Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκεφτηκα το ΕΡΓΟΝ για δευτερη φορα(η πρωτη ηταν πριν περιπου 6 μηνες) μια Κυριακη βραδυ με 3 ατομα ακομα παρεα. Κι ενω ενθουσιασμενος απο την πρωτη μου επισκεψη ειχα προιδεάσει την παρεα για κατι το εξαιρετικο εν τελει δεν μειναμε ευχαριστημενοι.

Πιο συγκεκριμενα:

ΦΑΓΗΤΟ

Καταρχας σε σχεση με την πρωτη φορα ο καταλογος ειχε αλλαξει τελειως. Εντυπωση μαλιστα μου εκανε το ποσο ειχαν μειωθει οι επιλογες απο τις σαλατες μεχρι τα "κυριως". Αυτο δεν θα μου εκανε τοσο κακη εντυπωση αν μεναμε τουλαχιστον ικανοποιημενοι απο τα πιατα.

-Ξεκινώντας απο τις σαλατες δεν ειχαμε και πολλες επιλογες γιατι ενω στον καταλογο υπηρχαν 4, μας ενημερωσε ο σερβιτορος πως διαθεσιμες ειναι μονο οι δυο. Νομιζω πως για 9.00 το βραδυ ειναι απαραδεκτο να προσφερει ενα τετοιο μαγαζι μονο χωριατικη και ντακο. Τελικα επιλεξαμε την χωριατικη η οποια ηταν με γλυστριδα, καρπουζι και κρεμα φετας. Θα την χαρακτηριζα μικρη και φτωχη.

-Τα ορεκτικα που διαλεξαμε ευγευστα και τα δυο. Γραβιερα Ναξου με χαρουπαλευρο και βρωμη, εξαιρετικη οπως και την πρωτη φορα. Επισης οι πατατες τηγανητες στο χερι κομμενες οπως πρεπει τηγανισμενες και με μια υπεροχη στακα απο πανω.

-Στα κυριως τωρα, επιλεξαμε το ριζοτο το οποιο ηταν με πατζαρι και κατσικισιο γαλα, δεν μας αρεσε καθολου.

Το δευτερο πιατο ηταν τα μοσχαρισια πικανια, τα οποια ηταν μεν medium well μεσα αλλα το εξωτερικο κομματι σχεδον καμμενο, μας εμενε η καρβουνιλα στο στομα. Ισως το χειροτερο πιατο της βραδιας.

Το χοιρινο κοντοσουβλι απο ψαρονεφρι επισης οχι καλα ψημενο, δεν μας αφησε καλη εντυπωση.

Το μοναδικο πιατο απο τα "κυριως" που ηταν πολυ καλο καλο ηταν ο μοσχαρισιος σιδηροδρομος το οποιο συνοδευοταν απο κριθαρακι. Ηταν ευτυχως μια οαση μεταξυ των υπολοιπων πιατων.

-Για το τελος αφησαμε τα γλυκα ως ειθισται και αφου ενημερωθηκαμε πως απο τα 4 του καταλογου δεν υπηρχαν τα δυο, πηραμε μια πανακοτα με φραουλες(αν δεν ηταν οι φραουλες νομιζω θα ηταν αδιαφορη).

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Σε γενικες γραμμες υπαρχει στο μαγαζι ενας επαγγελματισμος. Ευγενικοι σερβιτοροι ετοιμοι να σε εξυπηρετησουν παντα με το χαμογελο. Αν θα πρεπει να συγκρινω βεβαια με την πρωτη φορα διεκρινα μια μικρη χαλαροτητα, αλλα αυτα οσον αφορα την τελειοτητα.

ΧΩΡΟΣ

-ο Χωρος ειναι ετσι κι αλλιως υπεροχος, πολυ ευχαριστο περιβαλλον με την ιδιαιτεροτητα του μπακαλικου που υπαρχει στην εισοδο του μαγαζιου(πολυ προσεγμενο) και σου δινει την δυνατοτητα να αγορασεις διαφορα υλικα που χρησιμοποιουνται στα φαγητα τους.

Αξιζει τα λεφτα του?

Γενικα για μεζεδοπωλειο δεν μπορει παρα να θεωρειται ακριβο οταν 4 ανθρωποι πληρωνουν 120 ευρω με τα πιατα που σας ανεφερα συμπεριλαμβανομενου και 2 λιτρων λευκου κρασιου(πολυ καλο παρεπιπτοντως)
Την πρωτη φορα που ειχα παει ομως δεν μου ειχε κακοφανει μιας και ευχαριστηθηκα απολυτα το φαγητο. Αυτη την φορα ομολογω πως "κλαψαμε τα λεφτα μας".

Νομιζω πως με την αλλαγη του καταλογου ολα πηγαν προς το χειροτερο στο ΕΡΓΟΝ. Βεβαια εχω αποφασισει να το ξαναεπισκεφτω(σε αρκετα μεγαλο χρονικο διαστημα απο τωρα) μιας και την πρωτη φορα ειχα απογειωθει γευστικα και απο τα φαγητα και απο τα γλυκα, σε αντιθεση με την τελευταια μου επισκεψη. Νομιζω πως μια ακομα ευκαιρια πρεπει να την δωσω.