Ιαπωνία - Sushi - Π.Φάληρο, Αθήνα

Έχω επισκεφθεί το Godzilla με τον φίλο μου αρκετές φορές τον τελευταίο χρόνο καθώς μένουμε στην περιοχή και δεν έχουμε απογοητευτεί ποτέ. Αυτό είναι και το πιο σημαντικό άλλωστε, το εκάστοτε εστιατόριο να είναι πάντα άψογο απέναντι στον πελάτη.

Το εστιατόριο βρίσκεται μέσα στη μαρίνα Φλοίσβου σε όροφο (γι αυτό έχει υπέροχη θέα) αλλά όπως αναφέρουν και οι άλλοι χρήστες δυστυχώς είναι πάρα πολύ μικρό. Έχει όμως πολύ όμορφη και λιτή διακόσμηση.

Επειδή επισκέφθηκα το μαγαζί αρκετές φορές, θα αναφερθώ σύντομα σε ημέρες που έφαγα με κατάλογο αλλά και σε ημέρες με buffet (κάθε Δευτέρα με 25€/άτομο).

Το προσωπικό -η κοπέλα και ο κύριος που μας έχουν εξυπηρετήσει- είναι ευγενέστατο και ταχύτατο. Είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με τον κατάλογο αλλά και με τα chopsticks που ακόμα δεν τα καταφέρνω.

Για σαλάτες δεν έχω άποψη πέραν από μια που είχα δοκιμάσει στο buffet η οποία ήταν νόστιμη. Από ορεκτικά έχω δοκιμάσει μόνο τα edamame που είναι πολύ νόστιμα και σε μεγάλη μερίδα. Γνώμη μου πάντως να μη χορτάσετε με τα αρχικά πιάτα (είτε αν πάτε την ημέρα του buffet είτε άλλη ημέρα) γιατί τα sushi rolls είναι από τα πιο νόστιμα και μεγάλα σε μέγεθος που έχω δοκιμάσει.

Δεν είμαι σίγουρη για τις ονομασίες των maki αλλά στο περίπου τα πιο συνηθισμένα που παίρνουμε είναι τα tiger, california, το λατρεμένο μου philadelphia salmon (τρώω άνετα μόνη μου την 6αδα! ), σολομού, spicy tuna. Έχουμε πάρει και άλλα κατά καιρούς όπως το tobiko (αυγοτάραχο χελιδονόψαρου) και είναι όλα υπέροχα. Πάντως είτε πάρετε μόνο κλασικές γεύσεις είτε πιο ιδιαίτερες, νομίζω θα ευχαριστηθείτε.

Τη Δευτέρα, ημέρα με buffet, θα δοκιμάσετε πολλές διαφορετικές γεύσεις και sushi που ίσως δεν τολμούσατε να παραγγείλετε λόγω ιδιαίτερων γεύσεων είτε και λόγω τιμής. Εκείνη την ημέρα όμως αξίζει να δοκιμάστε από όλα και οπωσδήποτε nigiri και sashimi γιατί είναι και από τα πιο ακριβά. Προτείνω να σηκωθείτε από το τραπέζι σκασμένοι και δε θα το μετανιώσετε, άλλωστε μετά ενδείκνυται η βόλτα στη μαρίνα για τη χώνεψη!

Όσον αφορά όμως το buffet, έχω να επισημάνω ένα αρνητικό, τη μεγάλη αναμονή στο refill. Επειδή έχω επισκεφθεί και το balux ημέρα με προσφορά (εκεί δεν έχει buffet αλλά σε εξυπηρετεί ο σερβιτόρος φέρνοντας σου την παραγγελία ανά 4αδα και πριν τελειώσεις κάνεις παραγγελία για επόμενη 4αδα) κάνω και αυτή τη σύγκριση.

Στο godzilla δυστυχώς περιμέναμε αρκετά για να ξαναγεμίσουν τους δίσκους έτσι ώστε σηκωνόμασταν όλα τα τραπέζια μαζί και αισθάνθηκα λίγο σαν συσσίτιο ή κάτι τέτοιο. Λόγω χωρητικότητας άλλωστε δε βολεύει και η μεγάλη ουρά.

Στο τέλος (δε θυμάμαι αν ισχύει και ημέρα μς buffet), πάντα μας φέρνουν κέρασμα, είτε μαστίχα για χώνεψη είτε σοκολατάκια ακόμα και 1 τεράστια μερίδα παγωτού μάνγκο μας έχουν φέρει.

Όσον αφορά τις τιμές είναι λίγο πολύ οι γνωστές ενός εστιατορίου sushi. Φθηνότερο όμως από το furin kazan με ποιότητα φαγητού όμως σχεδόν ίδια.

Αξίζει να το επισκεφθείτε αν είστε λάτρης αυτής της κουζίνας και θα μείνετε απόλυτα ικανοποιημένη.