Ταβέρνες με τραγούδι - Καμίνια - Ν.Φάληρο, Αθήνα

Την Παρασκευή, μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα κριτικών στο site καταλήξαμε στο οτι έπρεπε να επισκεφτούμε οπωσδήποτε το Οινομαγειρείον Ζωοδόχος Πηγή.

Το Σάββατο το μεσημεράκι λοιπόν τηλεφώνησα για να κάνω κράτηση( αν αποφασίσετε να το επισκεφτείται-που το συστήνω ανεπιφύλακτα- φροντίστε να κάνετε κράτηση! ) και ευτυχώς πρόλαβα το τελευταίο τραπέζι για 2 άτομα!

Κατά τις 9 φτάσαμε στο μαγαζί, ένα μικρό μαγαζάκι με χαμηλό φωτισμό που αν περάσεις μέρα μπορεί και να μην το πιάσει το μάτι σου! Μπαίνοντας μας υποδέχτηκαν με το χαμόγελο και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας. Καθίσαμε και περιεργαστήκαμε λίγο τον χώρο.... Μικρός, ζεστός, δημιουργώντας μας μια αίσθηση οικειότητας, θύμιζε κάτι από κουτουκάκι του '60 χωρίς όμως να είναι εντελώς ρετρό!

Κάπου εκεί κατέφθασαν και τα ψημένα ψωμάκι με λαδορίγανη, το νερό και ο κατάλογος. Ο σερβιτόρος-μάγειρας μας ενημέρωσε για το τι δεν υπήρχε και το τι είχε προστεθεί.... Ο κατάλογος ήταν μικρός και απλός(λίγα και πολύ καλά! ) και αποτελείτο από ορεκτικά, πιάτα ημέρας, ψητά της ώρας, σαλάτες, ποτά. Γλυκό δεν θυμάμαι αν είχε, θα σας γελάσω....! Να μην τα παραλέω, 2 άτομα παραγγείλαμε λαχανοντολμάδες, τσιπς με αυγά και κεμπάπ γιαουρτλού. Και μισό κιλό ροζέ κρασί!

1)Λαχανοντολμάδες: Θε-ει-κοί!!!! Απλά! Τους προτείνω με τρέλα!!

2)Τσιπς με πατάτες: Πατάτες κομμένες στο χέρι με 2 αυγά τηγανητά από πάνω.
Καλομαγειρεμένο-απλό-νοστιμότατο!

3)Κεμπάπ γιαουρτλού: Νόστιμο κλασσικό κεμπάπ με με πιτούλες, μια θειικά νοστιμή σαλτσούλα, γιαουρτάκι και κουςκους!

4)Κρασί: Προς μεγάλη μας έκπληξη για κρασί χύμα ήταν πολύ καλό!

Το σέρβις ήταν πολύ ευγενικό, γρήγορο, με ενδιαφέρον για τον πελάτη! Σε κάθε πιάτο που ερχόταν μάς ρωτούσαν και αν ήταν όλα εντάξει, αν ήμασταν ευχαρηστημένοι και αν μας άρεσε τα πιάτα!

Μέχρι τις 10 το μαγαζί είχε γεμίσει από κρατήσεις και τα πιάτα πηγαινοέρχονταν!

Ζητώντας το λογαριασμό μας κέρασαν και γλυκάκι, μους λεμονιού με τριμμένο μπισκότο! Γιάμι γιάμι! Δροσερό, γλυκόξινο, ότι πρέπει για να ξεπλυθεί ο ουρανίσκος μας από τις υπέροχες γεύσεις που είχαμε δοκιμάσει πρωτύτερα!
Ο λογαριασμός για τα παραπάνω ήταν στα 25.50 και συνοδευόταν και με απόδειξη χωρις να έρθω στην άβολη θέση να τη ζητήσω!!!!

Συμπέρασμα! Απλό, ποιοτικό και γευστικότατο φαγητό σε έναν ζεστό, χαλαρό χώρο και καλές τιμές! Τι άλλο θέλει κανείς....! Θα ξαναπάμε σίγουρα σύντομα με πολύ σοβαρές πιθανότητες να καταλήξει στέκι μας!!