Beer Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Η επισκεψή μου στο BOCK ( '' κρίθινος οίνος" η κριάρι ) συνέπεσε χρονικά με το Οκτόμπερφεστ αλλά σχεδόν και με το" ΟctoberFirst"!!!!! Αλαθητό μου ένστικτο!!! Βέβαια, το BOCK θα έλεγα ότι είναι πιό πολύ μια μπυραρία - εστιατόριο πράγμα το οποίο δηλώνει τόσο η εσωτερική του διακόσμηση όσο και το μενού του.

Μην περιμένετε την ατμόσφαιρα μιας κλασικής μπυραρίας: μικρά σκούρα ξύλινα ή μοναστηριακά τραπέζια, διάσπαρτα στον χώρο, πολλά στούλς γύρω από το μπαρ ή κάποιο μεγάλο μπαρ, μικρά υπερηψωμένα τραπέζια τριγύρω, χαμηλό φωτισμό, τεράστιες οθόνες τηλεόρασης ( υπάρχει μία μικρή (?) ), θόρυβος που πνίγει τα γέλια της παρέας ή κάποιον μπρατσωμένο " BeerTender" πίσω από το μπάρ. Εδώ τα πράγματα είναι πιό... comme il faut. Tα καθίσματα γύρω από το μπαρ είναι πολύ λίγα και μάλλον θα καθήσετε σε κάποιο από τα πολύ άνετα και καλόγουστα τραπέζια του επίσης γουστόζικου BOCK. Βέβαια έτσι χάνεται λίγο το παρείστικο, ανέμελο και χαλαρό ύφος - ταμπεραμέντο- μιας αυθεντικής μπυράριας. Αλλά, είπαμε, πρόκειται για Βeer Restaurant. Το δε προσωπικό φοράει απλές και ωραίες στολές. Ο χώρος είναι πολύ όμορφος, όχι ιδιαίτερα μεγάλος. Η μουσική είναι πολυσυλλεκτική και σε καλή ένταση.
Καθημερινή βράδυ που πήγαμε εμείς συναντήαμε 2-3 παρέες και η ατμόσφαιρα ήταν αρκετά ζεστή.

Πάμε και στο κομμάτι ποτό - φαγητό.
Αρχίζω από τα ποτά λόγω Βeer Restaurant...!! Δοκιμάσαμε μια μαύρη βαυαρέζικη Aventinus Eisbock (0,33L), Ευρώ 8,00, αρκετά δυνατή και αρκετά πικρή για τα δικά μου γούστα (κάτι από ούζο η γεύση ), μία, πιό ήπια, μαύρη Kozel, τσεχική, 4,50, καλούτσικη προς το πικρό και αυτή. Τελικά από μαύρες, μπύρες, που προτιμώ, δεν δοκίμασα κάτι του γούστου μου παρόλο που είπα ότι είμαι λάτρης της μαύρης FIX, η "ειδικός"... δεν βοηθήθηκε ώστε να μου προτείνει κάτι παραπλήσιο. Στη συνέχεια, δοκιμάσαμε μια γερμανική Trappe Quadrapel (Μοναστηριακή... θα έλεγα, αλλά αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση ) 6,00, αρκετά καλή. Τα ποτήρια της μπύρας ήταν όπως έπρεπε από κάθε άποψη ( θερμοκρασία, εμφάνιση, σχήμα ποτηριού)!! O δε κατάλογος με τις μπύρες ήταν πολύ μεγάλος.

Επίσης, διψάσαμε τόσο πολύ που καταναλώσαμε δύο μπουκάλια νερό εμφιαλωμένο (1,00 ?, έκαστο ) τα οποία εμείς παραγγειλαμε και δεν ήρθαν με το έτσι θέλω......
Τις παραπάνω μπύρες τις συνοδεύσαμε με τα εξής πιάτα: Μανιτάρια πλευρώτους, καλά άλλα υπερβολικά ψημένα, 7,50, Λουκάνικα Μονάχου (7,50) ( τα άσπρα βαυαρέζικά που σερβίρονται στο βρασμένο νερό ), αδιάφορα και μάλλον βιομηχανοποιημένα, δεν νομίζω ότι χρειαζόταν να τα " ξεφλουδίσουμε", λίγο πριν τα φάμε, ως είθισται. Συνοδεύονταν απο καταπληκτικό πρέτσελ και καταπληκτικό ξινολάχανο. Η μουστάρδα που δοκιμάσαμε(?) δεν νομίζω ότι ήταν τόσο γλυκιά όσο θα έπρεπε.

Επιπλέον, πήραμε μια σαλάτα BOCK αρκετά εύγευστη και δροσερή (9,50 ). Βέβαια, το καπνιστό ζαμπόν πιο πολύ για καμένο έδειχνε... αλλά όλα τα υπόλοιπα υλικά της σαλάτας τα βρήκα τέλεια (βλ. ταλαγάνι, λαχανικά, παντζάρι). Κατόπιν, δοκιμάσαμε μία μερίδα Ossobuco, για ένα άτομο, καταπληκτικό και το κρέας φρεσκότατο!! Τιμή 9,00. Μετά μας έφεραν μία μερίδα Rump steak (Μοσχαρίσιο κιλότο) με καραμελωμένα κρεμμύδια και γλυκόξινο κόκκινο λάχανο, εξίσου τέλειο!!! Τιμή 12,50. Εξαιρετική υπήρξε και η παρουσίαση των πιάτων!!!!

Τα ζυμαρικά τα οποία συνόδευσαν τα δύο παραπάνω πιάτα ήταν κάπως άνοστα.
Για λεπτομερή περιγραφή των πιάτων μπορεί να επισκεφθεί κάποιος το site του BOCK. Το φαγητό μας, αφού ερωτηθήκαμε προηγουμένως, συνόδευσε και μία ωραία ποκιλία αρτοσκευασμάτων (περ/νου και ενός ακόμα πρέτσελ), 2,00 (?).
Στο τέλος γευτήκαμε ένα εξαιρετικό cheesecake (4,50 )!! Όπως μας είπε η πρόσχαρη κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, το γλυκό της ημέρας το φτιάχνει ο ίδιος ο Σεφ, δεν το προμηθεύονται από κάποιον εξωτερικό συνεργάτη.
Σύνολο λογαριασμού Ευρώ 75,80, δύο άτομα.

Στο τέλος μας κέρασαν δύο σφηνάκια βότκας(?) με λικέρ καραμέλας. Καταπληκτικό!!! Σε γενικές γραμμές, μείναμε αρκετά ευχαριστημένοι τόσο από το φαγητό όσο και από την εξυπηρέτηση. Την επόμενη φορά όμως θα είμαστε πιό προσεχτικοί στην παραγγελία μας γιατί φάγαμε..... του σκασμού!!!!!
Από την άλλη πλευρά, θα πρότεινα στους υπεύθυνους να είναι πιο κατατοπιστικοί στις αποδείξεις τους (φαγητό - τιμές ) διότι, αν δεν σημειώσει κάποιος τα πιάτα - ποτά που παραγγέλνει ( πράγμα δύσκολο αν δεν υπάρχει λόγος.... ), μετά δεν βρίσκει άκρη!!!! Ακόμα, να διορθωθούν και ορισμένες τιμές στην ιστοσελίδα τους έτσι ώστε να συμπίπτουν με τις πιο πρόσφατες. Βέβαια, είναι πολύ μικρές οι αποκλίσεις. Και ακόμα καλύτερα.... να μειώσουν, όσο μπορούν, τις ίδιες τις τιμές!! Ο ανταγωνισμός στην περιοχή αλλά και το σημείο που βρίσκεται το BOCK (εκτός πιάτσας, έστω και λίγα μέτρα μακρυά ) συνιστούν κάτι τέτοιο.

Mε την ευκαιρία, η Σπύρου Δόντα, εκεί όπου θα βρει κάποιος το BOCK, βρίσκεται τρία περίπου στενά, δεξιά, μετά την στάση του Μετρό Συγγρού- Φιξ, ανεβαίνοντας προς την Αθήνα. Από την περιοχή του Μουσείου της Ακρόπολης απέχει περίπου 10΄ με τα πόδια, στην απέναντι πλευρά της Συγγρού.
Τώρα που θα κρυώσει ο καιρός, θα πρότεινα μια επίσκεψη στο BOCK, κυρίως μια Κυριακή μεσημέρι μετά απο κάποια χαλαρή βόλτα στην ευρύτερη περιοχή.

2014-10-10 09:13:32

Ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σας λόγια και τις παρατηρήσεις σας. Είμαστε νέο εστιατόριο και έχουμε παιδικές ασθένειες να ξεπεράσουμε. Θα χαρούμε πολύ να σας ξαναδούμε!

2016-12-03 14:52:20
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την PP_TINA.