαρο που δεν ξεπερνούσαν τα 40 (νομίζω κι η σκορπίνα κάπου εκεί), καραβίδες 55, αστακός 65 (δεν πρόσεξα αν είχε, στην Ελλάδα δεν επιτρέπεται η αλιεία του τώρα αλλά δεν ξέρω αν φέρνει από αλλού, πάντως οι τιμές/κιλό για αστακο-ή καραβιδομακαρονάδα ανεβαίνουν κατά 10 ευρώ, κακώς! )

Στον κατάλογο που μπορείτε να δείτε και στη σελίδα τους στο facebook υπάρχουν πολλά ωραία μεζεδάκια (κάποια κατεψυγμένα όπως παντού) σε πιο χαμηλές τιμές φυσικά, αλλά ό, τι πληρώνεις παίρνεις συνήθως! Άλλη μια γκρίνια: το ψωμί (σκέτο, χωρίς ντιπ, ελιές κλπ) ψημένο και σε μικρή ποσότητα χρεώνεται 1,80 ανα άτομο! Και το νερό 2,5!

Ξεκινήσαμε με μια ωραία σαλάτα, ρόκα-σπανάκι με γαρίδες (4 μικρούλες βραστές) ρόδι και ξύσμα γραβιέρας, 9 ευρώ και όχι αρκετά μεγάλη. Φιλέτα σαρδέλας (4 τμχ, 8 ευρώ) πάνω σε φετούλες μπαγκέτας με μυζήθρα, ντομάτα, ελιά, κάπαρη και θυμάρι (και καλό λάδι), που θα ήταν καλύτερα αν δεν ήταν στο τέλος εποχής τους πια (οι σαρδέλες είναι νοστιμότερες το καλοκαίρι) και μπακαλιαρομπουκιές με σκορδαλιά (πουρές πατάτας με σκόρδο δλδ, νόστιμος) που αν και είναι στα ορεκτικά είναι αρκετό και για κυρίως πιάτο θα έλεγα (9 ευρώ) και μού άρεσε πολύ, αν και του έχει * κατεψυγμένου ενώ μοιάζει από ξαλμυρισμένο φιλέτο μπακαλιάρου... Δεν είναι κροκέτες τίγκα στο κουρκούτι, είναι όλο ψαχνό με ελαφριά κρούστα, τρυφερή σάρκα και τέλεια τηγανισμένες! Πιάτο-επιτυχία, το είδα σε πολλά τραπέζια! 'Οπως και την (κατεψυγμένη) καραβιδόψιχα που δεν πήραμε δυστυχώς (16 ευρώ, θα μας ανέβαζε κι άλλο τον ήδη υψηλό λογαριασμό).

Το ψάρι ήρθε ανοιγμένο και τέλεια ψημένο, λίγη ώρα αφού τελειώσαμε με τα ορεκτικά όπως πρέπει! Μαζί με λαδολέμονο σε μπακιρένιο μπρίκι!

Η λίστα κρασιών είναι καλή, επαρκής σε επιλογές και μεσαίες τιμές (εμείς πήραμε Μοσχοφίλερο Λαντίδη στα 17 ευρώ). Ούζο σε ενδιαφέρουσα ποκιλία 8 ευρώ (μόνο ένα στα 10), χύμα κρασί 8 ευρώ/κιλό...

Στο τέλος φέρνουν ζεστές αρωματισμένες πετσετούλες (μπράβο! ) και προσφέρουν γλυκό ή φρούτο και λιμοντσέλο (έρχεται με το μπουκαλάκι, μάλλον χειροποίητο, καλό για να αρωματίσεις το στόμα μετά την ψαρίλα). Ο σύζυγος ήθελε φρούτο, αλλά από διπλανή παρέα άκουσα ότι είχαν λουκουμάδες ή μους σοκολάτας. Τα κεράσματα είναι καλό να υπάρχουν και στην Αθήνα λείπουν συνήθως...

Ο λογαριασμός (με την απόδειξη κανονικά) 81,60 για δύο άτομα, δεν τα λες λίγα, αλλά θα ήταν φυσικά λιγότερα με ούζο ή χύμα κρασί και φθηνότερα φαγητά (καλαμαράκια, πατάτες και τα συνήθη που έβλεπα τριγύρω, ζυμαρικά ή ριζότι που σαφώς δε φτάνουν την τιμή του φρέσκου ψαριού αλλά χορταίνουν περισσότερο).

Παρέες τεσσάρων κοντά μας είχαν μικρότερους λογαριασμούς με ανάλογες παραγγελίες. Οπότε είναι δύσκολο να πεις την τιμή/άτομο και στο vmf θα του έβαζα ένα βαθμό παραπάνω αν δε χρέωνε τόσο το ψωμί και κάποια πιάτα.

Τελευταίο φάουλ ότι ξέχασαν να φέρουν πίσω την απόδειξη με τα ρέστα (τη ζήτησα και την έφεραν αμέσως). Δεν ξέρω, τους έθαψα λίγο ή μου φαίνεται; (χα χα χα! φταίει κι η αϋπνία. απόψε.. ) Πάντως γενικά μας άρεσε αρκετά και θα ξαναπάμε, απλώς δε θα το κάνουμε και στέκι.