Κίνα & Ν. Ασία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

rouan thai λέω και κλαίω (από συγκίνηση)!!

Λοιπόν, καίτοι παρακολουθώ το σάιτ καιρό, πρόσφατα αποφάσισα να δημιουργήσω λογαριασμό και εξ αρχής σκέφθηκα παράλληλα με τα νέα μαγαζιά που δοκιμάζω, να γράφω και για κάποια που αποτελούν τις "σταθερές" επιλογές για σχετικά μεγάλο διάστημα.. μαγαζιά που τα ξέρω και τα εμπιστεύομαι.. στην κατηγορία αυτή ανήκει και το rouan!

Έχουμε και λέμε λοιπόν! Την ταϋλανδέζικη κουζίνα δεν την ξέρω καλά, είμαι όμως πάντα ανοιχτή στην δοκιμή νέων γεύσεων. Για το rouan δεν είχα ακούσει ποτέ απολύτως τίποτα, ούτε το είχα προσέξει ποτέ αν και επισκεπτόμουν αρκετά συχνά τα ινδικά της περιοχής, μέχρι που μια μέρα, περνώντας απ έξω, μου κίνησε την περιέργεια, συγκράτησα το όνομα, γκούγκλαρα και έμαθα γι αυτό.

Για την τοποθεσία τα έχω ξαναγράψει αναφορικά με το kebap&curry. Δεν είναι η καλύτερη, αλλά δεν θα πρέπει να αποθαρρύνει κανέναν. Το παρκάρισμα είναι πανεύκολο, ειδικά για το rouan, ακριβώς απέναντί του υπάρχει ανοιχτό πάρκινγκ που τα βράδια είναι κλειστό, οπότε αφήνεις εκεί το αυτοκίνητο και μπαίνεις με συνοπτικές διαδικασίες στο μαγαζί.

Ο χώρος του μαγαζιού, απλός - τίποτα το ιδιαίτερο δηλαδή, με κάποιες ταυλανδέζικες λεπτομέρειες. Όμως η ατμόσφαιρα είναι ζεστή και τολμώ να πω οικογενειακή. (Το 3 στα 4, είναι γιατί θεωρώ άδικο ένα τέτοιο μαγαζί να πάρει συνολικά χαμηλότερη κριτική λόγω του χώρου, κάτι τετοιο θα ταν κατάφωρη αδικία και τέτοιο βάρος εγώ δεν το σηκώνω! Επίσης για μένα, αν το φαγητό είναι τόσο καλό όσο εδώ, ο χώρος δεν παίζει κανένα απολύτως ρόλο).

Σε καλωσορίζει τις περισσότερες φορές ο - γνωστός πλέον και από τις προηγούμενες κριτικές - κυριούλης, εξυπηρετικότατος, γλυκύτατος, πρόθυμος να βοηθήσει, να προτείνει, να δεχτεί κριτική! τα ίδια και η νεαρή κοπέλα (λογικά κόρη του) με την οποία παρά τα όσα διάβασα σε άλλες κριτικές, η συνεννόηση μια χαρά γίνεται. Τα ίδια και η μαγείρισσα (η σύζυγος) που όταν την πετυχαίνουμε εκτός κουζίνας είναι πάντα όλο χαμόγελα.

Ο κόσμος που συχνάζει στο rouan, είναι αυτός που ουδόλως ενδιαφέρεται για τις φανφάρες και τις χλιδές, κόσμος που έχει ως μοναδική έγνοια απλώς και μόνο το να φάει καλά. Εδω θα βρείτε από γιάπιδες από τα γύρω γραφεία, μέχρι γνωστούς τηλεοπτικούς σέφ. Και μπορεί εγώ να μένω κοντά και να δουλεύω ακόμα πιο κοντά (μεγάλη τύχη! ) αλλά έχω φίλους που "ταξιδεύουν" από την άλλη άκρη της αθήνας για να φάνε εδώ!

Στα του φαγητού, ο κατάλογος έχει πιάτα ταϋλανδέζικα και κινέζικα. Εγώ θα πρότεινα να δοκιμάσετε σε κάθε περίπτωση τα ταϋλανδέζικα, που αν και καυτερά για τους περισσότερους ουρανίσκους, είναι ιδιαίτερα και άλλωστε γι αυτά θα ρθετε στο rouan! Μπορείτε πάντα να συμβουλευτείτε τον κυριούλη για να κάνετε σωστές επιλογές, ανάλογα με τα γούστα και τις αντοχές σας - στα καυτερά.

- σούπα tom yam με κοτόπουλο => η απόλυτη σούπα! πλήρης αρμονία αρωμάτων και γεύσης.. Να μην αφήνεις ούτε κουταλιά να πάει χαμένη.

- κοτόπουλο green curry => αγαπώ green curry και ειδικά εδώ, το πιάτο είναι από τα καλύτερα του μαγαζιού. σουποειδές και καυτερό τόσο, όσο..

-Phad Thai noodles => ταϋλανδέζικα ρυζομακάρονα, με τα απαραίτητα συνοδευτικά, τριμμένα ξηροκάρπια, κόκκινο πιπέρι, ζάχαρη.. καυτερό και πάλι όσο πρέπει..

-Γαρίδες με yellow curry => ωραίο πιάτο, σουποειδές επίσης.

- γλυκό curry => το λιγότερο καυτερό πιάτο, καλή επιλογή για όποιον δεν είναι εξοικειωμένος με τα καυτερά ή έχει θέμα με το στομάχι του. Αρκετά καλό.

- το red curry => καλό σε γενικές γραμμές, αλλά σαφέστατα κατώτερο των υπολοίπων curry πιάτων.

- η σαλάτα με το κοτόπουλο την οποία δοκίμασα άπαξ δεν μου άρεσε, ήταν πολύ έξω από τις δικές μου γεύσεις και πολύ καυτερή για τα γούστα μου.

- τέλος, παραγγέλνουμε πάντα sticky rice (σε αρκετές επαναλήψεις), το οποίο σερβίρεται στριμωγμένο στο μπαμπου καλαθάκι και αποτελεί τον τέλειο συνδυασμό με τα curry.

Για τα κινέζικα πιάτα, θα κάνω μια πολύ μικρή αναφορά, ιδίως για να σας πω για την πάπια. Επειδή, με την πάπια έχω μια ιδιαίτερη σχέση, κοινώς όπου την βρω δεν υπάρχει περίπτωση να μην την παραγγείλω (piggy + πάπια = L. F. E. ), έχω δοκιμάσει αρκετές φορές την πάπια με μάνγκο. Όχι η καλύτερη πάπια που χω φάει ποτέ, αλλά καλή και καθόλου καυτερή, άρα ιδανική επιλογή για όποιον δεν θέλει να δοκιμάσει την τύχη του με τα καυτερά ταϋλανδέζικα πιάτα.

Στο τέλος κερνάνε πάντα γλυκάκι (τουλάχιστον εμένα όσες φορές έχω πάει, δεν έχει τύχει ποτέ να με αφήσουν έτσι).. και συγκεκριμένα, το σύνηθες είναι ένα γλυκό σαν ζελέ (?) με γάλα καρύδας, δεν μ αρεσει καθόλου, αλλά η κίνηση μετράει και κάθε φορά προσπαθώ να το "καταφέρω" για να μην τους προσβάλλω.

Από ποτά, προτιμώ μπύρες, που σβήνουν κάπως την κάψα - όποτε εχει την ταϋλανδέζικη, παίρνω αυτή, αλλιώς βολεύομαι με την tsing tao.

Οι τιμές ναι, έχουν περιθώριο βελτίωσης (εξ ου και το 3 στα 4) και είναι κάπως τσιμπημένες, αλλά θα φας καλά και ποιοτικά και μάλιστα μια κουζίνα που ειδικά στη χώρα μας παντού την χρεώνουν υπερβολικά.
Θεωρώ πως για να φας πολύ - εξ ιδίων κρίνω -, δηλαδή να χορτάσεις, με ποτά κλπ. θες περίπου 25-30 ευρώ το άτομο (τρώω όμως πολύ, το παρακάνω ίσως, οπότε μπορείτε να παραγγείλετε με σύνεση - άγνωστη λέξη για εμένα, όταν μιλάμε για φαί - και να κινηθείτε περί τα 20 ευρώ το άτομο).

Κλείνω λέγοντας πως φυσικά και το προτείνω και εννοείται να πάτε, αν αναζητάτε καλή και αυθεντική thai κουζίνα - χωρίς πολυτέλειες ξαναλέω, είναι από τα μαγαζιά που αξίζουν και με το παραπάνω. Kαι συντάσσομαι απόλυτα με τον χρήστη world που σε προηγούμενη κριτκή του εύστοχα παρατηρεί πως το rouan thai είναι ένα γευστικό ταξίδι στην ταϋλάνδη - πιο to the point σχόλιο δεν γίνεται!