American Style - Χολαργός, Αθήνα

Αυτή την φορά η έξοδός μας για φαγητό ήταν απολύτως στοχευμένη! Θέλαμε burger και μόνο burger και όταν μιλήσαμε για το πού θα πάμε, έριξα αμέσως την πρόταση για το juicy grill, έχοντας διαβάσει τόσα καλά σχόλια εδώ.

Πήγαμε λοιπόν την περασμένη Παρασκευή 4 άτομα, αργά το βραδάκι και φυσικά γινόταν ο χαμός! Ευτυχώς μόλις φτάσαμε σηκώθηκε μια παρέα και κάτσαμε στα έξω τραπέζια, αφού είχε και καλό καιρό. Λίγο στριμωγμένα τα τραπέζια, αλλά εντάξει. Ο χώρος έχει περιγραφεί από πολλούς χρήστες και συμφωνώ με όλα. Ούτε κρύο, ούτε ζέστη σαν περιβάλλον και χώρος αλλά φαντάζομαι σε τέτοια μαγαζιά πας για το φαγητό, όπως και μεις άλλωστε!

Η εξυπηρέτηση μια χαρά, δεδομένου του κόσμου που είχε. Μας έφεραν κρύο νερό μόλις κάτσαμε και όταν παραγγείλαμε μας απαντούσαν στις ερωτήσεις που είχαμε για τα υλικά στα burgers. Και οι τέσσερις μας πήραμε από 1 burger, διαφορετικό ο καθένας για να τα δοκιμάσουμε και μία σαλάτα στη μέση, έτσι, για ξεκάρφωμα! Δεν χρειάστηκε ιδιαίτερα μπορώ να πω, αφού μας ενδιέφεραν κυρίως τα burgers τους!

Πήραμε:

-1 chicago burger στα 9 ευρω, με γραβιέρα, καραμελωμένα κρεμύδια και μια ωραία μαγιονέζα.

-1 new yorker burger, στα 9 ευρώ, το δικό μου. Μπιφτέκι γεμιστό με μοτσαρέλα, τηγανητό αυγό, μπέικον, ντομάτα και μπάρμπεκιου σως, λίγο γλυκιά για μένα. Το αυγό νομίζω ότι έπρεπε να είναι λίγο λιγότερο τηγανισμένο για να είναι πιο ζουμερό.

-1 ari gold burger, στα 9,20 ευρώ, με καραμελωμένα κρεμμύδια, κατσικίσιο τυρί, σωταρισμένα μανιτάρια. Δοκίμασα και μου άρεσε πολύ γιατί ήταν κάτι ασυνήθιστο, αλλά γιατί εμένα μου αρέσουν πολύ όλα τα τυριά γενικά. Σε άλλους μπορεί να μην άρεσε και τόσο γιατί η γεύση του κατσικίσιου τυριού ήταν αρκετά έντονη.

-1 sweet chilly, στα 9 ευρώ, με μοτσαρέλα, παστράμι και καυτερή μουστάρδα. Ο φίλος μου είπε ότι ήταν πολύ νόστιμο λόγω του ωραίου συνδυασμού των υλικών που είχε.

-1 σαλάτα ceasar, στα 7,50 ευρώ. Πολύ καλή σαλάτα, φρέσκιες πρασινάδες, κρουτόν, παρμεζάνα και ψητό φιλέτο κοτόπουλο κομένο, σε καλή ποσότητα, αλλά λίγο τσιμπημένη στην τιμή.

Τα burgers μπορούσες να τα συνοδεύσεις είτε με πατάτες τηγανητές, είτε με μία ψητή πατάτα, την οποία πήρε ο ένας φίλος μου, αλλά δεν του πολυάρεσε. Οι υπόλοιποι προτιμήσαμε πατάτες που ήταν σε μεγάλη ποσότητα, καλές αλλά λίγο λαδερές.

Η ποσότητα γενικά είναι καλή, δηλαδή χορταίνεις και με το παραπάνω και μόνο με ένα burger. Οσον αφορά τώρα στο μπιφτέκι τους, ήταν σε γενικές γραμμές καλό, από καλό μοσχαρίσιο κρέας χωρίς λίπη μέσα στον κιμά, νομίζω χωρίς ψωμιά και φρυγανιές. Αλλά δεν με τρέλανε. Μου φάνηκε κάπως συνηθισμένο και χωρίς κάτι να έχει για να ξεχωρίζει, δεν ξέρω. Οι ωραίοι συνδυασμοί με τα άλλα υλικά τόνιζαν τα μπιφτέκια, πιστεύω ότι μόνα τους δεν θα ήταν κάτι ιδιαίτερο.

Σε γενικές γραμμές έχει ωραίο φαγητό και καλή ποιότητα υλικών. Οι τιμές ούτε χαμηλές, ούτε υψηλες. Νορμάλ για αυτό που προσφέρει, ίσως θα μπορούσαν να είναι ένα τσικ πιο κάτω για burger. Αξίζει να πάει κάποιος, έστω για μία φορά να το δοκιμάσει.