Μοντέρνες ταβέρνες - Παγκράτι, Αθήνα

Μπράβο, ρε συ Μαύρο Πρόβατο! Μπράβο! Διόλου τυχαίο το πλήθος των ατελείωτων θετικών κριτικών. Αυτές ήταν, άλλωστε, που τόσο μου είχαν ανοίξει την όρεξη να το επισκεφτώ και να διαπιστώσω η ίδια τι παίζει. Μετά από άπειρο καιρό που το μελετούσα, λοιπόν, (καθώς το Παγκράτι μου πέφτει κάπως ανάποδα για κάποιον λόγο), φίλη Παγκρατιώτισσα με οδήγησε την περασμένη Δευτέρα μετά τις δουλειές μας στο χιλιοπαινεμένο στέκι της περιοχής. Και νά ‘μαι τώρα και εγώ, έτοιμη να προσθέσω ένα ακόμη παίνεμα.

Εντάξει, το μαγαζί έχει πιάσει φουλ. Περιττό να σας πω ότι καταφθάσαμε κατά τις 7 το απόγευμα, ημέρα Δευτέρα να επαναλάβω και να τονίσω και αντικρίσαμε μια σειρά από ρεζερβέ τραπέζια! Εντυπωσιακό, τουλάχιστον. Βρέθηκε πάντως ένα τραπεζάκι έξω στο πεζοδρόμιο, το οποίο ήταν λέει διαθέσιμο ως τις 9 και έτσι βολευτήκαμε. Ήταν και πολύ ωραίο το απογευματο-βράδυ, ό, τι έπρεπε για να αποχαιρετήσουμε σιγά σιγά το Σεπτέμβρη.

Ο χώρος δεν με ενθουσίασε. Το μέσα του μικρό, ζεστό και γλυκούλι, χωρίς όμως να είναι κάτι το ξεχωριστό. Το έξω του εντάξει, περιποιημένα τραπεζάκια μεν, σ’ ένα πεζοδρόμιο του Παγκρατίου δε, δεν το λες και ειδυλλιακό. Παρατήρησα ότι το μαγαζί συνεχίζεται μετά από την παρεμβολή μιας εισόδου πολυκατοικίας και όπως ενημερώθηκα από τη φίλη, πρόκειται για πρόσφατη επέκταση. Ιδιαίτερη μνεία στην καθαριότητα του Μαύρου Προβάτου, ααα, να τα λέμε αυτά!

Το προσωπικό σβέλτο, άμεσο, ευγενικό και εξυπηρετικό, παρά το χαμό που κατέληξε να γίνεται μέχρι να φύγουμε από μικρές και μεγάλες παρέες, Ελλήνων και ξένων. Με το που καθήσαμε κατέφθασε η κανάτα με το νερό και καλωσόρισμα με ρακές, παξιμαδοειδή και ντίπ από σάλτσα ντομάτας, ιδανικό ξεκίνημα. Στην παραγγελία μας ερωτηθήκαμε για το ψωμί, το οποίο κατέφθασε άμεσα, μαζί με τις υπόλοιπες λιχουδιές.

Αποφασίσαμε να δουλέψουμε με πιάτα στην μέση, ώστε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις. Πρόκειται για μεζέδες, οπότε έχετε υπόψιν ότι δεν πρόκειται για μεριδάρες που θα σας κάνουν να σκάσετε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τσουρούτικα τα πιάτα. Το μέγεθος κρίνεται ως άκρως ικανοποιητικό.
Αρχίσαμε λοιπόν με τη σαλάτα ονόματι Μυρτώ, η οποία είχε πρασινάδες διάφορες, ξυροκάρπια, νόστιμο μανούρι ψητό, μεγάλα κομμάτια πορτοκάλι και σος βατόμουρο. Ήταν πολύ ωραία, φρέσκια, δροσερή και πρωτότυπη.

Κι αφού εξασφαλίσαμε το σαλατικό μας, είπαμε να κινηθούμε σε επιλογές κρεατικών. Πήραμε λοιπόν τα κοτοπουλίσια κεφτεδάκια με σος γιαουρτιού, τα οποία ήταν καλά και έδεναν με μεγάλη επιτυχία με τη συνοδευτική σος. Φυσικά και πήραμε το χιουνκιάρ μπεγιεντί, που με τα τόσα που είχα διαβάσει, απλά δεν έπαιζε να φύγω χωρίς να το δοκιμάσω. Ήταν όντως πολύ νόστιμο, το κρέας τρυφερό και καλομαγειρεμένο, χωρίς λίπος, να το δαγκώνεις και να λιώνει. Πράγματι όμως είναι λίγη η ποσότητα του κρέατος, γιατί κατά τ’ άλλα το πιάτο γεμίζει από τον πεντανόστιμο πουρέ μελιτζάνας. Τέλος, δοκιμάσαμε και το ψαρονέφρι σωτέ με τα ψητά κολοκύθια, την ξυνομυζήθρα και το θυμάρι, το οποίο ήταν μεν καλό, όχι όμως και απογειωτικό.

Κι εκεί που τσιμπολογούσαμε και πίναμε το ωραίο τους χύμα λευκό κρασί και τα περνάγαμε ωραία, είδαμε ότι είχε περάσει τις 9 η ώρα και επειδή είχαμε και μια λιγούρα για γλυκό, ρωτήσαμε αν μας παίρνει να πάρουμε και το γλυκάκι μας. Προλαβαίναμε, πήραμε λοιπόν μια μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα, η οποία ήταν ελαφριά και νόστιμη, ούτε πολύ ξινούτσικη ούτε γλυκιά, πολύ καλό κλείσιμο στο ωραίο μας φαγητό. Πάντως να πω ότι 10 παρά που φύγαμε εν τέλει, δεν είχε καταφθάσει κανείς να ζητήσει το τραπέζι μας, το οποίο θεωρητικά ήταν κλεισμένο για μετά τις 9 (χωρίς όμως να έχει σχετική ένδειξη για ρεζερβέ, χμμμμ).

Για το σύνολο των παραπάνω που φάγαμε και απολαύσαμε και χορτάσαμε πληρώσαμε 31,5 ευρώ, με κανονικότατη απόδειξη, ποσό το οποίο βρίσκω πολύ καλό για τις γεύσεις και την ποσότητα και το όλο πακέτο. Θέλω οπωσδήποτε να ξαναπάω, είναι άλλωστε κι άλλα τα πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Τα πέρασα μάλιστα και τόσο ωραία, που πραγματικά ελπίζω να με φέρει ο δρόμος μου σύντομα από το Παγκράτι. Με κράτηση από πριν, όμως, μην και φτάσω μέχρι εκεί και φάω καμιά ήττα.

2015-05-03 14:47:30

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας! Σας περιμένουμε και στο Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe στα Μελίσσια: Σωκράτους & Ζαϊμη 2, τηλ.: 2108102466

MPTPC

2016-05-08 23:32:29
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Rose_Tyler.