09 Οκτ 2014

Αγαπω τις μοντερνες ταβερνες.. και νομιζω οτι μολις ανακαλυψα νεο στεκι..!!! Χτες το απογευμα, κλασσικα μετα τη δουλεια, συνοδευομενη απο το αγορι μου, πηγαμε για φαγητο στο Αρχονταρακι!! Την ειχαμε δει καιρο την ταβερνα κ ειπαμε επιτελους να την επισκεφθουμε. Και θα την ξαναεπισκεφθουμε με την πρωτη ευκαιρια.

Ξεκινωντας λοιπον με τα (λιγα) αρνητικα του μαγαζιου..

1. εαν και η μοναδικη παρεα στο μαγαζι, υπηρχε μικρη καθυστερηση στο να σερβιριστουν τα ορεκτικα μας, η σαλατα και τα ποτα. Τα κυριως ηρθαν κανονικα στην ωρα τους. Θεωρω οτι ηταν λαθος να μας τα φερει ολα μαζεμενα.. γιατι μας αφησε αρκετη ωρα να περιμενουμε. Θα ηταν προτιμοτερο οτι ετοιμαζοταν να μας το σερβιρε.

2. ο εσωτερικος χωρος ειναι μικρος και εχω την αισθηση οτι τα βραδια που ειναι γεματο (εχω περασει αρκετες φορες απέξω βραδυ) θα ειναι καπως "στριμωχτα"

3. τα κυριως πιατα αν και πολυ νοστιμα, ηταν μικρες οι μεριδες τους. θα ηθελε λιγο παραπανω στο καθε πιατο

Στα θετικα του μαγαζιου..

1. ο χωρος ειναι πολυ ομορφος και ζεστος! Με ξυλινα τραπεζια κ καρεκλες σε μοντερνα γραμμη, και καναπεδακια στους τοιχους. Η μουσικη.... απο τα αγαπημενα μου ακουσματα.. Χαρουλη, Παπακωνσταντινου, Μαχαιριτσα, Ηρω κλπ

2. το ρακομελο του φοβερο!!!!!!! εγκρινω

3. σαλατα αρχονταρακι... πολυ νοοστιμη.. ολα ψιλοκομμενα (κατι που μου αρεσει πολυ στις σαλατες) ντοματα, αγγουρακια, απακι, μανιταρια.. Ντοματοκεφτεδες συνοδευομενοι με δροσερη ντιπ γιαουρτιου εξαιρετικοι και χωρις λαδια να σου προκαλουν καουρες.

4. για κυριως επιλεξαμε συκωτι και χοιρινο θυμαρισιο (με μελι, μουσταρδα και θυμαρι)

Συκωτι εγκρινω και προσκαλω οοολους οσους θα πανε να δοκιμασουν. Δεν εχω ξαναφαει ποτε στη ζωη μου πιο μαλακο συκωτι, που να μασιεται σαν να ειναι μοσχαρακι κοκκινιστο και να κοβεται τοοοσο μα τοοσο ευκολα. Μαλιστα ρωτησα και την κυρια που το εφτιαξε πως γινεται να ειναι τοσο μαλακο, αλλα μας ειπε οτι δεν κανει τιποτα, Δεν το νομιζω,, δεν ηταν απλα μαγειρεμενο, σιγουρα κανει καποια προοεργασια, Το χοιρινο εξισου καλο με πλουσια σαλτσα!

09 Οκτ 2014

Felix