Fish Restaurants - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Παρασκευή 3/10, έχοντας ένα ραντεβού στα πέριξ της Νέας Σμύρνης, είπα να συμβουλευτώ το site για ένα καλό μέρος για φαγητό. Καθώς είμαι λάτρης των θαλασσινών γεύσεων, το Ετησίες και Θάλασσες ήταν προφανής επιλογή.

Προηγήθηκε τηλεφωνική κράτηση για τις 9:30 αλλά το ραντεβού καθυστέρησε αρκετά με αποτέλεσμα να φτάσουμε πάνω από μία ώρα αργότερα. Δεν είχε και μεγάλη σημασία γιατί δυστυχώς την ώρα που πήγαμε εμείς είχε μόνο άλλα δύο τραπέζια γεμάτα. Βέβαια στη συνέχεια ήρθαν άλλες τρεις παρέες (έχω καλό ποδαρικό) και μετριάστηκε κάπως η ψυχρότητα που αποπνέει ο χώρος.
Επιλέξαμε να κάτσουμε μέσα, μπροστά στην τζαμαρία καθώς είχε λίγη ψυχρούλα.

Ο χώρος όπως προ είπα είναι κάπως ψυχρός, κινείται ανάμεσα σε άσπρο και μαύρο χρώμα, τα τραπέζια έχουν καλή απόσταση μεταξύ τους και περιμετρικά στους τοίχους υπάρχουν και κάποιοι καναπέδες. Ο έξω χώρος επίσης είναι συμπαθητικός.

Καθίσαμε λοιπόν και μας έφεραν το κλασσικό εμφιαλωμένο νεράκι, ένα μπολάκι αρωματικό ελαιόλαδο, ελίτσες και παξιμαδάκια καθώς και από ένα άσπρο και ένα μαύρο ψωμάκι στον καθένα. Μια χαρά όλα.

Η ευγενική σερβιτόρα μας ενημέρωσε ότι δεν υπήρχε το ταρτάρ, η αλμύρα καθώς και ότι υπήρχε μόνο μία ακόμα μερίδα μουσακάς καραβίδας.

Τελικά η παραγγελία μας ήταν η εξής:
Ταραμοσαλάτα με μελάνι σουπιάς: υπέροχη, βελούδινη γεύση, αρκετή ποσότητα η οποία ήρθε σε μεγάλο πιάτο σούπας διακοσμημένη με μερικά παξιμαδάκια στην κορυφή και με τριμμένο αυγοτάραχο. Αν δεν κάνω λάθος κόστιζε 4,5 ευρώ.
Καρπάτσιο λαυράκι με μαρμελάδα τσίλι και λάιμ και ζελέ ντομάτας: πολύ ωραίο πιάτο με διαφορετικές γεύσεις. Μόνη ένσταση η ποσότητα, την οποία θεωρώ μικρή για 11 ευρώ.

Σαλάτα η οποία αποτελούνταν από μία φέτα προζυμένιου ψωμιού με ψιλοκομμένη ντομάτα, τριμμένο μανούρι και γαρίδες ποσέ. Εδώ τα χαλάσαμε λίγο καθώς η ποσότητα ήταν μικρή και οι γαρίδες ήταν δύο μικρούλες κομμένες κατά μήκος στη μέση για να φτουρίσουν. Δεν νομίζω ότι τα 8,5 ευρώ που κόστιζε δικαιολογούν κάτι τέτοιο.

Μύδια αχνιστά αρωματισμένα με εστραγκόν: πολύ ωραία και με αρκετό ζουμάκι για βούτηγμα, σερβιρισμένα σε ωραίο κατσαρολάκι. Τιμή δεν θυμάμαι.
Και τέλος κριθαράκι με καραβίδες πολύ νόστιμο κι αυτό απλά το βρήκαμε και οι δύο αρκετά αλμυρό.

Ήπιαμε ένα ωραιότατο λευκό κρασί κτήματος Αβαντίς στα 17 ευρω.
Η γενική εντύπωση ήταν αρκετά θετική, αλλά για μένα δεν κατάφερε να ρίξει από το βάθρο τους τα Αργουρα, στην καρδιά και κυρίως στο στομάχι μου.
Το σίγουρο πάντως είναι ότι θα ξαναδώσω μια ευκαιρία για να δοκιμάσω και το χειμερινό τους μενου.