03 Οκτ 2014

Μπενω στο σαιτ, κυριως για να διαβασω γνωμες, κ να αποφασισω, που θα ειναι η επομενη εξοδος μου, αρκεα συχνα. Δε γραφω ομως σχεδον ποτε κριτικες μιας κ δε με θεωρω ειδημονα. Σημερα ειναι μια ακομα εξαιρεση.

Πηγαμε τη Δευτερα, στη ταβερνα καταλανα, απογευματακι λιγο μετα τις 6 -καλη ωρα για το συγκεκρημενο μαγαζι, μιας κ μονο μεσημεροαπογευμα δε χρειαζετε κρατηση, ενω για βραδυ, βρισκεις μονο μετα απο 2-3 μερες. Μας εξηγησαν οτι μετα τις 8¨30, ειναι ολα ρεσερβε, μας φανηκαν αρκετες οι 2 ωρες για να τ πουμε, να φαμε κ να πιουμε, και καθισαμε.

Ως κρασαδικο μου προταθηκε, κ αυτο περιμενα να βρω. Παλιο σπιτι ειναι το κτιριο. Υπογειο καπηλειο μου θυμησε, μικροι οι χωροι, εκτος απο την εισοδο με τη φαρδια μπαρα κ 3-4 τραπεζια, εχει εκμεταλευτει -οπως ολα τα μαγαζια, που βρισκοντε σε τετοιους χωρους, οχι ενιαιους- ολα τα περασματα-διαδρομους βαζοντας ακομα 2-3 τραπεζια, κ εχει κ ενα απομονομενο μεγαλου, τυπου μοναστηριου.

Οι ετικετες αρκετα καλες, ο κος Ποτσιος, ενας απο τους παραγωγους, ηταν εκει ως πελατης κ μιλησαμε μαζι του, εδειξε πιο ενθουσιασμενος κ απο τους υπαληλους, για το μαγαζι. Αλαντικα πολυ ωραια, ανοιγε τι ισπανικες συσκευασιες, μπροστα μας, ο κυριος, για τυρια οι καταλανοι δε φημιζοντε, κ ετσι δοκιμασαμε παρμεζανα γκρανα, υπερπικαντικη.

Σαλατα, με καρυδια, με συκαλακι, κ μια ωραια βινεγκρετ. Τα πρωτα μια χαρα, φυσικα κορυφη η κρεμα μπκαλιαρου, κ τα μανιταρια. Τα κυριως καλυτερα, με ενα ψαρονεφρι καραμελωμενο, τελειο, βουβαλι κατσαρολας με καραμελωμενα καροτα κ φιλετο κοτοπουλο, σε fingers με πουρε γλυκοπατατας -με τι μαριναρισαν το κοτοπουλο δε ξερω, ηταν φανταστικο ομως.

Νομιζω οτι καποιος προηγουμενος αδικει, τη ποσοτητα της κρεμας μπακαλιαρου. Ειναι αρκετη για 3-4 ατομα, μιας κ δε πας να χορτασεις μ αυτη, αν κ νομιζω, οτι ανφερετε σε καποιο προσυμφωνημενο, μενου, που συνηθως σημενει, λιγο απ ολα, κ φθηνοτερα.

Στη τελικη, ηταν ωραιο 2ωρο, χορταστικο, αν κ περισσοτερη βαση δωσαμε στο κρασι, κ επιμορφωτικο, μιας κ ακομα κ τα σουπλα, εχουν ιστορικα στοιχεια για τη καταλανια, κ οι προχειροι καταλογοι -θα τους αλλαξουν ειπαν.

03 Οκτ 2014

elena1234