15 Οκτ 2014

Θα το χαρακτήριζα μοντέρνο μεζεδοπωλείο με κουζίνα που διανθίζεται από κρητικές πινελιές (π. χ. απάκι, στάκα με αυγά κλπ) και κάποια πιάτα με πειραγμένες κρητικές γεύσεις.

Ο χώρος είναι όμορφος και προσεγμένος με τραπέζια απλωμένα και αρκετά ευρύχωρα. Έχει και μερικά στον εξωτερικό χώρο για όσο ακόμη ο καιρός το επιτρέπει. Ως προς το περιβάλλον είναι αρκετά φωτεινό ενώ η διακόσμηση περιλαμβάνει αρκετά παραδοσιακά στοιχεία (αντικείμενα ρετρό, αφίσες κλπ).

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Νομίζω ότι αποτελεί ένα από τα βασικά πλεονεκτήματα του μαγαζιού. Γρήγορη και πολύ φιλική. Μας ρώτησαν 2 φορές αν είμαστε εντάξει, αν είμαστε ικανοποιημένοι, αν δεν μας άρεσε κάτι.

Στα του φαγητού:
στα συν οι τεράστιες και χορταστικότατες μερίδες, οι ωραίες πειραγμένες γεύσεις αλλά και η ποιότητα των υλικών. Σχεδόν ό, τι παραγγείλαμε μας άρεσε.

Πιο συγκεκριμένα:
στην αρχή κατέφτασαν ψωμάκια (λευκά και μαύρα) ζεστά τα οποία συνοδεύονταν από μια τύπου σως μέσα σε βαζάκι, σαν καλωσόρισμα. Στα υπόλοιπα:

-σαλάτα μανούρα (πράσινη σαλάτα με μυρωδικά, ντοματίνια, μανούρι, μέλι και σουσάμι και πλευρώτους (νόστιμη και χορταστικότατη)

-ντοματοκεφτέδες γεμιστοί: από τα καλύτερα πιάτα, ήταν τεράστιοι και νοστιμότατοι

-πατάτα έκπληξη που ήταν μια πατάτα με τη φλούδα της (οφτή) κομμένη στα δύο και πασπαλισμένη με λιωμένο τυρί και μπέικον και από πάνω τηγανιτό αυγό: πολύ πρωτότυπη εκδοχή που μου άρεσε πολύ.

Συνοδευόταν από σαλάτα, επίσης εξαιρετική
-ριγγατόνι με κοτόπουλο: ίσως το μόνο πιάτο που ήταν αποτυχημένο γιατί το κοτόπουλο ήταν βραστό και όχι ψητό

-παντσέτα καραμελωμένη με άγριο ρύζι: αυτό το πιάτο δεν περιλαμβανόταν στο μενού αλλά σε κάποια πιάτα ημέρας που ήταν extra: τα παντσετάκια κυριολεκτικά έλιωναν στο στόμα ενώ η σάλτσα ήταν όλα τα λεφτά

Στο τέλος κέρασμα λικέρ μαστίχα.
Τιμές καλές για ό, τι φάγαμε: 2 άτομα πληρώσαμε 38.50 ευρώ. Το φαγητό υπεραρκετό.

15 Οκτ 2014

evi