Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Μετά από 6-7 επισκέψεις στο mama roux από τη μέρα που άνοιξε πριν μερικά χρόνια είπα και γω να γράψω τη δικιά μου άποψη για το multi etnhic στέκι της Αιόλου.

Έχω διαβάσει εδώ αρκετές κακές κριτικές για το service του μαγαζιού και ή είμαι πολύ τυχερός όσες φορές το επισκέφτηκα ή κάνουμε την τρίχα τριχιά και απαιτούμε πολλές φορές εξυπηρέτηση εστιατορίου με αστέρια michelin κτλ... Τα παιδιά που δουλεύουν στο mama roux νομίζω οτι ανταποκρίνονται επάξια στη δουλειά τους και αν κάποιες φορές που το μαγαζί είναι γεμάτο και όλοι έχουν παραγγείλει πάνω κάτω την ίδια ώρα υπάρξουν κάποια μικροπροβληματάκια, τι να πω μέσα στο πρόγραμμα είναι όλα...

Το περασμένο Σάββατο ο σερβιτόρος μας ζήτησε 2 φορές συγγνώμη, η μια επειδή έφερε το κρασί μαζί με τα ορεκτικά και όχι λίγο πιο πριν και η δεύτερη για μια αναστάτωση δίπλα μας με τη μεταφορά τραπεζιού κι αυτό γιατί μια παρέα είχε κλείσει τραπέζι για 10 άτομα και ήρθαν 14....

Ο χώρος τώρα είναι πολύ νεανικός και φωτεινός και γενικότερα επικρατεί ένα ωραίο χαλαρό κλίμα το οποίο περνάει άμεσα στους πελάτες σε όποια ηλικιακή κατηγορία κι αν ανήκουν.

Η καταγωγή των ιδιοκτητών είναι εμφανής και επηρεάζει πέρα από το μενού και τα διάφορα events που διοργανώνει κατα καιρούς όπως τα street parties με bbq ή τα jazz lives τα οποία ομολογώ οτι μου άρεσαν πολύ.

Πάμε τώρα στο μενού άλλωστε για εστιατόριο μιλάμε. Ο κατάλογος είναι κυριολεκτικά multi ethnic αφού όλα τα ορεκτικά και τα κυρίως έχουν επιρροές από μεξικό, ινδία, αμερική και κάποιες πινελιές αραβικής κουζίνας κυρίως με τα φαλαφελ.

Οι σαλάτες πολλές αλλα γενικά με μια πρώτη ανάγνωση αδιάφορες, έτσι λοιπόν στην τελευταία μας επίσκεψη προτιμήσαμε να μην πάρουμε και να επικεντρωθούμε στα ορεκτικά και τα κυρίως. Το φαλάφελ νομίζω είναι must κάθε επίσκεψη στο μαγαζί. Έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα "φαλαφελατζίδικα" της πόλης και νομίζω είναι απο τα καλα. Πολύ γευστικά και στεγνά, με ένα ωραίο χούμους να τα συνοδεύουν και μια μικρή σαλάτα ταμπουλέ στην οποία βέβαια ο μαιντανός εξαφάνιζε τελείως το πλιγούρι και αυτό δεν μας πολυάρεσε.

Ενα πολύ ωραίο ορεκτικό που δοκιμάσαμε ήταν το πατε του Ζαν Λουί κάπως έτσι νομίζω λεγόταν το οποίο ουσιαστικά ήταν ένα μικρό βαζάκι με ένα φοβερό πατέ κοτόπουλου, στο πλάι μια πολύ ωραία μαρμελάδα που έμοιαζε με καραμελωμένο κρεμμύδι και μαζί ένα καλαθάκι με φρυγανισμένα ψωμάκια για να αλείψεις όλα τα προηγούμενα. Μόνη μου ένσταση η ποσότητα της μαρμελάδας η οποία ήταν πολύ μικρή και δυσανάλογη με τα υπόλοιπα, σε ανάγκαζε να τη μετράς ουσιαστικά με την άκρη του μαχαιριού για να σου φτάσει να προσθέσεις σε όλα τα ψωμάκια.

Από κυρίως επιλέξαμε τα τάκος με κοτόπουλο τα οποία ήταν μέτρια προς καλά και φυσικά το σουβλάκι tandoori το οποίο για μένα είναι από τα καλύτερα πιάτα που μπορείς να γευτείς στο συγκεκριμένο μαγαζί.

Σε γενικές γραμμές πάντως θα πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στην παραγγελία αν δεν θες να μπλέξεις όλες τις κουζίνες στο στόμα και το στομάχι σου. Αυτή η ποικιλία λοιπόν έχει και τα καλά και τα κακά. Απο τη μία έχεις πολλές επιλογές και ειδικά σε μεγάλη παρέα αυτό είναι βολικό, από την άλλη μπορείς πανεύκολα να μπλέξεις τις γεύσεις.

Όσον αφορά το value for money θα ήταν καλό αν τα περισσότερα πιάτα ήταν μείον 1-2 ευρώ. Για 2 ορεκτικά 2 κυρίως και 3 ποτήρια κρασί χωρίς επιδόρπιο δώσαμε 45 ευρώ.

Θα ξαναπήγαινα στο mama roux, άλλωστε έχω πάει πολλές φορές γιατί είναι ένα μαγαζί που μπορεί να μην είναι άριστο σε μια συγκεκριμένη κουζίνα αλλά είναι σχετικά καλό σε όλες, έχει ωραία κοκτέιλ, ωραίο και χαλαρό κόσμο και μια τρομερή ατμόσφαιρα, ιδανική για όποια μέρα της εβδομάδος το επιλέξεις για να πας.