Σουβλάκι & Σχάρα - Γλυφάδα, Αθήνα

Το κεμπαπτζίδικο του Κύρ Αρίστου είναι ευρέως γνωστό από την μεγάλη επιτυχία του στο Παλαιό Φάληρο. Μέσα στο καλοκαίρι ο ίδιος ιδιοκτήτης αποφάσισε να ανοίξει ένα δεύτερο παράρτημα στην Γλυφάδα σε έναν αρκετά ήρεμο απόκεντρο δρόμο με εύκολο πάρκινγκ μιας που στα δέκα μέτρα βρίσκεται ο τεράστιος χώρος παρκαρίσματος του Hondos Center.

Η δική μου αρχή για να αναγνωρίσεις ένα εστιατόριο για το αν μπορεί να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του πελάτη είναι το "Το καλό το μαγαζί το Σάββατο φαίνεται". Γιαυτό και επέλεξα να γράψω την εμπειρία μου από το χθεσινό Σάββατο παρά την εμπειρία μου μέσα στον Αύγουστο που ήταν όλα ήρεμα και έλειπε η μισή Αθήνα οπότε και τα πάντα φυσιολογικό είναι να δούλευαν ρολόι.

Η επίσκεψή μου έγινε εχθές Σάββατο 11/10/2014 μετά από τηλεφωνική κράτηση Τραπεζιού εν όψει την γιορτής της Μητέρας μου. Φτάσαμε γύρω στις εννιά παρά και παρκάραμε πολύ εύκολα. Στην είσοδο μας υποδέχτηκε ένας αγενέστατος κύριος ο οποίος απλά στο νου του είχε πώς θα αδειάσει τα τραπέζια για να τα ξαναγεμίσει και μας μετέφερε στο τραπέζι το οποίο ήταν μπροστά ακριβώς από το μαγειρείο, χωρίς καμία οπτική οδό και στο πιο εσωτερικό σημείο του μαγαζιού.

Εμείς αμέσως ζητήσαμε αν είναι εφικτό να αλλάξουμε τραπέζι μιας που το μαγαζί έως τότε είχε πληρότητα 60% για να λάβουμε την άκρως ευγενική απάντηση του τύπου "Μου το λέτε τελευταία στιγμή Σαββατιάτικα οπότε όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο". Δεν συμπεριφέρεσαι έτσι στον πελάτη παρόλο που ξέρεις ότι σίγουρα θα γεμίσεις μιας που απέξω μετά τις δέκα σφαζόντουσαν πρόβατα για το πότε θα βρουν ένα τραπέζι να κάτσουν.

Το υπόλοιπο προσωπικό πλην του αγενέστατου κυρίου της υποδοχής όχι απλά μας εξυπηρέτησε, σκίστηκε από ευγένεια κοιτώντας συνεχώς τις ελλείψεις του τραπεζιού μας και φέρνοντας μας αμέσως ό, τι ακριβώς είχαμε ζητήσει.

Ο χώρος είναι μια όμορφη αυλή παλιάς μονοκατοικίας με πίσω μέρος, η οποία παίζει σε τόνους λαϊκούς με λαϊκή όμορφη παλιά μουσικούλα (Άν και τα Σάββατα μετά βίας την ακούς λόγω της βαβούρας). Η παρέα απαρτιζόταν από έξι άτομα. Η παραγγελία ήταν η παρακάτω:

-Δύο μερίδες κανονικές (γιατί υπάρχουν και μισές για όποιος δεν καταφέρνει την ολόκληρη οι οποίες είναι προσαρμοσμένες ανάλογα και στην τιμή, κάτι το οποίο είναι πολύ έξυπνο κατά την γνώμη μου) σουτζούκι παστουρμά με μία πιτούλα ψημένη και κρεμμυδάκι. Πολύ νόστιμες κατά τα λεγόμενα των φίλων που την επέλεξαν.

-Δύο μερίδες μισές (η μισή μερίδα υπολογίστε ότι βγαίνει στα 4,50 Ευρώ σε σχέση με την κανονική που είναι παραπάνω) κασερλί κεμπάπ, το οποίο είναι κεμπάπ γεμιστό με τυρί. Ονειρεμένο και το κεμπάπ λουκούμι.

-Δύο σαλάτες τεράστιες σε μέγεθος, μία λάχανο-καρότο και μία σαλάτα "Αρίστος" με ρόκα-μαρούλι και τριμμένη ντομάτα από πάνω, πολύ νόστιμες και οι δύο.

-Δύο μερίδες πατάτες χειροποίητες εξαιρετικές

-Μία μερίδα τζατζίκι (ήταν το μόνο που δεν μου πολυάρεσε μιας που το αγγούρι ήταν λίγο χοντροκομμένο μέσα).

-Μια μερίδα σουβλάκι από μπούτι κοτόπουλο, εξαιρετικό και έξυπνο πιάτο μιας που δεν μπορείς να το βρεις εύκολα σε πολλά σουβλατζίδικα/εστιατόρια.

-1,5 Κιλό κρασί λευκό και κόκκινο.
Όλα γευστικά εξαιρώντας το τζατζίκι ήταν άνω του άριστου. Καθώς και η εξυπηρέτηση από τα παιδιά τέλεια όπως σας ανέφερα και παραπάνω.

Στο τέλος θέλαμε και ένα γλυκάκι μιας που ζητήσαμε φρούτο και δεν διέθετε, αν και δεν είναι στις παροχές του μαγαζιού, και έτσι παραγγείλαμε τέσσερα γλυκάκια, 3 καζάν ντιπι και ένα εκμέκ τα οποία δεν μας άρεσαν καθόλου και ήταν και σε μικρές μερίδες αλλά το δικαιολογώ γιατί για να κρατάς τέτοια ποιότητα στο φαγητό κάπου πρέπει να υστερείς. Το κέρασμα του μαγαζιού που έρχεται σε όλους είναι σορμπέ σφηνάκι limoncelo.

Ο λογαριασμός που ήρθε στο τέλος της βραδιάς ήταν 77 Ευρώ και για τους 6. Αρκετά καλά σε σχέση με αυτά που προσέφερε μιας που ανά άτομο ήταν κοντά στα 13.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Εξαιρετική κουζίνα, εξαιρετικό σέρβις, αγενής υποδοχή, δεν ενδείκνυται για Σάββατα λόγω της μεγάλης βαβούρας και της ουράς που συγκεντρώνεται απέξω και περιμένει τραπέζι, αρκετά προσιτό σε τιμή.