Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Απο καιρό ήθελα να επισκεφτώ το συγκεκριμένο μαγαζί, βλέποντας τις κριτικές εδώ. Εξόρμηση Παρασκευή βράδυ λοιπόν, μετά απο κράτηση.

Ο χώρος κάπως σκοτεινός και "κρύος" με λιτή διακόσμηση και απρόσωπο στύλ για τα γούστα μου, πολύ καθαρός και περιποιημένος όμως.

Ο ευγενικός μαγαζάτορας μας καλωσόρισε και μας ρώτησε απο που μάθαμε το μαγαζί, προσφεροντάς μας ζυμωτό ψωμί μαζί με ένα ντίπ αρκετά νόστιμο.

Στο δια ταύτα λοιπόν, παραγγείλαμε:

-Πράσινη σαλάτα. Κεφαλογραβιέρα, ρόκα, μαρούλι και ντοματίνια σε έναν πολύ καλό συνδυασμό.

-Τυροκαυτερή σπιτική. Πολύ καλή.

-Πατάτες Crispy. Πρωτότυπη ιδέα, γευστικές, θυμίζουν όντως τηγανιτές αλλά δεν είναι.

-Παστουρμαδόπιτα. Ωραίος μεζές, παραγγείλαμε και δεύτερο πιάτο.

-Γιαουρτλού. Πιτούλες στην βάση του πιάτου με φρέσκο κιμά και γιαούρτι με μυρωδικά. Μας άρεσε το πως έδεναν οι γεύσεις, πολύ καλό στο σύνολο του.

-Κοτόπουλο με μανιτάρια σε πήλινο. Συνοδεύεται με φαρφάλες. Του έλειπε η απαραίτητη "ένταση". Δεν μας ενθουσίασε ιδιαίτερα.

-Κοτόμπουκίτσες. Και αυτό σε πήλινο με κρέμα γάλακτος και μπέικον. Συνηθισμένη γεύση, αλλά αρκετά καλό. Συνοδεύεται και αυτό με φαρφάλες.

-Χοιρινό με κρεμώδη Σάλτσα Μουστάρδας & Αρμπαρόριζα. Ωραίο πιάτο, καλομαγειρεμένο με πολλά αρώματα.

-Μοσχαράκι με Σάλτσα Εσπεριδοειδών. Επίσης καλομαγειρεμένο, όμορφος συνδυασμός γεύσεων. Ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα.

-Κότσι Χοιρινό χωρίς λίπος με κρούστα Μουστάρδας & Δενδρολίβανο. Λουκούμι το κρέας, μας άρεσε πολύ. Θα ήθελα μεγαλύτερη την μερίδα (λόγω τιμής).

-Κρασάκι χύμα κόκκινο-λευκό, πολύ καλό και χωρίς να μας "βαρέσει" (αν και ήπιαμε αρκετά).

2 πιάτα με γλυκάκια για κέρασμα στο τέλος (σοκολατόπιτα και χαλβάς). Σύνολο δώσαμε περίπου 16 ευρώ το άτομο (παρέα 7 ατόμων) και φύγαμε ευχαριστημένοι.

Το μαγαζί δικαιολογεί απόλυτα τις πολύ καλές κριτικές στο ask4food καθώς πρόκειται για μια ποιοτική επιλογή που ξεφεύγει απο τα συνηθισμένα.

Θα ξαναπάω!

2014-10-14 18:44:41

Πρώτα απο ολα θα 'ηθελα να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψή σας στο μαγαζί μας και κατα δεύτερον (αν και πραγματικά δεν ξέρω ποιο θα έπρεπε να βάλω πρωτο) για την πολύτιμη βοήθεια σας, στην γνωστοποίηση της δουλείας μας...

Καταλαβαίνω οτι ειναι πραγματικά πολυ δύσκολο να αφιερωνετε απο τον προσωπικό σας χρονο και να γράφετε για εμάς!!!! ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΤΙ ΠΙΆΝΕΙ ΤΟΠΟ... Αυτό λοιπόν που πρεπει να κρατήσω απο την τοποθετησή σας είναι το πως θα μπορούσαμε να κάνουμε το χώρο λιγο πιο ζεστό (ακόμα δεν έχω ανακαλύψει το πως) αλλα το ψάχνω αρκετά, και το δεύτερο ειναι η ποσότητα στο κότσι που πραγματικά εδω είναι δεμένα τα χερια μου...

Για να γίνει το κότσι οπως σερβίρεται, δηλαδή χωρίς λίπος σημαίνει οτι χάνει πολύ απο το βάρος του πετώντας όλο το λίπος, ώστε να γίνει μετά η ωρίμανση που του κάνουμε, και να παραμένει τρυφερό. Αν το δείτε στην πραγματικότητα και το συγκρίνετε με ένα κότσι που σερβίρεται πιθανά με το λίπος του είναι ακριβως το ιδιο πράγμα, σίγουρα οχι στο μάτι, αλλα στο συνολικό βάρος του κρέατος που απομένει...

Παρ' όλ' αυτά θα προσπάθησω να βρω λίγο μεγαλύτερα κότσια αν και δυστυχώς ειναι ψιλοστανταρ!!!!! Παντως σε αυτο που λέτε για το χωρο πραγματικά κάθε βοήθεια και άποψη ειναι χρήσιμη.... Δεν έχουμε αντιληφθει πραγματικα τι ειναι αυτο που το μαγάζι το κάνει κρύο. Το δάπεδο, που το αφησαμε επιτηδες γιάτι ειναι παλιό μωσαϊκό το χρώμα, το ύψος για να ειναι ανοιχτή η κουζινα?

ξαναλέω πραγματικά κάθε βοήθεια δεκτή!

με εκτίμηση
τα φουρνομαγειρέματα

2014-10-15 00:44:54

Καταρχήν συγχαρητήρια για την άμεση ανταπόκριση και την βαρύτητα που δίνετε στην γνώμη των πελατών σας.

Η απάντηση σας για το κότσι με κάλυψε απόλυτα.

Τώρα όσον αφορά το θέμα του χώρου, όλα είναι θέμα γούστου και προσωπικών επιλογών. Ένας χώρος που σε εμένα φαίνεται απρόσωπος και "κρύος" σε κάποιον άλλον μπορεί να βγάζει "ζεστασιά" και θετικά συναισθήματα. Περί ορέξεως...

Προσωπικά πάντα μιλώντας, το μωσαϊκό νομίζω πως δεν προσφέρει στον χώρο. Αν και όμορφο φαίνεται κάπως "ξένο" καθώς νομίζω πως δεν συνδυάζεται ομαλά με την ευρύτερη διακόσμηση. Ένα ξύλινο πάτωμα ίσως να έδενε περισσότερο.

Ακόμα, η κουζίνα στο πατάρι αν και ανοιχτή, δεν δίνει στον πελάτη την δυνατότητα της οπτικής επαφής και άρα δεν νομίζω οτι αποτελεί πλεονέκτημα. Περισσότερο σου δίνει την εντύπωση οτι κάποιος σε "παρακολουθεί" απο ψηλά, παρά οτι υπάρχει αμεσότητα και αλληλεπίδραση με τους πελάτες.

Τέλος, ο εξωτερικός διάκοσμος και η πρόσοψη του καταστήματος είναι κάπως "ουδέτερης" αισθητικής. Μπορούν να βελτιωθούν, ώστε να προϊδεάζουν τον πελάτη αλλά και τον περαστικό οτι μέσα κρύβεται κάτι πραγματικά καλό.

Να επαναλάβω οτι όλα είναι θέμα προσωπικού γούστου και οτι οι παραπάνω απόψεις μπορεί να βρίσκουν πολλούς αντίθετους.

Σε κάθε περίπτωση, εσείς είστε αυτοί που βλέπετε και ακούτε τις αντιδράσεις των πελατών σας και κρίνετε τι κρατάτε και τι αλλάζετε.

2014-12-27 22:35:16
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την Manp.