Ελληνική κουζίνα - Καλλιθέα, Αθήνα

Εδώ και περίπου ένα χρόνο που άρχισε η ενασχόλησή μου με το ask4food πολλές από τις προτάσεις μου έτυχαν επιφυλακτικής αντιμετώπισης από το έτερον ήμισυ.

Μετά όμως από πολλές επιτυχημένες (καθ' ομολογίαν) επιλογές, η αντιμετώπιση άρχισε να αλλάζει κι έτσι χθές 5/10 εδέχθη, χωρίς δεύτερη κουβέντα, την πρότασή μου για φαγητό στη Ραμόνα. Το μαγαζί το είχα βάλει στο μάτι λόγω του πλήθους των καλών κριτικών από έμπειρους και έμπιστους χρήστες.

Σήμερα ξαναδιάβασα σχεδόν όλες τις κριτικές για να βεβαιωθώ ότι μιλάμε για το ίδιο μαγαζί μιας και η δική μας εμπειρία υπήρξε σχεδόν απογοητευτική και εξηγούμαι:

Φτάσαμε στο μαγαζί στις 2.30 μετά από τηλ. κράτηση η οποία ήταν αχρείαστη αφού στο μαγαζί υπήρχαν 6 παρέες.
Η πρώτη εντύπωση ήταν θετικότατη αφού πολύ μου άρεσε το στυλ υπόγειο, κρασοβάρελα, κουτούκι..... σκέφτηκα αμέσως ότι σε αυτό το μαγαζί θα ήθελα να βρεθώ απόκριες.

Μία κυρία μας υποδέχθηκε και μας άφησε να καθήσουμε όπου θέλαμε. Σε πολύ λίγο μας έφερε το τετράδιο με το μενού και το χαρτί για να συμπληρώσουμε την παραγγελία μας. Ο κατάλογος είχε πολλές επιλογές, εμείς καταλήξαμε στα ακόλουθα:

- Σαλάτα λάχανο/καρότο. Ωραία, φρεσκοκομένη, με άσπρο και μωβ λάχανο, κάππαρη και ελίτσες.

-Τζατζίκι. Το πρώτο χαστούκι. Αναμφισβήτητα ετοιματζίδικο από κουβά και μάλιστα, όχι πρώτης ποιότητας. Απογοητευτικό!

- Φέτα ψητή. Χαστούκι νούμερο δύο. Αυτό το τυρί δεν ήταν φέτα, ήταν ένας αλμυρός ασβέστης αγνώστου προελεύσεως και χείριστης ποιότητας.

- Σαλιγκάρια. Πολύ ωραία με δεμένη σαλτσούλα που μοσχομύριζε μπαχαρικά.

- 750γρ. αρνίσια παιδάκια (αυτό με τα διαλυτικά δεν το'χω) γάλακτος..... Οκ! Αυτό το αρνάκι ήταν γάλακτος πέρσι το Πάσχα! Χθές που το φάγαμε εμείς τα παιδάκια είχαν μέγεθος μπριζόλας και κάποια από αυτά μύριζαν έντονα. Σημειωτέον ότι εμένα η μυρωδιά του αρνιού δεν με ενοχλεί, χθες με ενόχλησε. Άντε να πω ότι δεν είναι η εποχή τους (είναι?) και τα αρνιά είναι μεγάλα, η δικαιολογία όμως για το κακό κόψιμο και ψήσιμο ποια είναι?

- Σουβλάκι κοτόπουλο. Μεγάλη μερίδα, πολύ τρυφερό αλλά όταν δάγκωνες το κομμάτι σου άφηνε την αίσθηση αφρολέξ. Δεν ξέρω..... μπορεί να ήμουν προκατειλημμένη από τα προηγούμενα, πάντως και γιαυτό το πιάτο έχω υπόνοιες για την ποιότητα του κρέατος που χρησιμοποιήθηκε.

-Κρασάκι κόκκινο δικό τους πολύ ωραίο και αναψυκτικό για τη μικρή. Το ψωμί της αρχής είναι της σειράς, απλώς είναι ψημένο και σώζεται, ενώ το κέρασμα του τέλους (ραβανί με παγωτό) ήταν ωραιότατο και φρεσκότατο.

Check please: 52 ευρώ!!!!! Όχι και πάλι όχι. Τα θεωρώ υπερβολικά πολλά για αυτή την ποιότητα φαγητού.

Το 3 στην εξυπηρέτηση αφορά αποκλειστικά στην κυρία που μας σέρβιρε. Οι υπόλοιποι που είδαμε ήταν απαράδεκτοι. Μια νεώτερη κυρία είχε κάτσει σε διπλανό τραπέζι και είχε πιάσει κουβέντα με ένα ζευγάρι που από ότι καταλάβαμε μένει στην πολυκατοικία ενώ εμείς ματαίως προσπαθούσαμε να της τραβήξουμε την προσοχή να μας φέρει λίγο νερό και ένας μεγάλος κύριος βγήκε κάποια στιγμή από την κουζίνα, κάθησε με την πλάτη στους θαμώνες και άναψε το τσιγάρο του!!! Εγώ καπνίζω και δεν με νοιάζει... οι άκαπνοι να το έχετε υπόψη σας!

Τι να πω, πραγματικά δεν ξέρω! Να έπεσα σε τόσο άσχημη μέρα??? Να κάναμε λάθος επιλογές??? Νομίζω ότι θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία, γιατί μου φαίνεται περίεργο τόσοι χρήστες που εμπιστεύομαι, να έπεσαν έξω.

Ελπίζω να μην πτοηθεί κι ο καλός μου και φάω πόρτα την επόμενη φορά που θα προτείνω κάτι!