12 Οκτ 2014

Στρίβεις από Χαμοστέρνας στην Πειραιώς και λίγα μέτρα μετά κοιτάς δεξιά και λες ααααα τι ωραίο κτήριο!! Eνα πανέμορφα ανακαινισμένο τριώροφο, με ωραίους χρωματισμούς μέσα κι έξω στεγάζει το εστιατόριο, και αρχίζεις ήδη να ταξιδεύεις στο αρχιπέλαγος της Ταϊλάνδης με το που μπαίνεις μέσα. Είχα ακούσει τα καλύτερα για την ταράτσα του, όμως τσίμπαγε λίγο το κρύο εκείνο το βράδυ και καθήσαμε μέσα. Το εσωτερικό ευρύχωρο, καλόγουστο, όχι κουραστικά έθνικ και με απαγόρευση τσιγάρου. Το πρώτο μπράβο εδώ. Τρώγοντας γαριδοκροκέτες βουτηγμένες μέσα σε δύο διαφορετικά ντιπ, το ένα γλυκόξινο το άλλο προς καυτερό, περιμέναμε.

Συγγενές του προ αρκετών ετών ένδοξου Guru, η γνώμη μου είναι ότι η κουζίνα τούτου εδώ του μέρους είναι σαφώς καλύτερη, εκλείπει δε εντελώς η δηθενιά των '00 από τα πιάτα, ήτοι το φύκι για μεταξωτή κορδέλλα, μικρές και ακριβές μερίδες (σου πουλάω εξωτισμό δικαιούμαι να σε γδύσω) κλπ. Οι μερίδες είναι όσες πρέπει, οι γεύσεις επίσης, το ρύζι με γαρίδα και λαχανικά μου θύμισε υπαίθριες καντίνες στην Τσιανγκ Μαι και το satay μοσχάρι με το φυστικοβούτυρο που κανονικά δε μ'αρέσει καθόλου, στο συγκεκριμένο μαγαζί νομίζω ότι είναι από τα πιο δυνατά του πιάτα. Πήραμε και το κινέζικο μας, γιατί όπου βλέπω πάπια Πεκίνου δεν την αφήνω, εμένα μ' άρεσε, αλλά ούτε η παπιίλα, ούτε η αρνίλα με πειράζουν -σε άλλους της παρέας η μυρωδιά φάνηκε δυνατή.

Το τηγανητό ορεκτικό με γαρίδα σε τοστ, δεν μ' ενθουσίασε, μάλλον δεν ήμουν σε κατάσταση για λιπαρό φαγητό εκείνη τη μέρα. Τρία διαφορετικά ρύζια, με κορυφάιο αυτό με την καρύδα, όλα ήταν εξαιρετικά. Συνοδεύσαμε με μια ωραία μαλαγουζιά από το Μεσενικόλα Τρικάλων.
Μας κέρασαν κοκτέηλ στο τέλος, μάνγκο, τζίντζερ, ρούμι, ισως λίτσι ή και κάτι άλλο που δε θυμάμαι, πληρώσαμε λογικά (δηλ γύρω στα 80ευρ για 4 άτομα -με απόδειξη), και σίγουρα θα ξαναπάω και σύντομα

12 Οκτ 2014

boux