Μοντέρνες ταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Έχοντας πέσει στα δίχτυα της διαφήμισης, πήραμε μια συννεφιασμένη Κυριακή το δρόμο για τα Μελίσσια. Το γεγονός ότι το Πεύκο εμφανίζεται σταθερά στην αρχική σελίδα του ask4food εδώ και καιρό μου κίνησε την προσοχή και μελέτησα την περίπτωσή του. Η περιγραφή και οι φωτογραφίες που το προμοτάρουν σε συνδυασμό με τις περισσότερες –θετικότατες- κριτικές συνέθεταν ένα ελκυστικό πακέτο, οπότε ρυθμίσαμε το gps και αφήσαμε την ασώματο φωνή να μας οδηγήσει.

Το παρκάρισμα ήταν εύκολο, καθώς και η διαδρομή, απλώς, εάν δεν είναι κανείς περίοικος, χρειάζεται να μελετήσει λίγο το χάρτη για να εντοπίσει σε ποιο ύψος της λεωφόρου Δημοκρατίας να πάρει τη στροφή. Το εστιατόριο βρίσκεται σε οικιστική περιοχή και ομολογώ ότι δεν θα ήθελα να είμαι γείτονάς του. Με το που βγήκαμε από το αυτοκίνητο, η μύτη μας συνέλαβε τη χαρακτηριστική τσίκνα. Οσφρανθήκαμε λοιπόν την παρουσία του και προχωρήσαμε προς τα εκεί.

Το προσωπικό μας υποδέχτηκε ευγενικά και μας υπέδειξε το τραπέζι μας. Το εσωτερικό χωρίζεται σε δύο επίπεδα, το πιο χειμωνιάτικο με το τζάκι και το ντεμί-σαιζόν που διαθέτει τζαμαρία, η οποία όταν πήγαμε ήταν ανοιχτή. Οι τοίχοι είναι πέτρινοι και φιλοξενούν τα φυσιολατρικά έργα του ιδιοκτήτη. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στη μέση της αίθουσας βρίσκεται ένας αληθινός κορμός δέντρου. Η γενική εντύπωση είναι, νομίζω, του επιμελώς ακατέργαστου. Απέχει πάντως από την αίσθηση που είχα αποκομίσει από τις φωτογραφίες, που ίσως λόγω φωτισμού, εμφανίζουν το μαγαζί ελαφρώς κομψότερο.

Ανοίγοντας τον κατάλογο, τα πρόσωπά μας ακτινοβόλησαν: οι τιμές ήταν φιλικότατες (σταβλίσια στα 14 ευρώ δεν μου έχει ξανατύχει). Κάποια προηγούμενη κριτική αναφέρει τυροπιτάκια στα κάρβουνα, τα οποία είχα κατά νου να παραγγείλω, αλλά δεν υπήρχαν. Συμβιβαστήκαμε με ένα ψητό ταλαγάνι και μια μερίδα χόρτα για αρχή. Ειδική μνεία αξίζει να γίνει στο φρεσκοψημένο καρβελάκι που μας έφεραν ως κουβέρ και ήταν εξαιρετικό.

Από τα κυρίως κρεατικά επιλέξαμε παϊδάκια προβατίνας (8 ευρώ) και πικάνια (στα 16 ευρώ, το ακριβότερο του καταλόγου). Δεδομένου ότι δεν είχα και στο χωριό μου πικάνια, την παρήγγειλα περισσότερο από περιέργεια να μάθω τι είναι. Η Wikipedia με είχε ενημερώσει ότι πρόκειται για ένα μέρος του μοσχαριού δημοφιλές στη Βραζιλία, το οποίο αποδίδεται στα ελληνικά ως κιλότο. Περίμενα όμως να το δω και από κοντά επί του πιάτου.

Τα παϊδάκια της προβατίνας ήταν νόστιμα, μεγάλα, με μεστή γεύση. Η πικάνια μου, πάλι, δεν μας ευχαρίστησε το ίδιο. Αρχικά ερωτήθηκα πώς τη θέλω ψημένη και τη ζήτησα medium. Ήρθαν τρία κομμάτια μοσχαριού πράγματι μέτρια ψημένου, ήταν όμως σχετικά σκληρά και με όχι αξιομνημόνευτη γεύση. Έδωσα στο συνοδό μου λίγο να δοκιμάσει και περάσαμε μερικά λεπτά μασώντας και αναμασώντας σαν μηρυκαστικά. Ίσως κάτι να ξέρουν στη Βραζιλία που το ψήνουν με το λίπος του.

Μαζί με το φαγητό μας παραγγείλαμε και μισό λίτρο από ένα συμπαθέστατο κόκκινο κρασί. Στο τέλος μας προσφέρθηκε κέρασμα μπισκοτογλυκό, καλό στη γεύση, αλλά με πολύ λασπώδη υφή. Δεν παραπονιέμαι, όμως, αλλού δεν φέρνουν τίποτα. Συνολικά πληρώσαμε 39 ευρώ τα 2 άτομα, λογικό. Κάποιος πριν από μένα παραπονιέται για το κάπνισμα, όταν ήμασταν εκεί όμως, τασάκια δεν υπήρχαν στα τραπέζια και ο φίλος μου, που καπνίζει, αναγκάστηκε να βγει έξω, όπως και άλλοι ομοϊδεάτες του.

Παρά τις αστοχίες, το Πεύκο είναι ένα εστιατόριο που θα ήθελα να ξαναεπισκεφθώ. Μπορεί να μην επαναλάβω την πικάνια, αλλά τα υπόλοιπα κρεατικά του καταλόγου τα διατηρώ ακόμα στη μνήμη μου σαν δέλεαρ. Ελπίζω να αξίζουν, όταν ξαναπάω, θα σας πω.