15 Οκτ 2014

Το Amigos της Γλυφάδας το έχω επισκεφθεί με τον φίλο μου αρκετές φορές και μένουμε αρκετά ευχαριστημένοι. Το επισκεπτόμαστε συνήθως Σάββατο και είναι πάντα γεμάτο. Δεν κάνουμε ποτέ κράτηση αλλά βρίσκουμε πάντα τραπέζι. Παρόλα αυτά αν το επιλέξετε τέτοια ημέρα και είστε μεγάλη παρέα για να μην ταλαιπωρηθείτε, κάντε μια κράτηση.

Το προσωπικό είναι πάντα ευγενικό και γρήγορο. Βέβαια με κουράζει ώρες ώρες που πηγαινοέρχονται πάνω από το κεφάλι μας για να ελέγξουν αν τελειώσαμε και να πάρουν τα πιάτα μας. Αισθάνομαι ότι έχω από πάνω τη δασκάλα που ελέγχει τα θρανία. Καλό θα ήταν αυτό να γίνεται πιο διακριτικά.

Το φαγητό είναι ένα αξιοπρεπέστατο μεξικάνικο για τα ευρωπαϊκά δεδομένα. Ακόμα και τα καυτερά πιάτα είναι απλά λίγο πικάντικα. Αυτό το θέμα λοιπόν μη σας αγχώσει. Ο κατάλογος είναι πάρα πολύ μεγάλος με κλασσικές επιλογές αλλά και πιο ιδιαίτερες. Σίγουρα μια θα ανταποκρίνεται στα δικά σας γούστα.

Τα δικά μου αγαπημένα είναι τα Volcano Nachos τα οποία είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ. Γνώμη μου να τα προτιμήσετε από τα αρχικά nachos που φέρνουν μόλις κάτσετε στο τραπέζι τα οποία είναι με χρέωση (ρωτάνε όμως αν τα θέλετε).

Επίσης, επιλέγω πάντα μια σαλάτα καθώς είναι δροσερή και ότι πρέπει για συνοδευτικό. Μια καλή επιλογή είναι η Lime Salad. Για κυρίως λατρεμένο είναι το Burrrito με κιμά ή ψιλοκομμένο λουκάνικο ή τα κλασσικά Tacos. Ρωτήστε όμως και ανακαλύψτε πιο ιδιαίτερα πιάτα.

Από ποτό πάρτε οπωσδήποτε μαργαρίτα (αν είστε λάτρεις) γιατί τη φτιάχνουν εξαιρετικά. Στα μείον είναι το νερό το οποίο παρότι δε φέρνουν χωρίς να το παραγγείλεις, έχουν εμφιαλωμένο. Θα προτιμούσα να φέρνουν εξαρχής μια κανάτα, καθώς σίγουρο είναι ότι θα πιεις νερό με τέτοια φαγητά και αν από επιλογή θέλει κάποιος εμφιαλωμένο, να το παραγγείλει. Αυτή η τακτική ποτέ δε μου άρεσε στα μαγαζιά.

Στο τέλος, φέρνουν πάντα κέρασμα το πιο ωραίο frozen limoncello που έχω πιει. Χωρίς υπερβολή θα πήγαινα μόνο και μόνο για να πιω αυτό!

Από τιμές, μπορώ να πω ότι είναι αρκετά ακριβές και δεν ευθύνεται μόνο η περιοχή καθώς Amigos υπάρχει και στη Νέα Σμύρνη.

Τα κυρίως έχουν από 10€ και φτάνουν μέχρι τα 21€ (δεν είναι φρέσκο ψάρι!!! ). Βέβαια οι μερίδες είναι τεράστιες οπότε μια μερίδα μπορεί να χορτάσει άνετα 2 άτομα. Με αυτό τον τρόπο και παίρνοντας επιπλέον ένα ορεκτικό και μια σαλάτα, πληρώνουμε γύρω στα 18€/άτομο (μόνο με νερό και χωρίς άλλα ποτά).

Σίγουρα θα ξαναπάω γιατί μου αρέσει πολύ η συγκεκριμένη κουζίνα αλλά σίγουρα όχι όσο συχνά θα ήθελα εξαιτίας των υψηλών τιμών.

15 Οκτ 2014

Ciragan