Μοντέρνα κουζίνα - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ειμαι πολυ χαρουμενη που τους τελευταιους μηνες οι κριτικες μου ειναι ανω του μεσου ορου κι αυτο τοσο γιατι δεν εχω διαθεση να ασχοληθω με τις δυσαρεστες επισκεψεις σε εστιατορια οσο και γιατι οι ιδιες οι επιλογες μου με εχουν αφησει απολυτα ικανοποιημενη. Η τελευταια απο αυτες τις ευχαριστες επισκεψεις ηταν στο εστιατοριο bottrini's προ δεκαημερου(Σεπτεμβριο του 2014).

Αφορμη για την επισκεψη ηταν μια συναδελφος που ηρθε απο ιαπωνια για λιγες μερες και η επιθυμια της να δοκιμασει ελληνικη κουζινα. Ετσι αφου επισκεφθηκαμε ψησταριες και ταβερνες αποφασισαμε να της δειξουμε και την μοντερνα εκδοχη της ελληνικης κουζινας. Η κρατηση μας ηταν για τις οχτω ωστοσο κολλησαμε στην κινηση και φτασαμε κατα τις 9, απ΄οτι καταλαβα η καθυστερηση μας κοστισε το ¨καλυτερο ¨ τραπεζι που θα ειχαμε αν φταναμε στην ωρα μας αλλα δεν μπορω να πω οτι ειχαμε παραπονο απο το τραπεζι που τελικα καθισαμε καθως ειχαμε οπτικη στην κουζινα πραγμα που θελαμε.

Το μενου ηδη απο την κρατηση το ειχαμε αφησει στην επιμελεια της κουζινας εξηγωντας τους απο την κρατηση οτι θα θελαμε ενα χαρακτηριστικο δειγμα της ελληνικης κουζινας. Ξεκινησαμε με το χαρτη που αποτελουνταν απο πολλες μικρες μπουκιες απο τις γευστικες παλετες διαφορων χωρων.

Πρωτο πιατο ηταν το παντζαρι, δροσιστικο πιατο που αφηνε γλυκα στο τελειωμα. Το δευτερο και καλυτερο απο ορεκτικα πιατα ηταν ο ξιφιας, υπεροχη γευση καπνιστου εδενε απολυτα με τα εσπεριδοειδη, καθε μπουκια συνδυαζε το ξιφια με μια διαφορετικη υφη εσπεριδοειδους. Ακολουθησε το χταποδι, επισης γευστικο πιατο αφηνε την πικαντικη γευση της μουσταρδας.

Τελευταιο απο τα πρωτα πιατα ηταν ενα ριζοτο μανιταριων με διαφορα φρεσκα μανιταρια και πολλη τριμμενη τρουφα. Οπως και τα υπολοιπα πιατα ηταν πλουσιο σε γευση και το βασικο του συστατικο αναδεικνυοταν σοσο καλυτερα γινοταν.

Τα κυριως πιατα ηταν ο μπακαλιαρος οπως παραδοσιακα μαγειρευεται στην κερκυρα. Ομολογουμενως πρωτη φορα δοκιμαζα μπακαλιαρο με τοσο εντονες γευσεις και αρωματα. Το ψαρι ηταν ζουμερο μαγειρεμενο με πολλα μπαχαρικα και εντονη λευκη σαλτσα να το συνοδευει, τοσο γευστικο που δεν μπορω να περιγραψω.

Τελευταιο ηρθε το κατσικι ή αρνι δεν θυμαμαι ακριβως. Το πιατο ειχε εντονο αρωμα σκορδου και δυνατης σαλτσας κρεατος. Ολα τα πιατα που δοκιμασαμε ηταν πλουσια σε γευση και αρωματα. Καλοφτιαγμενα σαν να τρως φαγητο της γιαγιας και ταυτοχρονα γεματα εμπνευση.

Απο τα γλυκα το καλυτερο ηταν το προεπιδορπιο, μικρες σφαιρες με γευση τριανταφυλλου και μαστιχας(υποβρυχιο). Τα υπολοιπα ηταν το ¨τζατζικι¨ που αποτελουνταν απο δροσερες γευσεις γιαουρτιου και αγγουριου σε διαφορετικες υφες(τραγανη μαρεγκα, γρανιτα, σορμπε, κρεμα κλπ). Τελος γευτηκαμε μια υπεροχα σιροπιαστη καρυδοπιτα με παγωτο καιμακι και ελαφρια κρεμα σοκολατας.

Η αληθεια ειναι οτι τα γλυκα μετα βιας τα φαγαμε μονο και μονο γιατι δεν θελαμε να τα αφησουμε μολονοτι ειχαμε σκασει στο φαγητο.

Ηδη νομιζω οτι εχω πει πολλα οποτε περιττευει να αναφερθω στα ψωμακια και τα μινιαρντις που κι αυτα ειχαν τοση ποικιλια οσο και ποιοτητα. Το εστιατοριο αυτο δικαιολογημενα εχει κερδισει αστερι michelin και οποια αλλη διακριση του εχει τυχον απονεμηθει.

Αξιζει μια επισκεψη, τουλαχιστον, αν σας το επιτρεπουν τα οικονομικα σας. Η αληθεια ειναι οτι ολα οσα φαγαμε δεν κοστισαν λιγα αλλα για μενα αξιζε 100% και προκειται να δοκιμασω και το μενου που προσφερεται στα 40ευρω που ειναι το καλυτερο value for money για ενα εστιατοριο τετοιων προδιαγραφων. Οι εντυπωσεις μου απο αυτο θα ειναι σε επομενη κριτικη