Μέση Ανατολή - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ένα φθινοπωρινό απόγευμα μετά τη δουλειά αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Αναχίτα. Είχαμε ακούσει και διαβάσει καλές κριτικές, είναι και κοντά μας το Χαλάνδρι, οπότε η απόφαση δεν ήταν δύσκολη.

Η πρόσβαση αρχικά φάνηκε δύσκολη, πήγαμε με τη βοήθεια του gps, ωστόσο όταν φτάσαμε και καταλάβαμε πού βρισκόμαστε, τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν πανεύκολο να το βρει κανείς.

Ήταν νωρίς και το μαγαζί δεν είχε κόσμο, κανένα πρόβλημα όμως, μπορώ να πω καλύτερα κιόλας. Ο χώρος διακοσμημένος με περσικά αντικείμενα, τα καθίσματα διέθεταν ανάλογα καλύμματα και γενικά σε προδιέθετε για μια διαφορετική γευστική εμπειρία.
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή, ο ιδιοκτήτης μας πήρε παραγγελία και μας εξηγούσε από μόνος του τι περιείχε το κάθε πιάτο που επιλέξαμε και η παραγγελία μας δεν άργησε πολύ.

Το μόνο μείον που παρατήρησα ήταν η χαμηλή θερμοκρασία. Είχε αρκετό κρύο και δεν ενεργοποιήθηκε κάποιο μέσο θέρμανσης. Έφαγα με μπουφάν όλο το δίωρο που έμεινα εκεί.

Ο κατάλογος είχε σχετικά λίγα πράγματα, πράγμα που εκτιμώ σε ένα μαγαζί, ώστε να μην ψάχνεις τι να πρωτοπάρεις και στο τέλος να αναρωτιέσαι αν έκανες καλά ή όχι που διάλεξες αυτό αντί για το άλλο. Διέθετε ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως πιάτα και γλυκά, όλα, εκτός από τα γλυκά, είχαν και αναλυτική περιγραφή του τι περιέχουν.

Οι σαλάτες μας φάνηκαν συνηθισμένες, όχι κάτι που δεν είχαμε ξαναφάει και σπίτι μας, οπότε προτιμήσαμε να μην πάρουμε. Δύο άτομα ήμασταν και πήραμε:

- Ολιβιέ. Θύμιζε πατατοσαλάτα με κοτόπουλο, αυγό, πίκλες και μαγιονέζα. Πολύ καλό, δροσιστικό. 3,50€

- Κασκέ μπαντεμτζούν. Ψιλοκομμένη, τηγανιτή μελιτζάνα, γαρνιρισμένη με καρύδι. Καλό, όχι κάτι να ενθουσιαστείς. 6,50€

- Λαχματζούν. 4 κομμάτια πίτας γεμιστής με κιμά, κρεμμύδι, καυτερή πιπεριά και σάλτα. Μακράν το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε και σε γενναία ποσότητα, αν και στα ορεκτικά, την επόμενη φορά θα το πάρω σαν κυρίως, μόνο δικό μου! 6,00€

- Περσικό ψωμί. Πίτα, που μας την έφεραν χωρίς να την παραγγείλουμε, αλλά τελικά πολύ καλά έκαναν γιατί την φάγαμε απλώνοντας πάνω τα 2 πρώτα ορεκτικά. Εξαιρετικό και σε αρκετή ποσότητα. 1,50€

- Κεμπάμπ μπαργκ. Φιλέτο μοσχάρι με πίτες, ντομάτα, λεμόνι και ρύζι με σαφράν. Πολύ καλό, μεγάλη ποσότητα. 12,00€

- Ζερέσκ Πολό. Κομμάτια κοτόπουλο με ρύζι με φυστίκια αιγίνης και φραγκοστάφυλο. Η γεύση του κοτόπουλου εξαιρετική, το ρύζι πολύ καλό και ένα πιάτο πολύ όμορφο και οπτικά, λόγω του κόκκινου του φραγκοστάφυλου και του πράσινου του φυστικιού. 11,00€

- Γλυκό, που όμως δε θυμάμαι το όνομά του! Είναι το μόνο γλυκό με περσική ονομασία στον κατάλογο. Το μόνο που δε μας άρεσε, είχε σαν βάση το λεμόνι, γαρνιρισμένο με ίνες από καταΐφι και ελάχιστο γλυκό σιρόπι. Πάρα πολύ ξινό για τα γούστα μας. 4,50€

Ο λογαριασμός ήταν 45€ και το θεωρώ καλή αναλογία τιμής και ποιότητας φαγητού, ειδικά μετά από την αίσθηση πληρότητας που νιώθαμε στο τέλος του γεύματος. Θα ξαναπήγαινα να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα.