Τσιπουράδικα - Ουζερί - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Γνώρισα το μαγαζί μέσω του facebook τυχαία, βλέποντας στη αρχή φωτογραφίες, και στη συνέχεια αναζήτησα περισσότερα στοιχεία γι αυτό στο internet, και φυσικά συμβουλεύτικα και το ask4food οπού μου άρεσε η ειλικρινή παρουσίαση της Ιφιγένειας και της Ρούλας. (Είμαστε δυο νεα κορίτσια με μεράκι και αγάπη για τη δουλειά μας)

Moυ έκανε εντύπωση οι πολλές καλές κριτικές και η υψηλή βαθμολογία που είχε σε σχέση με άλλα μαγαζιά πολλά χρόνια στο χώρο, που θεωρούνται επιτυχημένα.
Μετά απο όλα αυτά και δεδομένου οτι είναι πολύ κοντά στον τόπο κατοικίας μου αποφάσισα να το επισκεφτώ.

Η πρώτη μας επαφή με το μαγαζί ήταν το Μαϊο του 2014 το βράδυ των δημοτικών εκλογών, μετά φυσικά απο κράτηση.

Η υποδοχή ήταν με τεράστια χαμόγελα γεμάτα απο θετική ενέργεια απο την κοπέλα που σέρβιρε και απο τη Ρούλα ιδιοκτήτρια του καταστήματος.

Στρώνεται άμεσα το τραπέζι με οτι χρειάζεται, και η κοπέλα απο το service παίρνει την παραγγελία προτείνοντας διάφορα πιάτα σε σχέση με το τι θα πιεις.

Σύντομα έρχεται ο δίσκος με διάφορα υπέροχα μεζεδάκια τα οποία όπως μάθαμε και όπως καταλάβαμε ηταν φρεσκότατα και χειροποίητα. Τυροκαυτερή, πατατοσαλάτα, σκορδαλιά, γαύρος ξυδάτος, πιπεριές και άλλες ομορφιές που είναι ότι πρέπει για να ξεκινήσεις να πίνεις αυτό που έχεις επιλέξει, και σε πολύ οικονομική τιμή 3 ευρώ το πιατάκι.

Απο τα ζεστά πιάτα μου άρεσαν πολύ τα μύδια αχνιστά, καλαμαράκια, μικρά ψαράκια γαύρος αθερίνα με πολύ καλό τηγάνι.

Το καλύτερο φυσικά απ΄όλα νομίζω οτι είναι το Θράψαλο γεμιστό με λαχανικά που είναι απλά τέλειο σε γεύση και έργο τέχνης σε εμφάνιση.

Απο ποτά υπάρχει ωραιότατο τσίπουρο και ούζο χύμα πολύ καλής ποιότητας.

Απο κρεατικά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα αλλα θα τα τιμήσω σύντομα.

Δεν μπορώ να παραλείψω το πάθος την αγωνία, και την φιλική διάθεση των κοριτσιών ωστε να σε εξυπηρετήσουν και να φύγεις ικανοποιημένος απο το μαγαζί.

Επίσης κάποιες μέρες υπάρχει και ζωντανή μουσική που ταιριάζει απόλυτα με το ύφος του μαγαζιού και το κάνει πιο παρεϊστικο.

Η παραγγελία μας ηταν
Ντάκος
Γαρίδες σαγανάκι
Καλαμαράκια
Μύδια αχνιστά
Τυροκαυτερή
Πατάτα ψητή με τυριά σε αλλουμινόχαρτο
και 10 καραφάκια τσίπουρο (2 κερασμένα)
και γλυκάκι κερασμένο

Ημασταν 2 άτομα
και ο λογαριασμός ήταν 60 ευρώ

Παρά την οικονομική κρίση φαίνεται οτι όταν καποιος αγαπάει πολύ αυτό που κάνει, και το κάνει καλά και με μεράκι τότε σίγουρα έχει χώρο στη δύσκολη αγορά της εστίασης, και γι αυτό τα κορίτσια το έχουν καταφέρει περίφημα!

Εννοείτε οτι το μαγαζί έχει γίνει στέκι μας και σας προτρέπω να το δοκιμάσετε.