Cafe - Restaurants - Γλυφάδα, Αθήνα

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω στο Balux καθώς είναι ο ιδανικός πολυχώρος. Μπορείς να το επισκεφθείς για τον πρωινό καφέ, για φαγητό, για βραδινά cocktails, για τη βουτιά στη θάλασσα το καλοκαίρι ακόμα και με τα παιδιά σου για ατελείωτο παιχνίδι στον παιδότοπο.

Σαν χώρος λοιπόν ενδείκνυται για όλες τις ώρες της ημέρας. Θυμίζει σπίτι (house project άλλωστε) με πολύ ζεστούς χώρους. Έχει χώρους με βιβλιοθήκες, κρεβάτια για να απολαύσεις τον καφέ, μαξιλάρες μπροστά από χαμηλά τραπέζια αλλά και υψηλές καρέκλες για τους πιο κλασσικούς. Έχει μέχρι και μπιλιάρδο και παιδότοπο. Όλα αυτά βρίσκονται σε πλήρη αρμονία μεταξύ τους με διακριτούς χώρους που στην ουσία όμως δε χωρίζονται μεταξύ τους(! )

Λόγω της φύσης του ask4food θα αναφερθώ μόνο στο θέμα φαγητού.
Το φαγητό μπορείς να το απολαύσεις στο χώρο του εστιατορίου ή αν πρόκειται για απλά σνακ σε όλους τους χώρους του "σπιτιού".

Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος και ικανοποιεί όλα τα γούστα. Έχει σάντουιτς και κλασσικές σαλάτες. Από κυρίως πιάτα διαθέτει πίτσα, ζυμαρικά, διάφορα κρεατικά και sushi.

Για τις σαλάτες δεν έχω άποψη καθώς δεν έχω δοκιμάσει ποτέ κάποια. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει διάφορα σάντουιτς όπως panini με σολωμό που ήταν μια χαρά αλλά δε νομίζω ότι πρέπει να σταθώ σε αυτά τα πιάτα.

Είχα επισκεφθεί το εστιατόριο ημέρα Τρίτη όπου είχε προσφορά buffet με sushi rolls με 22€/άτομο. Έμεινα πολύ ικανοποιημένη για 2 κυρίως λόγους. 1ον δεν ήταν ο κλασσικός buffet αλλά καθόσουν σε τραπέζι και σου έφερνε ο σερβιτόρος την παραγγελία με την αρχική σου επιλογή στα sushi. Η παραγγελία γινόταν ανά 4 εξάδες. 2ον με την ίδια την εξυπηρέτηση καθώς ο σερβιτόρος παρατηρούσε τα τραπέζια έτσι ώστε μόλις κόντευε να τελειώσει η πιατέλα, μας έπαιρνε την επόμενη παραγγελία ώστε να ετοιμάζονται τα rolls και να μην περιμένουμε.

Τα sushi rolls τα βρήκα γευστικότατα και μεγάλα σε μέγεθος. Δε δοκίμασα βέβαια κάποιο άλλο πιάτο εκείνη την ημέρα γιατί είχαμε σκάσει με τις 3 πιατέλες(! ) που φάγαμε.

Αν συνεχίζεται αυτή η προσφορά είναι μια πάρα πολύ καλή επιλογή για φαγητό, διαφορετικά οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αν και για τη συγκεκριμένη κουζίνα καλώς η κακώς τα δίνουμε.

Όσον αφορά άλλα πιάτα που έχω δοκιμάσει κατά καιρούς έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη (πάντα όμως σκέφτομαι το θέμα ακριβή τιμή). Πρόσφατα δοκίμασα τις ταλιατέλες με τον σολομό και ήταν ομολογουμένως ένα πολύ προσεγμένο και εύγευστο πιάτο.

Τέλος, θα αναφερθώ στα υπέροχα γλυκά που έχει. Η σοκολάτα του Ζαν είναι μακράν η αγαπημένη μου. Είχα δοκιμάσει banoffee το οποίο ήταν εξίσου καλό. Διαθέτει επίσης παγωτά και βάφλες.

Σαν τελική γενική εντύπωση: Είναι ένας πάρα πολύ όμορφος, ζεστός χώρος για όλες τις ώρες με θέα στη θάλασσα και φιλική εξυπηρέτηση που δε θυμίζει σε τίποτα το ψηλομύτικο προσωπικό που έχει το αδερφάκι του Sea side!