Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Τελειώνοντας (για την ώρα) με την πιάτσα της Νικ. Τρυπιά, ολοκληρώνω τις κριτικές μου με το Γυμνάσιο, το οποίο βρίσκεται στην αρχή της γνωστής αυτής οδού μετά τα φανάρια του παλιού τροχονόμου (διασταύρωση Δεκελείας στο ύψος του γηπέδου της ΑΕΚάρας -είπαμε, αδυναμίες είναι αυτές- στο αριστερό χέρι απέναντι ακριβώς από το ομώνυμο Γυμνάσιο της Φιλαδέλφειας.

Ο εξωτερικός χώρος είναι πλακόστρωτος και αρκετά μεγάλος, ελαφρώς κατηφορικός.

Ο εσωτερικός χώρος ολόγυρα με τζαμαρία είναι συμπαθητικός, φωτεινος την ημέρα και σχετικά άνετος χωρίς να είναι πολύ μεγάλος, αν και απ’ έξω δεν φαίνεται το πραγματικό του μέγεθος. Για την ακρίβεια φαίνεται μικρότερο απ’ όσο είναι, παρότι στην ουσία έχει βάθος.

Η διαρρύθμιση του, είναι λίγο περίεργη και ασυνήθιστη, γιατί δεν είναι ενιαία αλλά σαν μια αγγύλη "[" όπου φανταστείτε επάνω στο σχήμα της να βρίσκονται τα τραπέζια και στον ενδιάμεσο χώρο της είναι οριοθετημένη η κουζίνα και ο χώρος της λάντζας. Στο τέρμα πίσω αριστερά βρίσκεται ένας χώρος σαν αποθηκάκι.

Νομίζω ότι έχει ένα μικρό πλεονέκτημα για τον χειμώνα, μαζί με το Βyρακι καθώς “εντός” νομίζω ότι μπορεί να φιλοξενήσει τα περισσότερα τραπέζια από τα υπόλοιπα μεζεδοπωλεία που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής και στα οποία έχω αναφερθεί στο παρελθόν (Μπινελίκια, Μέλισσες).

Οι αποχρώσεις του είναι γήινες κι αυτό εκτός του ότι ξεφεύγει από το πολυφορεμένο λευκό, προσδίδει στον χώρο μια οικειότητα και μια ζεστασιά, που σε συνδυασμό με την βιβλιοθήκη στον πίσω τέρμα διάδρομο σε κάνει να πιστεύεις ότι βρίσκεσαι στο σαλόνι ενός σπιτιού.

Τα υπόλοιπα διακοσμητικά στοιχεία, σε κάνουν να πιστεύεις ότι είσαι σε μια σχολική τάξη…αφού κατά μήκος της οροφής υπάρχουν τεράστια μακρόστενα αριθμητήρια, τα χάρτινα σουπλά έχουν μαθητικές σημειώσεις επάνω (από τρίλιζα μέχρι κρεμάλα και σκονάκια), ένα κομμάτι του τοίχου είναι πράσινος πίνακας με το εβδομαδιαίο πρόγραμμα καθώς και με άλλες σημειώσεις και παιχνίδια.

Ακόμα κι ο κατάλογος παιχνιδιάρικος…ξεκινάει με την φράση: “βιβλίο ύλης” και τελειώνει: “το κουδούνι χτύπησε…το φαί ξεκινάει”! Δεν είναι πολύ μεγάλος κι αυτό είναι θετικό.

Τουαλέτες καθαρές. Μουσική έντεχνη. Τις Κυριακές το μεσημέρι μας είπαν ότι θα ξεκινήσουν και live μουσική

Η εξυπηρέτηση από μια πανέμορφη, έξυπνη, ευγενέστατη, ενημερωμένη και πλήρως κατατοπιστική νεαρή κοπέλα η οποία είναι η κόρη του ζεύγους στο οποίο ανήκει το μεζεδοπωλείο. Σώνει καταστάσεις με την ευγένεια και την εξυπνάδα της, όπως έκανε και με εμάς όταν χρειάστηκε να περιμένουμε περίπου 20 λεπτά παρά την κράτηση που είχαμε κάνει.

Αυτός είναι και ο λόγος που το προσπεράσαμε, αυτή ήταν άλλωστε που έσωσε και το 4άρι της εξυπηρέτησης. Γιατί τα δύο νεαρά αγόρια που εξυπηρετούν παράλληλα, χρειάζονται λίγη δουλίτσα ακόμα, όπως το να είναι οπωσδήποτε πιο χαμογελαστά και πιο άμεσα με τον κόσμο και να δίνουν προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες.

Για παράδειγμα τα πιάτα που φτάνουν στο τραπέζι, είθισται να τα ονοματίζουν στον πελάτη κι όχι να τα αφήνουν χύμα, καθώς και να τα τοποθετούν στο κέντρο του τραπεζιού κι όχι στην άκρη για να τα τακτοποιήσει ο πελάτης στην θέση τους! Καλό θα ήταν να ρίχνουν κανένα βλέφαρο στην μικρή για να μαθαίνουν!!!

Η συμπαθέστατη μαμά που παίζει και στην κουζίνα επί των σαλατικών, επίσης έχει επαφή και με τον κόσμο. Το pr λειτουργεί άψογα θα έλεγα από μαμά και κόρη. Ο μπαμπάς έχει καθήκοντα επί της παρακολούθησης των παραγγελιών και των λογαριασμών, απλά θεωρώ λίγο άκυρο το σημείο στο οποίο βρίσκεται το πόστο του, καθώς κάποια τραπέζια βλέπουν διαρκώς την πλάτη του.

Στα του φαγητού τώρα θα πω ότι χρειάστηκα και δεύτερη επίσκεψη πριν μπω στην διαδικασία να γράψω, καθώς την πρώτη φορά που είχαμε πάει δεν είχαμε πάρει αρκετά πιάτα και ήθελα να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη. Καλά έκανα βέβαια, γιατί ενδεχομένως να το αδικούσα.

Αυτό άλλωστε πρέπει να γίνεται πάντα και για όλα τα εστιατόρια ώστε να είμαστε πιο αντικειμενικοί. Έλα όμως που για να γίνει αυτό απαραίτητη προϋπόθεση είναι να τρώμε κάθε μέρα έξω…και πώς να το πω τώρα;; …Δεν βγαίνουμε μάνα μου (οικονομικά εννοώ)!!! Ένα Σάββατο μπορούμε…άντε και μια Παρασκευή στις μεγάλες γιορτές…χα χα!!!

Πάμε λοιπόν να δούμε συνολικά τι έχουμε δοκιμάσει:

Στην πρώτη επίσκεψη αρχές Ιουνίου:

- Μανιτάρια γεμιστά τα οποία δεν με ενθουσίασαν λόγω του ότι ήταν παναρισμένα.

- Καβουρμάς με αυγά τηγανιτά, ο καβουρμάς ήταν κομμένος σε κυβάκια και γενικά δεν μπορώ να πω ότι είναι ένα πιάτο που θα ξαναεπέλεγα.

- Κοτόπουλο τηγανιά συμπαθητική

- Ψαρονέφρι με χόρτα εποχής, ένα από τα ωραιότερα και πολύ πρωτότυπα πιάτα τους, που τώρα στον κατάλογο ήταν με αγκινάρες και χόρτα, αλλά όπως μας εξήγησε η ευγενική κοπέλα, δεν το είχαν γιατί δεν βοηθάει η εποχή για ωραία χόρτα. Αν δεν κάνω λάθος ήταν αυγολέμονο, αλλά μπορεί να ήταν απλά λεμονάτα δεν θυμάμαι την λεπτομέρεια αυτή, απλά θυμάμαι ότι ήταν θαυμάσιο πιάτο.

Από την δεύτερη επίσκεψη, 3/10/14 δύο άτομα:

- Σαλάτα πράσινη με iceberg, Γαλλική σαλάτα, ρόκα, σύκο, μαστέλο Χίου και βινεγκρέτ, φρεσκότατη, σε πολύ πρωτότυπο σερβίτσιο και καλή μερίδα, θα ήθελα όμως λίγο περισσότερο σύκο που της ταίριαζε τόσο πολύ!

- Πίτα Καισάρειας με πολύ ωραίο χειροποίητο φύλλο (που δεν το ανοίγουν οι ίδιοι αλλά το προμηθεύονται και το στήνουν οι ίδιοι) με τυρί, σάλτσα ντομάτας και παστουρμά …εξαιρετικό χωρίς λαδίλες.

- Συκώτι σβησμένο με κρασί και λεμόνι, το οποίο σερβιρίστηκε κομμένο όπως η συκωταριά σε κομματάκια, και παρά το γεγονός ότι από την όψη πίστευα ότι θα είχε παραψηθεί, ήταν γευστικότατο και μαλακό χωρίς νεύρα, με το θυμάρι να το αρωματίζει υπέροχα.

- Χοιρινή τηγανιά με μελωμένο μήλο σαν πιάτο ημέρας, όπου η ιδέα του συνδυασμού αυτού είναι πάρα πολύ καλή, η σάλτσα ήταν υπέροχη αν και θα την ήθελα λίγο πιο δεμένη κι όχι τόσο αραιή με λίγο πιο χοντροκομμένο το μήλο, όμως το χοιρινό ήταν αρκετά σκληρό. Όπως μας εξήγησε η κοπέλα, πρόκειται για μπούτι χοιρινό που δεν έχει λίπος, γιατί παλαιότερα έβαζαν κομμάτι λαιμού και ο κόσμος παραπονιόταν γιατί είχε αρκετό λίπος. Παρόλα αυτά νομίζω ότι το μπούτι δεν ενδείκνυται για τηγανιά τελικά. Εκτός αν παίζει ρόλο και το ψήσιμο.

- Κεμπαπάκια συνοδευόμενα από γιαουρτάκι αρωματισμένο με δυόσμο, πάνω σε πιτούλες κομμένες, ζουμερά και λαχταριστά, πιάτο που παίζει σε όλα τα τραπέζια απ’ ότι είδα.

Ήπιαμε μια μπύρα, μας κέρασαν άλλη μία και επίσης μαζί με τον λογαριασμό μας κέρασαν χαλβά σιμιγδαλένιο στην καλύτερη εκδοχή που έχουμε γευτεί σε εστιατόριο, αφού ήταν ζουμερός και πολύ αρωματικός χάρη στο ξύσμα πορτοκαλιού. Επίσης μας κέρασαν δυο μικρά σφηνάκια με cheesecake με ξινομυζήθρα, πολύ ωραίο.

Ο λογαριασμός την δεύτερη φορά (γιατί την πρώτη δεν τον θυμάμαι) ανήλθε στα 35,90€ και ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή η τιμή γι’ αυτά που φάγαμε.

Συμπερασματικά, το Γυμνάσιο, παρότι λίγο πιο απομακρυσμένο από τα υπόλοιπα, δείχνει να έχει συγκεντρώσει κι αυτό τον κόσμο του και δικαίως. Σαφέστατα κάνει μια τίμια προσπάθεια με έναν νεαρό σεφ ο οποίος βγήκε και αυτός από την κουζίνα ώστε να ακούσει τη γνώμη μας.

Το γεγονός ότι δίνουν πολύ σημασία στην εποχικότητα των προϊόντων είναι πάρα πολύ σημαντικό, και να σημειώσω εδώ ότι υπήρχαν πιάτα τον Ιούνιο που πια δεν σερβίρονταν ή είχαν αλλάξει τα συνοδευτικά τους λόγο εποχής. Αυτό που μου άρεσε επίσης είναι ότι το μενού τους παίζει με πρωτότυπες και πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις, που διαφέρουν από τα συνηθισμένα, όπως το πιάτο με το ψαρονέφρι με τα χόρτα και τις αγκινάρες, το κότσι γιουβετσάκι με τριμμένη φέτα και ματζουράνα που μας…ξέφυγε γιατί έπεσε πάνω στην αλλαγή του καταλόγου και άλλα που ακούγονται εξίσου ενδιαφέροντα.

Και για να δώσω τελική ευθεία στην συγκριτική ματιά που είχα αφήσει σε εκκρεμότητα από προηγούμενη κριτική μου για την περιοχή, μεταξύ των τεσσάρων μεζεδοπωλείων της γραμμής Ν. Τρυπιά θα τα χωρίσω σε γκρουπάκια και θα πω ότι βλέπω: Γυμνάσιο/Byρακι - Μέλισσες/Μπινελίκια…1-0. Το σκορ βέβαια μπορεί εύκολα να αλλάξει ανάλογα με την διάθεση, την όρεξη και την προσπάθεια των ενδιαφερομένων. Εδώ είμαστε να τα δούμε και να επανέλθουμε.

Προς το παρόν το Γυμνάσιο…το πήρε το χαρτί…με λίαν καλώς!!!
Ε, ναι. Προτείνεται.