Cafe - Restaurants - Ακρόπολη, Αθήνα

Ομολογώ πως αν δεν είχα διαβάσει την κριτική του fratello θα αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτού του μαγαζιού. Μου κίνησε την περιέργεια λοιπόν το σκεπτικό τους να ρίξουν το βάρος τους αποκλειστικά σε έναν τομέα που δεν γνωρίζει άνθιση στα μέρη μας.

Έκανα 2 επισκέψεις (λόγω του ότι μένω μακριά και το ωράριο λειτουργίας τους δεν με βολεύει ιδιαίτερα) και μπορώ να επιβεβαιώσω με σιγουριά τα καλά λόγια των άλλων χρηστών που μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους. Θα πω τις δικές μου εντυπώσεις:

1) Μου έκανε εντύπωση η φρεσκάδα των υλικών που χρησιμοποιούν. Όταν είδα τον πάγκο με τα πολλά ομολογουμένως υλικά σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν, όλο και κάτι θα είναι "κουρασμένο", κυρίως για τις σαλάτες που είναι πιο εμφανείς. Η δεύτερη φορά που δοκίμασα ήταν μόλις μερικές ώρες πριν ξεκινήσω να γράφω την κριτική μου. Με ικανοποίησε ιδιαίτερα που το μαρούλι ήταν τόσο τραγανό. Έδωσαν μάθημα για το πως μπορείς να ξεχωρίσεις την φρεσκάδα των υλικών.

2) Δοκίμασα και τα wraps τους και επίσης τα θεωρώ πολύ καλής ποιότητας. Τα ετοιμάζουν εκείνη την ώρα, οπότε τα καταβρόχθισα. Μαλακά, με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους αρμονικά. Έφαγα μια σαλάτα και 2 wraps και δεν ένιωσα καθόλου το φούσκωμα που θα ένιωθα από άλλες αλυσίδες εστίασης.

3) Εκτός του ότι προετοιμάζουν μπροστά σου ότι παραγγείλεις εκείνη την ώρα και δεν έχουν τίποτα ετοιματζίδικο, υπάρχει στα δεξιά σου όπως περιμένεις μια πορτούλα. Έτυχε να την δω μισάνοιχτη και στάμπαρα την κοπέλα να ετοιμάζει και να "ελέγχει" τα υλικά. Αυτό έγινε με γάντια, όπως και στη βιτρίνα μπροστά που περιμένεις.

4) Εκτός της ποιότητας των υλικών, υπάρχει και πληθώρα επιλογών. Μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου συνδυασμό όπως επιθυμείς. Οι κατηγορίες των υλικών είναι χωρισμένες έτσι ώστε να προχωράς βήμα-βήμα χωρίς να χάνεσαι στη μετάφραση. Στο τέλος σου βάζουν ψωμάκι και τη συνοδευτική σως σε μπολάκι. Οι μερίδες είναι χορταστικές για έναν μέσο άνθρωπο.

5) Η απόδειξη δίνεται κανονικότατα και είναι αναλυτική.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα, θα αναφέρω και τι δεν μου άρεσε.

Ο χώρος δυστυχώς είναι στα πρότυπα ντελιβεράδικου τύπου Domino's. Απλώς μπαίνεις, παραγγέλνεις και αποχωρείς. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο φωτεινός και με κάποια περιποίηση (δεν εννοώ την καθαριότητα). Πλην των 2-3 σκαμπό δεν έχει ούτε ίχνος τραπεζιού. Ενώ είναι μεγάλος είναι αχανής. Οκ έχουν εστιάσει πιθανότατα στις τριγύρω επιχειρήσεις. Μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές τους και να σκεφτούν να επεκταθούν σε κάποιον χώρο που και θα μπορείς να παρκάρεις πιο εύκολα και θα μπορείς να κάτσεις με την παρέα σου να απολαύσεις τη σαλάτα σου.

Οι τιμές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν απαγορευτικές, επιδέχονται μιας μικρής μείωσης με δεδομένο ότι δεν γευματίζεις εκεί. Οι συσκευασίες είναι αρκετά όμορφες και χρηστικές.

Διάβασα στη σελίδα τους στο facebook πως ετοιμάζονται να προσθέσουν και σούπες στο μενού.

Για τις επιλογές στις σαλάτες θα σας πω πως έμεινα ικανοποιημένος απο την funky salad που είχε στικς πράσινου μήλου, ρόδι, μπέικον (θα το ήθελα πιο τραγανό καθώς χανόταν στη σύνθεση. Τη διαφορά την έκαναν τα καραμελωμένα φουντούκια και η βινεγκρέτ ροδιού. Το iceberg-ραντίτσιο όπως είπα και πριν ήταν ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ.

Υπάρχουν ακόμα και επιλογές με πένες (και ολικής άλεσης), καστανό ρύζι, κους κους. Τα wraps βάζουν κάτω όλα τα σάντουιτς του εμπορίου και οι τιμές είναι σχετικά ανταγωνιστικές.

Μου αρέσει που φτιάχνουν χυμούς φρεσκότατους και φρουτοσαλάτες.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μου θα έλεγα πως θα περίμενα λίγο πιο ζεστή υποδοχή, ίσως όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν είχαν τον χρόνο. Έχουν συγκεκριμένο πλάνο πάντως και δημιουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή.

Εννοείται πως το προτείνω γιατί είναι μια πολύ υγιεινή πρόταση που πρέπει να μας γίνει ΒΙΩΜΑ και όχι εναλλακτική λύση. Προσφέρουν ευεξία και ισχυροποιούν τον οργανισμό μας.

Ρε παιδιά το ωράριο λειτουργίας το βρίσκω λίγο τραγικό. Γιατί να μην λειτουργείτε και το βράδυ. Γιατί οι επιλογές για κάτι γρήγορο να είναι σουβλάκια, τυροπιτοειδή και πίτσες ???

Πρέπει να κάνουν κάποια οργανωμένη προσπάθεια να επεκταθούν και σε κάποιον άλλο χώρο γιατι αν δεν το κάνουν αυτοί όλο και κάποιος άλλος θα τους μιμηθεί.

Λόγω απόστασης και ωραρίου δεν έχω τη δυνατότητα να τους επισκέπτομαι πιο συχνά. Η προσπάθεια είναι πολύ καλή!