Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Σάββατο βράδυ κατά τα μέσα Οκτωβρίου, αποφασίσαμε να διαπιστώσουμε αν οι προηγούμενες κριτικές για τα "Φουρνομαγειρέματα" ταίριαζαν με τα γούστα μας.
Η πρόσβαση στο μαγαζί εύκολη, το πάρκινγκ επίσης και το τραπέζι για 2 άτομα έτοιμο, κατόπιν κράτησης.

Προκαταβολικά ο ιδιοκτήτης μας ζήτησε συγνώμη για τον χρόνο αναμονής της παραγγελίας, ωστόσο δε νομίζω ότι άργησε υπερβολικά. Γύρω στα 10 - 15 λεπτά θα έλεγα. Σε αυτό το χρόνο είχαμε την ευκαιρία να ρίξουμε μια ματιά στο χώρο που χωρίς να εντυπωσιάζει, σε κερδίζει. Η κουζίνα στο πατάρι, τα γουστόζικα φωτιστικά, το παρείστικο στυλ. Ίσως αν είχε ξύλο στο πάτωμα και άλλη είσοδο να "ανέβαινε" κι άλλο.

Η κοπέλα που μας σέρβιρε ταχύτατη, ευγενέστατη, αν και μερικές φορές έπρεπε κυριολεκτικά να τρέχει για να προλάβει τις παραγγελίες. Και φυσικά είχε να ανεβαίνει συνέχεια και τη σκάλα που οδηγεί στον πάνω όροφο.

Στα του φαγητού, πήραμε μια φουρνιστή σαλάτα 8, πατάτες crispy 10, παστουρμαδόπιτα κανονικά 10 αλλά θα βάλω 9 μόνο κ μόνο γιατί από κάτω ήταν στο όριο να "αρπάξει", λουκάνικο του μερακλή 8, φέτα ψητή 9, κοτόπουλο με μανιτάρια και φαρφάλες 9 και γιαουρτλού με κιμά 6.

Με λίγα λόγια, όπως είπα και στο μάγειρα- ιδιοκτήτη, καταφέραμε και φάγαμε μια μεγάλη ποσότητα πολύ καλού φαγητού. Μας κέρασαν το δεύτερο καραφάκι ημίγλυκου κρασιού (εξαιρετικό) καθώς και τα γλυκά στο τέλος (σοκολατόπιτα και χαλβά). Ο σεφ κατέβηκε ο ίδιος στο τραπέζι, μας ρώτησε για τις γεύσεις, ενδιαφέρθηκε να μάθει τι δεν μας άρεσε και γενικά έδειξε άνθρωπος που θέλει και μπορεί να πάει μπροστά στη δουλειά του.

Συμφωνήσαμε ότι αν αυτές οι γεύσεις που σε κάποιες περιπτώσεις αγγίζουν το τέλειο, έβγαιναν από ξυλόφουρνο, τότε θα μιλάγαμε για το απαύγασμα της γεύσης!

Και έτσι όμως, ευχαριστιέσαι αν μη τι άλλο.
Για όλη αυτή την ποσότητα - πήραμε μόνο μεζεδάκια και όχι κυρίως - πληρώσαμε 34 ευρώ, ωστόσο θα μπορούσαμε να έχουμε πληρώσει και λιγότερα καθώς κυριολεκτικά σκάσαμε. Την επόμενη φορά θα πάμε για τα κυρίως....! Οι μερίδες είναι κανονικές προς το μικρό, όμως δεν υπάρχει ορεκτικό πάνω από 4,80, ενώ κάποια κοστίζουν 3,80 και κάποια 2,80.

Τα κυρίως απ' ότι προσέξαμε κινούνται γύρω στα 8-9 ευρώ με εξαίρεση το κότσι που αγγίζει τα 14. Φυσικά θα ξαναπάμε και το συστήνω ανεπιφύλακτα για μια ήσυχη, παρείστικη βραδιά χωρίς δήθεν.

2014-10-14 23:43:48

Ευχαριστούμε πάρα, μα πάρα πολύ για την επιβραβευση των προσπαθειών μας, αν και για μας, θέλουμε να πιστεύουμε ότι αυτό είναι μια καλή αρχή. Σας υποσχόμαστε ότι αυτό που μας δίνετε με τα λόγια σας, είναι δύναμη, και συνεχής αναζήτηση στις γεύσεις... Το " παιχνίδι των γεύσεων" για μας τώρα αρχίζει, και αν ο ξυλοφουρνος που λέγαμε θεωρηθεί απαραίτητος θα το κάνουμε " πιτσαρία " για να μας δώσουν άδεια χί χί χι εσείς ξέρετε τι εννοώ... Με εκτίμηση. Τα φουρνομαγειρεματα