Bar Restaurants - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Εδώ και αρκετό καιρό ήθελα να επισκεφθώ το ΦΟΥΑΡ λόγω των αρκετά θετικών κριτικών που είχα διαβάσει αλλά και εκείνων που είχα ακούσει από διάφορα άτομα.

Σάββατο βράδυ λοιπόν και νάμαστε μία παρέα πέντε ατόμων στο ΦΟΥΑΡ.
Το πρώτο που με κέρδισε στο ΦΟΥΑΡ είναι η ίδια η ονομασία του. Τι θέλω να πω: στην Ελλάδα, εδώ και πολλά χρόνια, έχουμε μπουχτίσει από τις πινακίδες όπου αναγράφονται τα ονόματα των εστιατορίων, καταστημάτων και πολλών άλλων σημείων παροχής αγαθών στα λατινικά και όχι μόνο....

Αντίθετα, στο εξωτερικό συναντάμε πολύ συχνά πινακίδες στην τοπική γλώσσα. Αφήστε που πολλές φορές δεν μπορούμε να παραγγείλουμε χωρίς άμεση βοήθεια!! Και, από την άλλη πλευρά, όταν ρωτάμε "τι σημαίνει αυτό ; " και μετά αρχίζει μία στιχομυθία του τύπου" στη χώρα μας αυτό λέγεται έτσι ή μοίαζει με αυτό ή γράφεται διαφορετικά ", κ.λπ, πόσο σαγηνευτικό!!

Το ΦΟΥΑΡ, πόσο μάλιστα αφού βρίσκεται μία ανάσα από το ιστορικό κέντρο της Αθήνας, το γράφουν ως ΦΟΥΑΡ με καλλιτεχνικά γράμματα και αυτό το '' Φ '', που όμοιο του δεν υπάρχει, μαγνητίζει τα βλέμματα τόσο των γηγενών όσο και των τουριστών.

Αφού φθάσαμε, πήραμε το ασανσέρ του εστιατορίου και ανεβήκαμε στον πρώτο όροφο όπου βρίσκεται το εστιατόριο. Ένας πολύ όμορφος χώρος ξεπρόβαλε μπροστά μας. Τόσο η διακόσμηση όσο και ο χαμηλός φωτισμός συνιστούσαν έναν πολύ ξεχωριστό σκηνικό. Μάλιστα, το στέγατρο στο επάνω μέρος είναι μια πολύ έξυπνη καινοτομία που χαρίζει ακόμη περισσότερο στύλ. Από μερικά σημεία υπάρχει και θέα προς Ακρόπολη.

Ωραία τα τραπέζια κοντά στο παραάθυρο όπως και ένα μεγάλο τραπέζι των οχτώ περίπου ατόμων στο κέντρο του χώρου. Εμείς ατυχήσαμε γιατί μας έλαχε ένα τραπέζι όπως μπαίνουμε δεξιά, όπου τα δύο άτομα έβλεπαν προς την έξοδο!! Η Ενώ πήγαμε νωρίς, η κοπέλα που μας υποδέχθηκε φάνηκε απρόθυμη να μας το αλλάξει με την γνωστή και ανόητη πλέον δικαιολογία του ρεζερβέ. Και εμείς είχαμε κάνει κράτηση και μάλιστα εγκαίρως...!!! Τα γνωστά....

Όσο προχωρούσε η βραδιά η μουσική δυνάμωνε και η ατμόσφαιρα γινόταν ακόμη πιό αλέγρα.

Βέβαια, ακούγεται μουσική mainstream σε κάπως μονότονο ύφος. Καλό θα ήταν να υπάρχουν και λίγες, τόσο όσο, μουσικές εξάρσεις όπως π. χ να μας ξαφνιάσουν με Sinatra ή Barry White ή Βοcelli ή με κάποια, ξένα ή και ελληνικά ακόμα, πιό μπιτάτα κομμάτια. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι η cool εποχή έχει παρέλθει....

Ο χώρος του μπαρ όμορφος και ευρύχωρος με πολύ κόσμο να πίνει χαλαρά το ποτό του.

Στα του φαγητού:
Για αρχή, πήραμε Χούμους με πιτάκια, εξαιρετικό, Πουγκιά με γαρίδες, μέτρια, Βιετναμέζικη σαλάτα (?), τέλεια και μάλιστα είπαμε να μοιραστούμε και μία πάπια με θυμάρι (14,00), γευστικά αδιάφορη, που, κατά τα άλλα, περ/ται στα κυρίως.

Όλα τα ορεκτικά κοστίζουν 4,00.
Οι μερίδες ήταν αρκετά μικρές για τα πέντε άτομα που ήμασταν. Και πάνω που είπαμε να πάρουμε άλλον ένα γύρο ορεκτικών μας πρόλαβαν τα κυρίως.... (έτσι είναι η ζωή.....!! )

Απο κυρίως, πήραμε Νούντλς με λαχανικά και κάσιους (8,00), καταπληκτικό πιάτο (!!!0, πάπια με κάρυ και ανανά, (12,00), πολύ καλό πιάτο, και πρωτότυπα σερβιρισμένο, Γλυκόξινο κοτόπουλο συνοδεία ρυζιού μέσα σε ένα μικρό μπολάκι (10,00), φανταστικό (! ), Ασιατικό μπέργκερ (8,00), δεν δοκίμασα, αλλά άρεσε, Κοτόπουλο με masura(?),10,00, καλό. Οι μερίδες κανονικές σε μέγεθος.

Από ποτά, ήπιαμε 5 ποτήρια Σαγκρία (4,00), μέτρια, 2 κοκτέιλς, ένα MAI TAI και ένα MEXICAN MULE,9,00 έκαστο (?), συμπαθητικά.

Κατόπιν, πήραμε έξι εσπρεσσάκια (4,00 ?), μετριότατα. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι.. ποιός πήρε δύο εσπρέσσο?!!!! Αστυνομικό μυστήριο..!!!. Ο χώρος άλλωστε ευνοεί τα μυστήρια...

Νερό ήπιαμε κανάτας (μου φαίνεται όμως ότι κάτι ψιλοχρέωσαν..... )
Από γλυκά πήραμε μόνο ένα γλυκό σοκολάτας (5,00), πολύ καλό!!

Για τα παραπάνω, αν δεν ξέχασα κάτι, πληρώσαμε 124,50 τα 5 άτομα. Ποσό πολύ λογικό, κατά την γνώμη μου.
Η εξυπηρέτηση στο σερβίρισμα άψογη και όλα ήταν σχεδόν όπως έπρεπε.
Στο ΦΟΥΑΡ σίγουρα θα ξαναπάω και το συνιστώ ανεπιφύλαχτα!!