Κίνα & Ν. Ασία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

9/9/2014, Τρίτη βράδυ χωρίς κράτηση (22:30), 4 άτομα

Το εστιατόριο αυτό είναι από τα πρώτα μαγαζιά που άρχισα να επισκέπτομαι τελειώνοντας το σχολείο, πριν πολλά χρόνια. Την πρώτη φορά με έφερε ένας φίλος, με τους γονείς του, να φάμε "επιτέλους" κινέζικο. Η εμπειρία μου εκεί ήταν φανταστική, η πρώτη μου επαφή με την συγκεκριμένη κουζίνα με γέμισε με πολλές διαφορετικές, από τα καθιερωμένα, γευστικές συγκινήσεις... Ομολογουμένως, η κινέζικη, είναι η πιο "εύκολη" και αποδεκτή "ξένη" κουζίνα, για έναν φρέσκο και παρθένο ουρανίσκο.

Από τότε και μετά, μπήκε στο μηνιαίο μας πρόγραμμα. Αν περνούσε καιρός που δεν είχαμε επισκευθεί την αγαπημένη μας τραγανή πάπια με μπαμπού και μανιτάρια, το χοιρινό με γλυκόξινη, τα ανοιξιάτικα ρολλάκια, μια έντονη επιθυμία, σαν εθισμός, μας παράσερνε στην γειτονιά του Σινικού τείχους. Μετά από αυτό, πήγα και σε άλλα κινέζικα, εντός και εκτός Ελλάδας. Όλα είχαν τα καλά τους και τα κακά τους. Όλα έδιναν το κάτι διαφορετικό στο μαγείρεμα ή την παρουσίαση. Δεν γνωρίζω τελικά ποιο είναι αυθεντικό και ποιο όχι, ποιο έχει κινέζο σεφ και ποιο βιετναμέζο... Στο καθένα ζυγίζεις τα θετικά και τα αρνητικά που σου έμειναν και αποφασίζεις αν θα το βάλεις στην καθημερινότητά σου ή όχι.

Ο χώρος είναι μέτριος μέσα και η αυλή σχετικά ευχάριστη σε μία ήσυχη γενικά γειτονιά της Ν. Φιλαδέλεφειας. Οι άνθρωποι που το στελεχώνουν ταπεινοί, ήρεμοι, ευγενέστατοι και χαμογελαστοί. Όλοι, πλέον, καταλαβαίνουν και μιλούν ελληνικά.

Επί του πιεστηρίου, τώρα. Φτάσαμε κατά τις 22:30 και ήταν γεμάτο με ένα μικρό (για 4 άτομα) τραπέζι ελεύθερο (μας "μάλωσαν" που δεν είχαμε κάνει κράτηση). Κάτσαμε εκεί και μετά από 20 λεπτά ελευθερώθηκε ένα μεγαλύτερο και μας μετέφεραν.
Πήραμε:

- ανοιξιάτικα ρολλά (1 τεμάχιο ανά άτομο)
- τηγανιτό ρύζι σπέσιαλ (με λαχανικά, αυγό και κοτόπουλο)
- ρύζι ατμού
- πάπια με μπαμπού και μανιτάρια
- κοτόπουλο σετσουάν
- νούντλς με γαρίδες
- 1 κιλό κρασί (χύμα)
- 1 αναψυκτικό
- 1 τηγανητή μπανάνα με μέλι
- 1 τηγανητό παγωτό

Πληρώσαμε 64 ευρώ με απόδειξη και σκάσαμε με 16 ευρώ ανά άτομο.

Αύτη την φορά όλα ήταν τέλεια, από την τραγανή πάπια (υπάρχουν φορές που δεν ήταν στα καλύτερά της), μέχρι τα ρύζια και τα γλυκά. Ήταν και ο λόγος που κάθισα και ασχολήθηκα να γράψω. Πότε δεν φύγαμε δυσαρεστημένοι ( διότι δεν θα ξαναπατάγαμε), αλλά κάποιες φορές τύχαινε, ένα ή δύο πιάτα να είναι κάτω από το επίπεδο ποιότητας που έχει καταφέρει να διατηρεί όλα αυτά τα χρόνια. Μπορεί να έτυχε, μπορεί και όχι...

Αγαπημένη γεύση, η πάπια (μπορεί να έχω φάει πιθανόν και καλύτερη στο ΝΑΜΑ και πολύ ακριβότερη), η οποία είναι γευστική και τραγανή όπως πρέπει!

HIGHLIGHTS: Το VFM είναι πολύ καλό (παλιότερα ήταν λίγο φθηνότερο, με 5 έως 7 την μερίδα, τώρα με 6,5 έως 9 είναι και πάλι τίμιο), η πραότητα και η ευγένεια της βασικής κοπέλας-σερβιτόρου.

Υγ: Το μαγαζάκι αυτό δεν είναι ούτε γκουρμέ κινέζικο, ούτε καθαρόαιμο, είναι ένα ωραίο, τίμιο, συνοικιακό εστιατόριο που σερβίρει κινέζικες γεύσεις.