Γαλλία - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Επισκέφτηκα το εν λόγω εστιατόριο λόγω της επικείμενης επίσκεψης μου στο Παρίσι. Διαβάζοντας λοιπόν ότι είναι από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο γαλλικό εστιατόριο στην Αθήνα σκέφτηκα να πάω για να έχω μέτρο σύγκρισης.

Το περιβάλλον είναι όμορφο αν και κατά την γνώμη μου θέλει μια μικρή ανακαίνιση μιας και σου δίνει την αίσθηση του λίγο "αφημένου" στον χρόνο.

Το σέρβις εξαιρετικό. Την ημέρα της επίσκεψης μας υπήρχαν δύο σερβιτόροι και οι δύο εξυπηρετικότατοι, ευγενικοί και χαμογελαστοί.

Ας προχωρήσουμε τώρα στο φαγητό.

Ξεκινήσαμε με μια εξαιρετική κρεμμυδόσουπα. Νομίζω και το πιο αξιομνημόνευτο πιάτο όλης της βραδιάς. Αν πάτε αξίζει οπωσδήποτε να την δοκιμάσετε.

Συνεχίσαμε με τα μπουτάκια βατράχων προβενσαλ. Κατά την γνώμη μου ήταν και το πιο άνοστο πιάτο της βραδιάς. Η έλλειψη αλατιού ήταν εμφανής.

Έπειτα πήραμε το φουά γκρα με σως φραμπουάζ, και σαν μεγάλη φαν του φουά γκρα το απόλαυσα ιδιαιτέρως. Πολύ ικανοποιητική ποσότητα, το ψήσιμο πολύ σωστό και η σως ισορροπούσε υπέροχα την λιπαρότητα του εν λόγω πιάτου.

Τέλος από ορεκτικά δοκιμάσαμε το καμαμπέρ σε κρούστα αμυγδάλου συνοδευόμενο με μια μαρμελάδα ντομάτας το οποίο μπορώ να πω ότι ήταν καλό χωρίς όμως κατ εμέ να αξίζει τα τόσα διθυραμβικά σχόλια που διάβασα στο site.

Ας προχωρήσουμε τώρα στα κυρίως. Πήραμε ένα φιλέτο με σως καφέ ντε παρί μέτρια ψημένο. Το φιλέτο πολύ σωστά ψημένο, η σως πολύ νόστιμη ( αν και δεν είμαι φαν του να είναι τόσο εμφανές το λάδι στο πιάτο μου ) και οι τηγανιτές πατατούλες που ήρθαν για να το συνοδέψουν ήταν εξαίσιες.

Λεπτοκομμένες τραγανές και ποσότητα για τουλάχιστον δύο πολύ πεινασμένα άτομα. Δεν γινόταν να μην δοκιμάσουμε το stake tartar, το οποίο ετοίμασε πολύ επιδέξια ο σερβιτόρος του καταστήματος αφού μας ρώτησε πρώτα πόσο καυτερό το επιθυμούμε.

Σε μια κρίση λαιμαργίας παραγγείλαμε και τον κόκκορα κρασάτο (κοινώς coq au vin ) ένα πιάτο πολύ νόστιμο, λίγο βαρύ για τα γούστα μου, αλλά με μια εξαιρετικά δεμένη σαλτσούλα.

Τέλος κλείσαμε με ένα θαυμάσιο σουφλέ σοκολάτας, το οποίο το είχαμε παραγγείλει εξ αρχής λόγω του χρόνου που χρειάζεται για την παρασκευή του. Ένα πολύ ωραίο τέλος σε μια γενικά όμορφη βραδιά.

Το εστιατόριο είναι ακριβό οπότε πρέπει να πας προετοιμασμένος. Ωστόσο αξίζει τα λεφτά του έστω για μια φορά. Έτσι δεν λένε άλλωστε για όλες τις "αμαρτίες" ?