05 Οκτ 2014

Την επισκέφθηκα τελευταία φορά το προηγούμενο Σάββατο. Είναι ένα κλασσικό μαγαζί το οποίο έχω επισκεφθεί άπειρες φορές με διαφορετικές παρέες και φεύγω σχεδόν πάντα ευχαριστημένη. Έως και Πάσχα έχω κάνει εκεί. Νομίζω οτι δεν είναι τυχαίο ότι άρεσε σε όλη την οικογένεια(από την ογδοντάχρονη γιαγιά μου, μέχρι τον μυστήριο θείο μου).

Ο κυρίως χώρος του εστιατορίου είναι ημιυπαίθριος σκεπασμένος με κληματαριά από πάνω. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς να κάτσεις έξω χωρίς να κρυώνεις ή να ζεσταίνεσαι περίπου 8 μήνες το χρόνο. Το σέρβις είναι τυπικό και ταχύτατο. Ο κατάλογος είναι τεράστιος. Αρχικά σου φέρνουν δίσκο με τα ορεκτικά και μετά παραγγέλνεις τα κυρίως. Είναι στέκι για παραδοσιακή ελληνική κουζίνα. Γιουβέτσι, μουσακάς, το κεμπάπ του, αλλά και το μπιφτέκι γίγας είναι μερικά από τα πιάτα που συστήνω. Οι μερίδες είναι κατά κανόνα μεγάλες εκτός μεμονωμένων πιάτων(βλέπε απάκι ή ψαρονέφρι, αν και το δεύτερο είναι νοστιμότατο) Την τελευταία φορά πήραμε κοτόπιτα, χούμους, πολίτικη, μια ποικιλία κρεατικών και ένα μπουκάλι κρασί Ντάμα κούπα. Τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και σε μεγάλες μερίδες. Η ποικιλία ήταν σχετικά μέτρια. Πάντως σκάσαμε. Στο τέλος κέρασε χαλβά με σοκολάτα.

Δώσαμε 38ευρώ, τιμή που θεωρώ λογική. Πάντως η τιμολόγηση είναι περίεργη, δεδομένου οτι πολλές φορές τα ορεκτικά είναι ίδιας τιμής ή ακριβότερα από τα κυρίως πχ. έχει 6,5 το μουσακά και 6,5 την σαλάτα ροζαλία.
Ο κόσμος είναι άλλο ένα αξιοπρόσεκτο της ταβέρνας αυτής. Πάνε κυριολεκτικά οι πάντες. Παππουδια μόνα τους, τουρίστες, φοιτητές, οικογένειες, κάτοικοι της περιοχής, εργαζόμενοι από τα τριγύρω γραφεία.

Β)Είναι καλή επιλογή για κέντρο
Γ)Είναι μέρος που μπορείς να φας πολύ φθηνά με καλή ποιότητα(ειδικά αν επιλέξεις κυρίως και όχι πολλά μεζεδάκια)
Ε)Είναι ιστορικό στέκι και με κάποιο τρόπο του φαίνεται
Την πρώτη φορά που πήγα στην Ροζαλία δεν ξετρελάθηκα. Με τα χρόνια όμως εκτίμησα ότι έχει μια σταθερά καλή ποιότητα και οτι είναι από τα μαγαζιά που προσπαθούν να βελτιωθούν. Όπως το να βελτιώσει την κουζίνα του, να βάλει ζυμωτό ψωμί, να φτιάξει τουαλέτα στην αυλή ή το να έχει σύστημα απολύμανσης για τα χέρια με το που μπεις στο μαγαζί.

05 Οκτ 2014

FOODIE82