05 Οκτ 2014

Έχει περάσει καιρός από την τελευταία μου κριτική, αλλά το όλο αυτό διάστημα επισκεπτόμουν (πιο αραιά πλέον) διάφορα μαγαζιά. Το σωματικό μου βάρος έφτασε στα 85 κιλά σχεδόν αλλά τώρα είμαι 79 με αρκετή προσπάθεια πέντε εβδομάδων. Το τι έκανα τις πέντε αυτές εβδομάδες δεν σχετίζεται με το εν λόγω site, αλλά όποιος θελήσει είμαι στη διαθεση του να του εξηγήσω το πώς και το γιατί. Το μόνο που θα πώ είναι σε διάστημα πέρα του ενός μηνός κατανάλωσα μόλις 2 ή 3 τυλιχτά, άντε μετά βίας και 7-8 καλαμάκια (τα περισσότερα κοτόπουλο), τόνους σαλάτας με μαρούλι και ντομάτα, υγιεινές τροφές και όλα τα σχετικά.

Και ξάφνου η παρέα σμίγει στη λεωφόρο (Αλεξάνδρας για τους μη βάζελους) στο Οινομαγειρείο που εξωτερικά μοιάζει με μια παλία οικία του 50 με εσωτερική αυλή και μερικοί θα το βρουν από όμορφο μέχρι αδιάφορο. Παραφωνία τα κάκιστης ποιότητας τραπέζια και οι πλαστικές καρέκλες, ενώ πολύ όμορφα από την άλλη μεριά είναι τα ξύλινα κρασοβαρέλια στο εσωτερικό του μαγαζιού.

Βολευτήκαμε σχετικά άνετα σε ένα μεγάλο τραπέζι και σιγά σιγά κατευθαναν τα διάφορα πιάτα τα οποία είναι μικρά σε αριθμό και η ποσότητα φαγητού κυμαίνεται στο μέσο όρο. Οι περισσότεροι τα έχουν περιγράφει αλλά η προσωπική μου γνώμη είναι η εξής.

- Τυρί φέτα

Το σερβις αρκετά καλό και τα πιάτα έφταναν προοδευτικά, πράγμα που προσωπικά δεν με ενοχλεί. Το κατάστημα ήταν γεμάτο.

Κατσαμε κοντά 3 ώρες, φάγαμε και μιλήσαμε, ήταν σε γενικές γραμμές μια καλή βραδιά.

Ο λογαριασμός έγινε πρόχειρα και γρήγορα στο τραπέζι μάς (άντε να μην κάνεις λάθος με τα τόσα που παραγγείλαμε) και πληρώσαμε με το κρασί/μπύρα/αναψυκτικό 7,5 ευρώ το άτομο (χωρίς απόδειξη). Ποσό που ούτε ποτό δεν φτάνει να πάρεις στο διπλανό μπαρ-ρεστοράντ.

Για μένα προσωπικά δεν ήταν η γαστρονομική τελειότητα, αλλά αποτελεί μια τίμια και πάνφτηνη λύση για κλασσικό βαρύ ελληνικό φαγητό. Σίγουρα θά έδινα τα διπλάσια και παραπάνω για αυτό που θεωρώ ιδανικό και το έχω βρεί αλλού (χάρη και σε σάς).

05 Οκτ 2014

p_v