Μέση Ανατολή - Γλυφάδα, Αθήνα

Επισκεφθήκαμε το Sahara Σάβατο βράδυ. Αφορμή στάθηκε η αναζήτηση για νέες γεύσεις, διαφορετικά μενού και... ένα κουπόνι από γνωστό site που θα μας επέτρεπε να δοκιμάσουμε το "κάτι διαφορετικό"... σχεδόν εκ του ασφαλούς. Η εντύπωση που μας άφησε το συγκεκριμένο εστιατόριο ήταν γενικά καλή. Σίγουρα δεν το μετανιώσαμε που το επισκεφθήκαμε, από την άλλη όμως δεν μας δημιούργησε και την ανάγκη να θέλουμε να ξαναπάμε χωρίς αυτό να είναι κατ'ανάγκη αρνητικό. Και εξηγούμαι...

Η ποιότητα του φαγητού ήταν γενικά καλή, προσεγμένα πιάτα, ωραίες γεύσεις που σε έκαναν να αισθάνεσαι πως δοκιμάζεις κάτι διαφορετικό σε ένα λιβανέζικο εστιατόριο. Το μενού του με μια ματιά στον κατάλογο είναι αρκετό να σε φέρει πάνω από 2-3 φορές στο συγκεκριμένο μαγαζί αν... (συνεχίζεται στο κεφάλαιο value for money) Όσο για το μενού της προσφοράς, σου επέτρεπε να δοκιμάσεις λίγο απ'ολα σε ένα μικρό δείγμα.

Τα ορεκτικά του (ζεστά και κρύα) ήταν καλά γευστικά, το ίδιο και η σαλάτα (ταμπουλέ) η οποία ήταν πολύ σωστά προετοιμασμένη για το είδος της. Δροσερή και υλικά στις σωστές αναλογίες, κάτι που δεν βρίσκεις και κάθε μέρα σε εστιατόρια του είδους... Το κυρίως πιάτο που ήταν ένα μείγμα κρεατικών σωστά ψημένο και με γευστικά μπαχαρικά. Πραγματικά δεν έχουμε κάτι να προσάψουμε σε αυτόν τον τομέα.

Το μόνο που μας δυσαρέστησε κάπως ήταν οι (μικρές) ποσότητες στα πιάτα. (που για κάποιον που δεν το βρίσκει και απαραίτητα μείον δεν είναι.. ) Η σαλάτα που ήρθε πρώτη μας έβαλε σε κάποιες... υποψίες οι οποίες μετατρέπονταν σε συνειδητοποίηση και.. επιβεβαίωση μέχρι το τέλος της βραδιάς. Οι μερίδες στο συγκεκριμένο μαγαζί ΕΙΝΑΙ μικρές. Τουλάχιστον στα πιάτα που μας ήρθαν για να ακριβολογώ! Εαν συνυπολογίσει κανείς ότι σύμφωνα με την προσφορά το συγκεκριμένο μενού κόστιζε αρχικά 65 ευρώ για 2 άτομα, εάν είχαμε πληρώσει αυτό το ποσό για αυτές τις μερίδες το κείμενο αυτό θα είχε διαφορετικό ύφος. Με κάθε ειλικρίνεια και σεβασμό προς το εστιατόριο. Για κάποιον βέβαια που το μέγεθος της μερίδας τον αφήνει αδιάφορο, ας αγνοήσει την κριτική μου, το εστιατόριο προσφέρεται κάλλιστα για μια ωραία βραδιά και σαν φαγητό και σαν ατμόσφαιρα. Και έτσι συνεχίζω...

Η ατμόσφαιρα στο εστιατόριο, ταιριαστή με το είδος του, τόσο σαν διακόσμηση όσο και σαν μουσική επένδυση. Για τους λάτρεις του είδους προσφέρεται και ναργιλές. Η μουσική δε, διακριτική, στη σωστή ένταση ίσα ίσα να την προσέξεις όταν την αναζητήσεις και όχι σε σημείο να σε ενοχλεί ή να θέλει επιτακτικά να σου υπενθυμίζει ότι ΝΑΙ, ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΕΙΣ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΛΙΒΑΝΕΖΙΚΟ!! (ας μου συγχωρεθούν τα κεφαλαία αλλά έχουν τη σημασία τους) Μπράβο στο προσωπικό αν αυτό είναι μια συνειδητή επιλογή.

Την πιο θετική εντύπωση πάντως μας έκανε η συμπεριφορά και οι τρόποι του προσωπικού στο σέρβις. Διακριτικότατοι, ευγενικοί, πρόθυμοι να μας λύσουν τις απορίες μας και με το παραπάνω, καθόλου ενοχλητικοί και "εύστοχοι" στις κινήσεις τους. Σπάνια συναντάς τόσο επαγγελματική συμπεριφορά σε εστιατόριο του είδους.

Στο κεφάλαιο value for money θα είμαι κάπως καυστικός και επαναλαμβάνω εξαιτίας της ποσότητας των μερίδων. Και γνωρίζοντας πως αυτό είναι κάτι υποκειμενικό. Εάν πήγαινα σε κάποιο εστιατόριο να δώσω 65 ευρώ (με κρασί και γλυκάκι) για τις συγκεκριμένες μερίδες συγγνώμη αλλά δεν θα το ξαναέκανα. Όπως πχ δεν θα το ξανακάνω στο συγκεκριμένο μαγαζί υπό φυσιολογικές (χωρίς κουπόνι) συνθήκες. Θα προτιμούσα ή κάποιο πιο "γκουρμέ" ή κάποιο που ξέρω ότι θα πάω και θα σκάσω από το φαγητό! Αν από την άλλη συναντούσα και πάλι μια προσφορά για το συγκεκριμένο μαγαζί με διαφορετικό μενού σίγουρα θα την έκλεινα και πάλι από περιέργεια για να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις απ'το μενού τους. Αλλά και πάλι, ξαναλέω και κλείνω με αυτό... με την "ασφάλεια" της μισής τιμής.

Για την πρώτη φορά θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα. Για τη δεύτερη ο καθένας ας σχηματίσει τη δική του άποψη...