Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Ένας από τους λόγους για τους οποίους το ask4food έχει περίοπτη θέση στα αγαπημένα του browser μου, είναι και το γεγονός οτι μέσα από τις κριτικές διαφόρων εστιατορίων, έχω ανακαλύψει και μερικά μικρά "διαμαντάκια", τα οποία δύσκολα θα ανακάλυπτα χωρίς την βοήθειά του.

Τα Φουρνομαγειρέματα είχαν αποσπάσει εδώ και καιρό την προσοχή μου και είχε κερδίσει μάλλον επάξια μια θέση στην wish list μου.

Βράδυ Παρασκευής και αποφασίζουμε να "γνωρίσουμε" το χώρο από κοντά και να μάθουμε τον λόγο για τον "ντόρο" που έχει προκαλέσει στην κοινότητα του ask4food.

Ξεκινώντας από τον χώρο, είναι μικρός, λιτός, απέριττος και θα έλεγα καλόγουστος με το πατάρι να παίζει το ρόλο της κουζίνας, στην οποία δεσπόζουν οι 5 (αν μέτρησα καλά) φούρνοι και όλα αυτά σε μια περιοχή απομακρυσμένη σχετικά από κάποιο πολυσύχναστο μέρος.

Πολύ καλή εντύπωση δημιουργούν και οι τουαλέτες με τα cartoons σαν διακόσμηση, όπως έχουν προαναφέρει και άλλοι.

Στα του φαγητού, θεωρώ οτι είναι από τις λίγες φορές που ένοιωσα ικανοποιημένος από την σχέση πρωτοτυπίας-γεύσης.

Η φουρνιστή σαλάτα λαχανικών (που πιο πολύ μου έκανε για ορεκτικό) εντυπωσιάζει σαν γλυκύτητα στην γεύση.

Η αέρινη τυροκαυτερή με την όσο-θα-πρέπει κάψα της.

Οι crispy πατάτες, που ειλικρινά αν δεν διάβαζα τον κατάλογο και αν δεν μας το έλεγε ο ιδιοκτήτης, θα ορκιζόμουν οτι ήταν τηγανιτές, χωρίς ;όμως την γνωστή λαδίλα-τηγανίλα που τις συνοδεύει σε άλλα εστιατόρια.

Τα μπιφτέκια τα οποία ήταν πολύ σωστά ψημένα, αλλά και όσο μαλακά πρέπει, καθώς και με σωστά καρυκεύματα.

Τέλος, η καπνιστή μπριζόλα καλή σαν ποσότητα και γεύση μπέικον...
Και όλα αυτά στην απόλυτα φιλική τιμή των 30 € με το κρασί.

Να τονίσω εδώ, την πραγματικά πολύ καλή φιλοξενία, με τον ιδιοκτήτη που είναι πρόθυμος να πιάσει μια φιλική κουβέντα, στα συν το οτι σε υποδέχονται με ρακί, παγωμένο νερό βρύσης, μικρό κέρασμα με δείγμα ψωμιού και τυροκαυτερής, καθώς και το οτι στο τέλος έρχεται κέρασμα σοκολατόπιτας και χαλβά (πρωτότυπος και αυτός! )

Ιδιαίτερα θετική εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι ο chef-μάγειρας, κατέβηκε κάποια στιγμή και έκανε μια βόλτα από όλα (! ) τα τραπέζια και με πολύ φιλική διάθεση, αφού μας καλωσόρισε, μας ρώτησε αν υπήρχε κάτι για το οποίο θα θέλαμε να παρατηρήσουμε ώστε να βελτιωθεί, θεωρώ οτι το παράδειγμα αυτό θα έπρεπε να το ακολουθήσουν περισσότεροι επαγγελματίες του χώρου (κρίμα που δεν υπάρχει 5 στην αξιολόγηση της Εξυπηρέτησης, αυτό το εστιατόριο θα το κέρδιζε με το σπαθί του).

Συγχαρητήρια λοιπόν στους ιδιοκτήτες, αλλά και στην κοινότητα του ask4food που ανέδειξε άλλο ένα πολύ καλό εστιατόριο.
Σίγουρα θα σας ξανάρθουμε!

2014-10-07 04:28:10

Ευχαριστούμε πολύ για τα πολύ καλά σας λόγια για το μαγαζί μας Το ότι μας κατατάσσεται και εμάς σε αυτά τα μικρά διαμαντάκια είναι πολύ τιμητικό για μας!!! Ξεκινήσαμε από κάρβουνο (από εκεί προέρχεται το διαμάντι) και σιγά σιγά παιρνουμε μια μικρή λάμψη!!! Αυτό που σας υποσχόμαστε είναι ότι θα προσπαθούμε να μην γυρίσουμε πίσω στο κάρβουνο και φυσικά θα προσπαθούμε πάντα να παιρνουμε λίγο περισσότερο λάμψη κάθε φορά που θα ακούμε ότι η προσπάθεια για αυτό που κάνουμε βρίσκει ανταπόκριση ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΎΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΤΕ ΔΎΝΑΜΗ ΓΙΑΥΤΌ ΠΟΥ ΑΓΑΠΑΜΕ ΚΑΙ ΣΕΒΌΜΑΣΤΕ!!! Εσάς δηλαδή!!!!!!!

2015-03-08 12:34:28
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την vagkont.