Bar Restaurants - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Το μαγαζί το βρήκα έπειτα από ψάξιμο στο ίντερνετ. Έψαχνα να βρω κάτι διαφορετικό στο Πειραιά από τα συνηθισμένα και χιλιογυρισμένα. Και όταν είδα πως είναι και tapas bar, ευχαριστήθηκα, εφόσον είμαι λάτρης.

Φτάσαμε νωρίς το απογευματάκι με την παρέα μου, με σκοπό να πιούμε καφέ ή ποτό. Μόλις είδα τον χώρο, μου άρεσε αρκετά η διακόσμησή του. Δεν είχε πολύ κόσμο, οπότε μπορούσαμε να καθίσουμε ουσιαστικά όπου θέλουμε, έτσι επιλέξαμε έξω.

Το μαγαζί μου έδινε ένα vibe ρομαντισμού. Προσωπικά, θα το θεωρούσα ιδανικό για μία έξοδο με το ταίρι σου, υπό την προϋπόθεση ότι δε θα ήταν γεμάτο από κόσμο και θα έπαιζε την ίδια απαλή μουσική που είχε και το βράδυ της Δευτέρας. Ειλικρινά, η μουσική με ενθουσίασε, ήταν αμερικάνικα κομμάτια, πιο lounge τύπου και πολύ γνωστά μου και έτσι αισθάνθηκα αμέσως μια οικειοποίηση με το χώρο.

Το service ήταν απλά εξαιρετικό! Αν θα έπρεπε να επιλέξω ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση, θα ήταν αυτό! Πρόσφατα βρέθηκα στη Νέα Υόρκη, όπου είχα μείνει άναυδη από την προθυμία της εξυπηρέτησης και την ευγένεια που δίεπε τους υπαλλήλους. Και μετά, επέστρεψα στα πάτρια εδάφη. Και ξαναπογοητεύτηκα από την εξυπηρέτηση και μάλιστα οικτρά. Σε όσα μαγαζιά και αν πήγα, όλοι όσοι μας σέρβιραν, φαίνονταν κακοδιάθετοι και πώς δεν ήθελαν να βρίσκονται εκεί, μα καθόλου.

Μέχρι εχθές, στο Barcode, που από τη στιγμή που μας είδαν, ήταν με το χαμόγελο στα χείλη και με μία προθυμία για εξυπηρέτηση που δεν έχω ξανασυναντήσει στα ελληνικά δεδομένα! Η δεσποινής φρόντιζε πάντοτε το τραπέζι μας να είναι απελευθερωμένο από χρησιμοποιημένα ήδη που είχαν κλείσει τον κύκλο τους και μας περιποιήθηκε δεόντως με κουλουράκια.

Ξεκινήσαμε τις παραγγελίες μας με μία δροσιστική γρανίτα και ένα καφεδάκι και καταλήξαμε να δοκιμάζουμε τα τάπας, χωρίς να το έχουμε σκοπό. Μας βοήθησε στις επιλογές μας με τις προτάσεις της.

Άλλη μία ευχάριστη έκπληξη για μένα, ήταν η γρανίτα καρπούζι που επέλεξα, καθότι δυσεύρετη. Όχι μόνο είχαν γρανίτα καρπούζι στον κατάλογο, αλλά είχε και απίστευτη γεύση, που θύμιζε τσιχλόφουσκα καρμούζι! Απίστευτα γλυκιά!

Οι φίλοι μου παρήγγειλαν μία γκάμα προϊόντων από δροσιστικά, μέχρι καφέ και φαγητό. Όλα περιποιημένα και νοστιμότατα. Τα club sandwich πεντανόστιμα, με προσεγμένη εμφάνιση και μια μερίδα χορταστικές χοντροκομένες πατάτες.

Και έπειτα ήρθαν τα τάπας. Για να καταλάβετε, μία φίλη μου ήρθε χορτασμένη, κατέληξε να παίρνει ένα πιάτο τάπας με κοτόπουλο, της άρεσε τόσο πολύ, που παρήγγειλε και δεύτερο πιάτο tapas να δοκιμάσει γεύσεις!

Εγώ πήρα ένα τάπας με ψημένο τυρί με πατάτες και φέτα, βουτηγμένα σε πεντανόστιμη σάλτσα ντομάτας και μπαχαρικά.

Ένα πιάτο τάπας σε χορταίνει και σε γεμίζει ευχάριστα. Όχι μόνο ήταν πεντανόστιμα, αλλά ήταν και φθηνότερα από άλλα tapas bar restaurants, με τις τιμές τους να κυμαίνονται στα 4€.

Πολύ ευχαριστημένη από την εμπειρία, όμορφο μαγαζί με πεντανόστιμα σερβιρίσματα και ακόμη πιο χορταστικές τιμές! Ένα νέο στέκι λοιπόν, που προτείνω σε όλους. Θα με θυμηθείτε!