Μεζεδοπωλεία - Χαλάνδρι, Αθήνα

Η Μονοκατοικία αποτέλεσε μια πολύ ευχάριστη έκπληξη και ένα μαγαζί που σίγουρα προτείνω. Το είχα πρωτοβάλει στο μάτι πριν αρκετό καιρό, αλλά ομολογώ ότι οι διφορούμενες κριτικές κάποια στιγμή με αποθάρρυναν. Κακώς!

Το επισκεφτήκαμε Κυριακή μεσημέρι τρία άτομα μετά από κράτηση. Από ό, τι φάνηκε δεν χρειαζόταν, καθώς δεν είχε πάρα πολύ κόσμο. Καθίσαμε στον όμορφο καταπράσινο κήπο. Η ατμόσφαιρα χαλαρωτική, κάτι στο οποίο βοηθούσαν και τα ποιοτικά ακούσματα ξένης μουσικής που έφταναν από μέσα. Καθότι απλά περάσαμε από τον εσωτερικό χώρο, μπόρεσα μόνο να του ρίξω μια ματιά.

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε και αυτός αρκετά. Όπως έχει προαναφερθεί είναι διαρρυθμισμένος στα διάφορα δωμάτια της ανακαινισμένης αυτής χαλανδραίικης μονοκατοικίας και διακοσμημένος σε μίνιμαλ αλλά ζεστούς τόνους.

Το σέρβις σε γενικές γραμμές πολύ καλό, από ευγενέστατα νέα παιδιά (μάλλον πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση). Οι χρόνοι σερβιρίσματος σωστοί, μια χαρά όλα, απλά προς το τέλος που θέλαμε να πληρώσουμε ήταν όλοι εξαφανισμένοι.

Το μενού σχετικά μικρό, κάτι που σε γενικές γραμμές εκτιμώ για όλους τους γνωστούς λόγους. Οι γεύσεις κινούνται στο πλαίσιο ενός "γκουρμέ μεζεδοπωλείου", με ελαφρώς "πειραγμένα" πιάτα που ξεφεύγουν από το συνηθισμένο, χωρίς όμως υπερβολές!

Παραγγείλαμε στη μέση διάφορα πιάτα, εκ των οποιών μόνο ένα συμπεριλαμβανόταν στα κυρίως. Η ποιότητα των υλικών καλή, ενώ οι μερίδες είχαν το σωστό μέγεθος: ούτε μικρές, ούτε κτηνώδεις. Το 3άρι που έχω βάλει είναι ουσιαστικά 3+! Πιο αναλυτικά πήραμε:

Μια σαλάτα με ρόκα, ανθότυρο, ντοματίνια και βινεγκρέτ βασιλικού (στα 5.5)-πολύ εύγευστη και δροσερή. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν μπορούσες να διακρίνεις και τόσο το βασιλικό.

Φάβα με τηγανιτή κάπαρη και καραμελωμένα κρεμμύδια (στα 5)-ελαφριά και νόστιμη.

Αλμυρό cheesecake με μαρμελάδα ντομάτας (στα 6)-ιδιαίτερο και πολύ γευστικό πιάτο. Ο βασιλικός που περιείχε του ταίριαζε πολύ.

Βραχάκια τηγανιτής πατάτας με φέτα (5)-νόστιμες, χοντροκομμένες πατάτες με τυρί, καλοτηγανισμένες χωρίς λαδίλα.

Χοιρινή τηγανιά με σάλτσα μουστάρδας (7)-εύγευστη και καθόλου βαριά.

Χωνάκια κοτόπουλο με λαχανικά και σως μπάρμπεκιου (στα 2 έκαστο)-νόστιμα και ζουμερά, ενώ και η σως μου άρεσε ιδιαιτέρως.

Σουβλάκι κοτόπουλο με αρωματικό μαρινάρισμα, αγριόρυζο και συνοδεία από 3 σως (10)-ελαφρύ και γευστικό. Όντως αρωματικό, τα μπαχαρικά έδιναν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα!

Στην αρχή μας έφεραν νοστιμότατες αρωματικές φέτες ψωμιού συνοδεία ελαιόλαδου και πολτού ελιάς (το κουβέρ χρεώνεται 1/άτομο), τις οποίες μας ανανέωσαν με ένα euro έξτρα. Ναι, λογικά ήταν φτιαγμένες σε αρτοποιητή, αλλά προσωπικά δεν το θεωρώ αρνητικό. Η γεύση και η υφή τους ήταν πολύ καλού επιπέδου.

Στο τέλος μοιραστήκαμε μια μους πραλίνας (στα 4), η οποία ήταν νόστιμη αλλά όχι και κάτι το τρομερό. Περισσότερο έμοιαζε με μους σοκολάτας γάλακτος, δηλ. δεν καταλάβαμε τη γεύση της πραλίνας.

Για τα παραπάνω + ένα κιλό λευκό χύμα κρασί (το νερό έρχεται σε μπουκάλι) πληρώσαμε 61.50 euro. Θεωρώ το value for money πολύ καλό-νόστιμες και αρκετά ιδιαίτερες γεύσεις σε ένα πολύ όμορφο περιβάλλον με καλές τιμές!

Πιστεύω ότι δεν βοηθά το κατάστημα το location του-στο δημοφιλέστατο Χαλάνδρι μεν, αλλά σε μια οικιστική, ήσυχη περιοχή σχετικά μακριά από το κέντρο του. Κάποιος μη ντόπιος ενδεχομένως να δυσκολευτεί σχετικά να το βρει (γι' αυτό όμως υπάρχουν και τα gps! ).

Προσωπικά θα το πρότεινα σίγουρα, κυρίως για άτομα που μένουν στην ευρύτερη περιοχή των βορείων και ανατολικών προαστίων, αλλά και για όσους έρχονται από το κέντρο. Επίσης νομίζω ότι ο όμορφος χώρος του το καθιστά κατάλληλο για ένα ρομαντικό δείπνο! Εγώ πάντως θα το ξαναεπισκεφτώ!