Ελληνική κουζίνα - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Η κριτική μου για το «ΜΕΛΙΛΩΤΟ» ήταν από τις πρώτες που έγραψα στο site, προ διετίας σχεδόν. Η αλήθεια είναι ότι εκείνο το διάστημα τον επισκεπτόμουνα αρκετά συχνά, καθώς έβρισκα το φαγητό του πολύ νόστιμο, σχετικά οικονομικό και σε βολικό σημείο (πολύ κοντά στην τότε μου δουλειά).

Ωστόσο, στις τελευταίες μου επισκέψεις υπήρξαν κάποια θεματάκια που με «ψιλοξενέρωσαν» (βαριεστημένο προσωπικό, ζεστές μπύρες, μη έκδοση απόδειξης, αστοχίες στο μαγείρεμα κάποιων πιάτων, ενδεικτικά θυμάμαι ένα πιάτο τηγανητά κολοκυθάκια που δυστυχώς σου άφηναν μια πολύ έντονη αίσθηση «ψαρίλας», επειδή προφανώς είχαν τηγανιστεί σε λάδι που πριν είχε υποδεχτεί κάποιο θαλασσινό).

Όλα αυτά, σε συνδυασμό με την αλλαγή εργασίας, είχαν ως αποτέλεσμα να έχω να το επισκεφτώ σχεδόν δύο χρόνια. Το καλοκαιράκι, ωστόσο, ύστερα από μια βόλτα μεσημέρι Σαββάτου στο κέντρο, περάσαμε απέξω, πεινασμένοι, και είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Οπότε …

ΧΩΡΟΣ:
Ο «ΜΕΛΙΛΩΤΟΣ» βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας στον πεζόδρομο της Καλαμιώτου. Ο εσωτερικός χώρος μικρός σχετικά, χωράει 6-7 τραπεζάκια, ενώ υπάρχει και ένα μικρό πατάρι πιο ψηλά. Ο εξωτερικός χώρος, περιορισμένος αρχικά, σε μερικά τραπεζάκια στην είσοδο του μαγαζιού, έχει επεκταθεί και καταλαμβάνει πλέον και τα διπλανά κομμάτια του πεζόδρομου. Γενικά, κάπως στενάχωρα είναι, καθώς τα τραπεζάκια είναι κοντά το ένα στο άλλο, αλλά ΟΚ, στο κέντρο της Αθήνας βρίσκεσαι, η περιοχή είναι σχετικό πέρασμα, οπότε μια χαρά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Εδώ, δυστυχώς, δεν έμεινα και πάλι ικανοποιημένος. Αποδειξούλα αυτή τη φορά ήρθε (αν και σε διπλανό τραπέζι τη ζήτησαν, οπότε μάλλον οι κακές συνήθειες δεν έχουν κοπεί). Τα προσωπικό γρήγορο, αλλά σχετικά αγέλαστο και διεκπεραιωτικό. Για κέρασμα ούτε λόγος … Ευτυχώς το νερό εξακολουθεί να έρχεται δροσερό σε κανάτα.

Επίσης άσχημη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι, ενώ παραγγείλαμε από τον κατάλογο μία φάβα με απάκι και διάφορα άλλα συνοδευτικά, στο τραπέζι μας προσγειώθηκε μια απλή φάβα, συνοδεία ψιλοκομμένου κρεμμυδιού. Σε σχετική υπόδειξη, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το πιάτο δεν προσφέρεται στην μορφή που υπάρχει στον κατάλογο, λόγω έλλειψης υλικών και αντί αυτού ήρθε η απλή φάβα, σε χαμηλότερη τιμή τουλάχιστον από ότι πληροφορηθήκαμε. Τέλος πάντων, θα μπορούσαμε να είχαμε ενημερωθεί σχετικά κατά την παραγγελία και όχι εκ των υστέρων.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος και καλύπτει όλα τα γούστα. Λίγα ορεκτικά, ιδιαίτερες σαλάτες (ορισμένες εκ των οποίων προσφέρονται και σε μικρό και σε μεγάλο μέγεθος), κρέατα σχάρας, τηγανητά, burger, κάποια θαλασσινά κλπ.

Στα θετικά ότι οι εκτελέσεις και οι συνταγές ορισμένων πιάτων είναι πρωτότυπες και σου επιτρέπουν να δοκιμάσεις καινούριες γεύσεις. Επίσης, προσφέρεται και μενού ημέρας που ανανεώνεται καθημερινά. Στα συν τέλος η σελίδα του Μελίλωτου στο internet που ενημερώνεται καθημερινά και σε προϊδεάζει για αυτά που προσφέρονται στο μαγαζί.

Λοιπόν, δύο άτομα δώσαμε την παραγγελία μας και μετά χαράς, διαπιστώσαμε ότι η ποιότητα φαγητού εξακολουθεί να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα, δίχως να βρούμε κάτι αρνητικό, σε σχέση με τα πιάτα που παραγγείλαμε.

Αναλυτικότερα:
- 1 σαλάτα που περιείχε παντζάρι, σπανάκι, παντζαρόφυλλα, φουντούκι και μπαλίτσες τυριού αναμεμειγμένου με δυόσμο, ίσως και κάποια άλλα μυρωδικά. Ιδιαίτερη γεύση, μας ικανοποίησε. (8,00 €).

- σνίτσελ κοτόπουλο με σουσάμι για μένα. Πρόκειται για ένα πιάτο που το είχα τιμήσει και κατά το παρελθόν και το βρήκα πολύ νόστιμο και χορταστικό. Συνοδευόταν από πολλές φρέσκες τηγανιτές πατάτες και χειροποίητη, πολύ νόστιμη, μαγιονέζα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα. (8.30 €).

- η σύζυγος επέλεξε από τα πιάτα ημέρας μοσχαράκι με κους κους. Πλούσια μερίδα και πολύ χορταστική (τη βοήθησα εγώ για να τη τελειώσει). Καλομαγειρεμένο το μοσχαράκι, με ωραία σάλτσα, ενώ και το κους κους αποδείχτηκε ιδανικό συνοδευτικό. Η μόνη ένσταση ότι λίγο τους είχε αρπάξει το κρέας, δίχως ωστόσο να επηρεαστεί το συνολικό αποτέλεσμα. (12,00 €).

- φάβα με κρεμμυδάκι. Αν εξαιρέσεις ότι αλλιώς την περιμέναμε και αλλιώς μας ήρθε, η φάβα ήταν μια χαρά. Η ποσότητά της όμως πάρααα πολύ μικρή (ένα μικρό μπωλάκι, τρεις κουταλιές στην κυριολεξία), σε σχέση με τα 4 € που κόστισε.

- ½ λίτρο ροζέ χύμα κρασί αξιοπρεπέστατο, θα το προτιμούσα κάπως πιο δροσερό (4,00 €).

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ-ΤΙΜΗΣ:
Για όλα τα παραπάνω, συν 0,80 € που χρεώθηκε το ψωμί – κουβέρ, ο λογαριασμός έφτασε στα 37,60 €. Με εξαίρεση τη φάβα, τις τιμές των λοιπών πιάτων τις βρήκα νορμάλ, ιδίως και λόγω ποσότητας. Ίσως ένα κλικ κάτω να ήταν το ιδανικό. Δεδομένου πάντως ότι οι μερίδες των κυρίως είναι αρκετά χορταστικές, πιστεύω ότι δύο άτομα με δυο κυρίως και μία σαλάτα, και με ένα κόστος κοντά στα 30 €, είναι μια χαρά.

Τελικό συμπέρασμα,, η «επιστροφή» μου στο Μελίλωτο στέφθηκε με επιτυχία, οπότε σε πρώτη ευκαιρία θα τον ξαναεπισκεφτώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.