Κλασική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Τρίτη βράδυ, παρέα τεσσάρων ατόμων, στο σαλέ του ομίλου Καστελόριζο, στο Όμικρον της Κηφησιάς.

Το μέρος γνωστό, κοντά στον κόμβο Βαρυμπόμπης της εθνικής οδού,
σχεδόν επί της Τατοΐου.

Αδύνατον να το προσπεράσεις, επιβλητικό και εντυπωσιακό κτήριο.
Μπαίνοντας στον χώρο κάτι σε χαλάει από το γκρίζο βαμμένο τζάκι και την εντυπωσιακή πάλι γκρίζα βαμμένη σκάλα που οδηγεί στον όροφο των καπνιζόντων.

Στις φωτογραφίες είχα δει άλλα χρώματα, γήινα, καφέ και μπεζ. Μάλλον ατυχής ανακαίνιση λοιπόν.
Μεγάλος χώρος και πολύ μεγάλες τζαμαρίες γύρω-γύρω. Άπλα που την απολαμβάνεις στα τεσσάρια τραπέζια ή στις ροτόντες.

Υποδοχή φιλική, στην συνέχεια μπορεί η εξυπηρέτηση να έγινε και κάπως αμήχανη.

Δεν είχαμε κανένα πρόβλημα όμως, ίσα ίσα ότι ζητήσαμε έφτασε εγκαίρως.
Λόγω υποχρεώσεων δεν είχαμε φάει μεσημέρι και η όρεξη μας ήταν στα πάνω της.

Πρώτα καταφθάνει ένα σουπάκι σερβιρισμένο σε φλιτζάνι εσπρέσο συνοδεία ενός ελαφρού καροτένιου κέικ.
Αυτό είναι η υποδοχή του μαγαζιού και δεν χρεώνεται.
Η σούπα ήταν ζεστή, χυλωμένη και ότι πρέπει για να μας βάλει στο κλίμα.

Πάραυτα ήρθε καλάθι ζεστού ψωμιού σε σταρένιο, μαύρο και τύπου μαλακού κριτσινιού με σουσάμι.
Σαμπανιέρα για νερό δεν έχω ξαναδεί. Χρεώνουν το πρώτο μπουκάλι εμφιαλωμένο 1,5€, και ανανεώνουν για όσο χρειαστεί!

Το κρασί που επιλέξαμε ήταν Αγιωργίτικο, χύμα παρακαλώ στα 5€ το λίτρο.
Οπότε έξω της σαμπανιέρας.

Πήραμε δύο σαλάτες, η πρώτη ελληνική με παξιμαδάκια, ντομάτα, αγγουράκι, κάπαρι, ελιές και φέτα.
Η δεύτερη, πράσινη με μαυροσούσαμο, αρσενικό τυρί Νάξου και ένα μελένιο ντρέσινγκ.

Για ορεκτικά, πουγκιά με ένα φύλλο λεπτό και τραγανό, γεμισμένο με κατσικίσιο κρεμώδες τυρί και δυόσμο. Συνοδεύονταν από ένα απο ανατολίτικο ντυπ.
Εξαφανίστηκαν αμέσως.
Το δεύτερο ορεκτικό και αυτό τυλιχτό σε φύλλο, φλογέρες με κοτόπουλο και λαχανικά πάνω σε τσάντνευ (έτσι αναφέρεται στον κατάλογο) πιπεριάς.
Πολύ καλό και αυτό.

Για κυρίως υπήρχε συμφωνία απόψεων, για δύο μερίδες βουβαλίσια μπιφτεκάκια με τον τέλεια ισορροπημένο πουρέ και πυκνή πικάντικη τάρταρ ντομάτας.
Εγώ, και ο μικρός της παρέας επιλέξαμε χοιρινά φιλετάκια σκαλοπίνια με πουρέ γλυκοπατάτας, που όμως δεν είδαμε, ήταν κανονικής πατάτας, με σπαράγγια καραμελωμένο κρεμμύδι και κρέμα βαλσάμικου.

Δεν είχε μείνει πλέον χώρος για το εντυπωσιακό χωρίς υπερβολές μους γιαουρτιού με λευκή σοκολάτα, που ήταν σαν πύργος πάνω σε τραγανά φύλλα κρούστας βουτηγμένα σε σως λεμονιού.
Δεν το κατάφερα όλο ούτε εγώ ούτε ο δεύτερος της παρέας μας.

Τα άλλα δύο γλυκά ήταν ένα εκμέκ κανταΐφι με κρέμα μαστίχας και το πιό αδύναμο για μένα της συζύγου πορτοκαλόπιτα με παγωτό βανίλια.
Το ψωμί και το κρασί επαναλήφθηκαν μετά από υπόδειξη μας.

Το φαγητό ήταν για μας το δυνατό χαρτί του μαγαζιού, που δεν ήταν γεμάτο όπως θα έπρεπε. Δικαιολογίες βέβαια υπάρχουν, μακρυά από πιάτσες εστίασης όπως Κεφαλάρι, Ερυθραία.

Πάντως η πολιτική τιμών έχει αλλάξει και με την δικιά μας προσφορά πληρώσαμε 81,30€.

Πολύ καλά νομίζω 20€ το άτομο κομπλέ.
Το μαγαζί αξίζει δεύτερης ευκαιρίας, τέτοια μαγαζιά στην Ιταλία είναι κάθε βράδυ γεμάτα. Με στεναχώρησε που μετά από πολύ καιρό είδα μαγαζί εστίασης με λίγο κόσμο.

Τέλος πάντων φάγαμε καλά και το απολαύσαμε σε ένα όμορφο χώρο που δεν μας στοίχισε ακριβά.