Ψαροταβέρνες - Βριλήσσια, Αθήνα

Διαβάζοντας τις προηγούμενες κριτικές ήμουν λίγο επιφυλακτικός σχετικά με το τι θα συναντήσω στην Ψαρομαγεία. Τελικά περιγράφω και τις προσωπική μου εμπειρία από χθεσινή μου επίσκεψη με τη σύζυγο (που ήθελε διακαώς να φάμε εκεί):

- Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο: Από την κοπέλα στην υποδοχή που μας κατεύθυνε στο τραπέζι μας μέχρι το παληκάρι που μοίραζε το ψητό ψωμί στα τραπέζια. Κάθε λίγο και λιγάκι μας ρωτούσαν αν όλα ήταν εντάξει, αν μας άρεσε το πιάτο που δοκιμάζαμε εκείνη την ώρα κλπ., χωρίς να είναι συνεχώς κάποιος επάνω από το κεφάλι μας.

Το service ήταν γρήγορο και μάλιστα τη στιγμή που το κατάστημα ήταν γεμάτο (Σάββατο βράδυ) - όλα ήρθαν στην ώρα τους, κανένα λάθος με τις παραγγελίες, όλα καλά. Ακόμα και όταν αρνηθήκαμε ευγενικά το εμφιαλωμένο νερό που άνοιξαν πριν μας ρωτήσουν (ατόπημα Νο 1) και φυσικά χωρίς να έχουμε παραγγείλει, μας έφεραν χωρίς πρόβλημα μια κανάτα με νερό.

- Ο χώρος είναι εξαιρετικά διακοσμημένος και φωτισμένος, προσεγμένος μέχρι την τελευταία λεπτομέρεια χωρίς υπερβολές. Αυτό κάνει τη διαφορά ανάμεσα σε μια τυπική ψαροταβέρνα και σε ένα εστατόριο που προσφέρει θαλασσινά. Παρόλα αυτα, θεωρώ την απουσία χώρου μη-καπνιστών σοβαρή (οι μη καπνιστές έχουν ένα χώρο στην άκρη του καταστήματος που δεν διαχωρίζεται από τον κύριο χώρο παρά ελάχιστα.

Παρότι δεν νοιώσαμε δυσφορία από την κάπνα, η μυρωδιά έμεινε στα ρούχα μας όταν επιστρεψαμε σπίτι... ταξιδεύω σε όλη την Ευρώπη και είμαστε από τις ελάχιστες χώρες όπου επιτρέπεται το κάπνισμα σε εστιατόρια και άλλους κλειστους χώρους (μαζί π. χ. με τη Ρουμανία). Θεωρώ ότι η ευθύνη μοιράζεται στο κατάστημα (που δεν εφαρμόζει τους κανονισμούς) και στο κράτος (που επιτέλους πρέπει να ελέγξει την τήρηση των κανονισμών). (ατόπημα Νο 2)

- Τα πιάτα ήταν όλα πολύ νόστιμα: Από το ψημένο ψωμί με λάδι που ήρθε αρχικά, μέχρι τα τσιγαριστά χόρτα (φανταστείτε γέμιση για σπανακόπιτα στο πιάτος σας - πολύ γευστικά αλλά ίσως ένα κλικ πιο al dente από ότι θα θέλαμε), το φιλέτο σαρδέλας (μόλις 4 μπουκίτσες σαρδέλας επάνω σε brioche με φέτα, τομάτα και μυρωδικά - απίθανος συνδυασμός γεύσεων! ), τις μπουκίτσες μπακαλιάρου με σκορδαλιά (5 μπουκίτσες συνοδεία πολύ γευστικής και όχι ρευστής σκορδαλιάς) και το καλύτερο για το τέλος: μια από τις πιο νόστιμες γαριδομακαρονάδες που έχουμε δοκιμάσει (με καθαρισμένες γαρίδες)!

Εκτός από το τελευταίο, τα υπόλοιπα πιάτα ήταν μικρές μερίδες - ορεκτικά. Επίσης το χύμα λευκό κρασί που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό και φυσικά πιο οικονομικό σε σχέση με τα εμφιαλωμένα.

- Για το τέλος ήρθαν οι ζεστές αρωματισμένες πετσέτες για να φύγει η μυρωδιά από τα δάχτυλα και ένα μπουκαλάκι λιμοντσέλο. Προφανώς λόγω του μικρού σχετικά λογαριασμού (λίγο κάτω απο 50 ευρώ σύνολο για δύο άτομα) δεν είχαμε κέρασμα γλυκό ή φρούτο. Βέβαια από τη στιγμή που είναι κέρασμα δεν μπορεί να διαμαρτυρηθεί κανείς...

- Ζητήσαμε το λογαριασμό και μας ήρθε η ανάλυση της παραγγελίας: Πληρώσαμε, ήρθαν τα ρέστα χωρίς κάν την ανάλυση της παραγγελίας. Όταν ζητησαμε την απόδειξη, έδειξαν έκπληξη που δεν είχε έρθει ακόμη και μας την έφεραν μέσα σε λίγα λεπτά, σε δύο αποκόμματα: το ένα είχα τα ορεκτικά και είχε κοπεί την ώρα που παραγγείλαμε και το άλλο με τα κυρίως (μεγαλύτερο ποσό) είχε κοπεί την ώρα που ζητήσαμε (για να μην πω ακόμα αργότερα... ) την απόδειξη. (Ατόπημα Νο 3).

Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και θα πρέπει να εκτιμάμε ακόμα και το ευρώ που δίνουμε - και από την άλλη πλευρά το κατάστημα θα πρέπει να σέβεται ακόμα και το ευρώ που μπαίνει στα ταμεία του, θα πρέπει οι υπεύθυνοι να προσέξουν λίγο τα φαουλς στα οποία πέφτει η Ψαρομαγεία - το φαγητό και η ατμοσφαιρα είναι εξαιρετικά αλλά θα πρέπει να είναι εξίσου συνεπείς και στην συμπεριφορά προς τον πελάτη...

Αν θα ξαναπήγαινα? Πιθανόν, αν και μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικά εστιατόρια, θα ήταν μια δοκιμασμένη επιλογή. Απλά θα ήξερα τι να προσέξω την επόμενη φορά και θα συμβούλευα και τους υπόλοιπους να κάνουν το ίδιο.