American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Ίσως παραξενευτείτε κάποιοι από την πολύ καλή μου βαθμολογία αλλά θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω το γιατί. Οι προηγούμενες κριτικές είναι λίγο διφορούμενες και απολύτως σεβαστές. Εγώ είδα το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Και δεν το λέω γιατί πέρασα απολύτως καλά το βράδυ Σαββάτου 11/10/2014.

Να τονίσω πως η βαθμολογία είναι για το είδος του μαγαζιού και όχι σε σύγκριση με όλες τις άλλες κατηγορίες εστιατορίων.

Φτάνοντας γύρω στις 9μιση το βράδυ απογοητευτήκαμε γιατί το μαγαζί ήταν παντελώς άδειο ενώ στην περιοχή του Χαλανδρίου υπήρχε αρκετή κίνηση. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον Ζύθο (που πλέον έχει βάλει και ψησταριά έξω και ψήνει) σε γωνία. Για το πάρκινγκ όπως καταλαβαίνετε θα δυσκολευτείτε, εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε 50 μέτρα από το μαγαζί έξω απο τον Βάρσο.

Για τις ηλικίες άνω των 40 ο χώρος δεν θα έχει να πει και πολλά, για εμένα που μου αρέσουν οι αμερικάνικες ταινίες που διαδραματίζονται σε δρόμους και όχι στούντιο μπορώ να πω πως για τη δική μου ταπεινή κρίση έγινε μια καλή αντιγραφή μαγαζιών που δεν τα λες και στέκια της πόλης.

Ένα μικρό μπαράκι στη μια γωνιά, μέσα επιγραφές που θυμίζουν φαστ φουντ, μου άρεσε ο τιμοκατάλογος αλλά όχι αυτός που βρίσκεται στα τραπέζια καθώς είναι το φυλλάδιο του ντελίβερι.

Οι καναπέδες σε μπορντώ χρώμα, όχι ιδιαίτερα βολικοί ειδικά για άτομα μέτριου αναστήματος και κάτω, τζαμαρία να περιβάλλει το κατάστημα. Οι τουαλέτες σε νορμάλ επίπεδο καθαριότητας. Μου άρεσε που το αρκετό προσωπικό ήταν ομοιόμορφα ντυμένο, με ξεκάθαρες τις αρμοδιότητες του καθενός. Σαν έξτρα τιπ μου φάνηκε ο τυπάκος του προσωπικού που μεξικανόφερνε.

Η εξυπηρέτηση από το παλικάρι που εξυπηρετούσε και τα υπόλοιπα τραπέζια όπου στο μεταξύ είχαν μισογεμίσει από πελάτες ήταν άψογη. Διακριτικός και με πολύ καλή διάθεση να εξυπηρετήσει και να ανταποκριθεί άμεσα στις απαιτήσεις μας. Δεν φάνηκε να δυσανασχετεί σε κανένα σημείο.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος αρκετά εκτενής και νομίζω πως κάποια πιάτα δεν τα βρίσκεις εύκολα σε άλλα παρόμοια μαγαζιά. H βαθμολογία μου είναι επιεικής και πιο λογικό θα ήταν στην ποιότητα το 2.5, η καλή τους διάθεση όμως τους δίνει το 3άρι. Μην περιμένετε τίποτα τρελό να δοκιμάσετε, είναι μια καλή λύση για εύκολο φαγητό και μάλλον θα σας το προτείνω για brunch παρά για γεύμα.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κέρασμα από το μαγαζί ήρθαν ζεστά νάτσος με μια αραιή σως, έμοιαζε αρκετά με αυτή του εμπορίου. Εκτιμητέα κίνηση αλλά καλύτερα να μην ασχοληθείτε εκτός και αν είστε 15χρονοι πιτσιρικάδες και θέλετε να χορτάσετε όσο πιο οικονομικά γίνεται.

- Μίνι κεσαντίγιας στα 5.4 ευρω. Περιείχαν τυρί τσένταρ, sour cream, salsa fresca και κομμάτια από πιπεριές χαλαπένιος. Ψημμένα αρκετά καλά, όχι ξερά και τα υλικά καλά κατανεμημένα, θα έλεγα πως είναι ότι πρέπει για να τα φας ένα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ καθώς οι πιπεριές έκαιγαν αρκετά. Η sour cream θα έπρεπε να είναι περισσότερη για να "κρατάει" την κάψα. Ευτυχώς βοήθησαν τα αναψυκτικά.

- Breakfast burger στα 5.9 ευρώ σκέτο το μπέργκερ αλλά το meal έκανε 8.9 ευρώ και προτίμησα να πάρω το meal που περιελάμβανε πατάτες τηγανιτές και αναψυκτικό. Το burger περιείχε αυγό τηγανιτό, μπέικον, τυρί τσένταρ και Hash Brown potatoes, θα το χαρακτήριζα ένα είδος πατατοκροκέτας. Τα υλικά ήταν κατανεμημένα σωστά, χωρίς να καπελώνουν το ένα το άλλο.

Το ψωμάκι δεν ήταν άσχημο αλλά με κάθε σιγουριά έχω δοκιμάσει και καλύτερα. Το πιο αδύναμο σημείο του burger ήταν και το πιο σημαντικό, το μπιφτέκι. Μου θύμησε έντονα των Mc Donald's, χωρίς γεύση, σαν στόκος και χωρίς αρώματα. Επίσης θα έπρεπε να δώσουν λίγη περισσότερη σημασία στην εστία που ψήνουν τα κρέατα γιατί μου ήρθαν μαυρισμένα το μπιφτέκι και το μπέικον (κυρίως). Δεν έμοιαζαν θελκτικά στο μάτι. Οι πατάτες τηγανιτές απαράδεκτες, προκάτ. Αποφύγετε τες. Χορταστική ποσότητα αλλα τι να το κάνω.

- BBQ burger στα 5.9 σκέτο, στα 8.9 το meal. Πάλι το meal πήραμε με τα ίδια αποτελέσματα (βλέπε πατάτες). Περιείχε μπέικον, τυρί τσένταρ, τομάτα, πίκλες (που τις αφαιρέσαμε), onion ring και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Για το μπιφτέκι την ίδια άποψη είχε η κοπέλα μου όπως στο δικό μου μπέργκερ, εγώ που δοκίμασα λίγο βρήκα μια χαρά τη μπάρμπεκιου σως και τα ψιλοκομμένα λαχανικά που συνδυάζονταν μαζί της στο ψωμάκι.

- Για επιδόρπιο πήραμε Chef's favourite french toast.2 αυγοφέτες από τσουρέκι, βούτυρο, ζάχαρη άχνη, φιλαδέλφεια cream cheese, μαρμελάδα φράουλας, κανέλα και maple syrup στα 3.9 ευρώ. Το τσουρέκι μου φάνηκε ψωμί του τοστ. Ιδιαίτερα παχυντικό επιδόρπιο αλλά και νόστιμο, για πρωινό κυριώς. To maple syrup το προσθέτετε όσο θέλετε και είναι ιδανικό για να "μελώσει" και να γλιστρίσει. Ένα άτομο μόνο του δύσκολα θα το καταφέρει.

Σημειώστε πως στο μαγαζί υπάρχει Coca cola vanilla και cherry αλλά και αναψυκτικό Dr Pepper.

Σύνολο μαζί με έξτρα αναψυκτικό στα 30-31 ευρώ.

Αν θα το πρότεινα;Ναι αν είστε φίλοι της "αμερικανιάς", ναι αν θέλετε κάτι εύκολο και πιο οικονομικό στο Χαλάνδρι. Για να έρθετε από μακριά με προσδοκιές δε νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε.

Θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία λόγω και της αντιμετώπισης που είχαμε από το κατάστημα, στην επόμενη επίσκεψη όμως σε brunch για να δω πόσο ανταποκρίνονται γευστικά οι ομελέτες σε σχέση με τις φωτογραφίες τους, για pancakes και french toast.

Και προσοχή στις πατάτες του meal....