Ιαπωνία - Sushi - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Σαν λάτρης του sushi αναζητώ εδώ και χρόνια ένα ιαπωνικό εστιατόριο το οποίο να συνδυάζει τη σχέση ποιότητας- τιμής. Το εστιατόριο ΚΟΙ είναι ένας σχετικά φρέσκος χώρος στο κέντρο της Αθήνας που φημίζεται για το φτηνό του sushi χωρίς να προσφέρει μία μεγάλη γκάμα επιλογών. Όταν το είχα πρωτοδοκιμάσει, ήμουν πολύ ευχαριστημένη. Μετά όμως από αρκετές επισκέψεις θεωρώ ότι ποιοτικά το κατατάσσω κάπου γύρω στη "μέση".

Σας αναφέρω όσο πιο συγκεντρωτικά μπορώ τι έχω δοκιμάσει, εστιάζοντας στις πιο πρόσφατες επισκέψεις μου για να έχετε μία πρόσφατη και αντιπροσωπευτική εικόνα του καταλόγου:

- Σαλάτα με καβούρι, οk τίποτα το ιδιαίτερο... Ούτε το καβούρι με ενθουσίασε, ούτε η βινεγκρέτ, αλλά και η ποσότητα ήταν πολύ tiny....

- Edamame (αλήθεια δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά). Πολύ νόστιμο και με το χοντρό του αλατάκι από πάνω, θεωρώ ότι το σερβίρουν πολύ σωστά.

- Μπάλες ρυζιού με λίγο φύκι nori. Η μία μπάλα είχε σκέτο ρύζι και η άλλη είχε τζάιβς και σουσαμάκι. Η σουσαμένια μπαλίτσα ήταν ενδιαφέρουσα. Η σκέτη κάπως αδιάφορη.

- Χορτοφαγικά maki με αγγούρι, αβοκάντο και μίγμα λαχανικών (αγγούρι, καρότο και αβοκάντο). Αρκετά γευστικά, αλλά θεωρώ κάπως λάθος το βράσιμο του ρυζιού που περιλαμβάνουν.

- Σούσι με σoλομό και σως teriyaki, αρκετά καλό.

- Σούπερ η επιλογή spicy crab (με καβούρι) και spicy shrimp (με γαρίδα). Ιδιαίτερα μου άρεσε η αίσθηση του τσίλι που μου άφηνε το κάθε maki.

-California maki. Τι να πω, καλό, αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας.

-Nigiri με σολομό και γαρίδα. Τα βρήκα δυστυχώς μέτρια και αυτά.

Το σούσι του μαγαζιού δεν θα ήθελα να το αδικήσω. Σε γενικές γραμμές είναι σχετικά καλό, απλά δυστυχώς δεν με ενθουσιάζει γευστικά.

Αυτό που πραγματικά σε ενθουσιάζει στο εν λόγω μαγαζί είναι οι τιμές!!! Είναι πραγματικά σούπερ!!!! Τα σούσι ξεκινάνε από 2,5 ευρώ (τα χορτοφαγικά) και εννοώ όλη την γκάμα της κάθε μερίδας maki και άντε να φτάνουν τα 5,5 ευρώ.

Και τώρα ο χώρος.... Αυστηρά χωροταξικά το περιβάλλον είναι πολύ καλό. Το μαγαζί απαρτίζεται από μικρά ξύλινα τραπεζάκια σε στυλ μικρού πάγκου, το οποίο μου κάνει πολύ japanese.. Εντάξει είναι σχετικά κοντά κάποια τραπέζια και αυτό φαίνεται αν έχει τρελό κόσμο το μαγαζί. Έχει και κάτι σαν μπάρα στο κέντρο του μαγαζιού, η οποία είναι κυκλικά τοποθετημένη γύρω από τους Ιάπωνες σεφ που παρασκευάζουν το σούσι, το οποίο και βρήκα πολύ ευφάνταστο.. Ο εξωτερικός χώρος ήταν και αυτός πολύ ωραίος με τα μικρά τραπεζάκια του. Τώρα τα λίγο πικρά σχόλια που θα παραθέσω αφορούν στην ατμόσφαιρα... Χθες λοιπόν που επισκεφθήκαμε με πολύ χαρά το μαγαζί, μας κατέκλυσε μία μυρωδιά ψαριού πολύ έντονη..... Το καταλαβαίνω απόλυτα διότι το μαγαζί έχει τρελή κίνηση, αλλά δυστυχώς σε προδιαθέτει αρκετά αρνητικά όταν πας με διάθεση για εκλεπτυσμένη ψαροφαγία και ξαφνικά αισθάνεσαι μία τέτοια δυσάρεστη οσμή ψαριού.. Το σχόλιο αυτό τονίζω ότι το παραθέτω μόνο αφού διαπίστωσα ότι το ίδιο ακριβώς αισθάνθηκε και όλη η υπόλοιπη παρέα μου που ήταν άλλα 3 άτομα...

Αναφορικά με την εξυπηρέτηση πρέπει να παραθέσω ότι τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και άμεσα.

Συμπερασματικά θα έλεγα ότι το ΚΟΙ προσφέρει ένα τρελό value for money, αλλά όχι τρελά γευστικό και ιδιαίτερο sushi, αλλά θα πρέπει να δώσει μεγάλη έμφαση στο θέμα ατμόσφαιρα, γιατί θα του στοιχίσει στην πελατεία και θα ναι κρίμα. Το πιστεύω αυτό, γιατί σε ένα απολαυστικό γεύμα πιστεύω ότι συμμετέχουν ενεργά και οι πέντε μας αισθήσεις. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι είναι μία καλή προσπάθεια και αξίζει τη δοκιμή σας.